Jump to content



Δεν παιρνω ηχο 5.1 απο το λαπτοπ


gus8511

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα προβλημα με το λαπτοπ μου acer 8920g. Το λαπτοπ βγαζει 3 εξοδους για 5.1 ηχο 3.5jack ενα μπλε, ενα ροζ και ενα μαυρο. Το προβλημα ειναι οτι απο το ροζ και το μπλε παιρνω το front and rear channel αλλα απο το μαυρο μολισ το συνδεω μπερδευονται τα παντα και δεν παιρνω ηχο αλλα μονο απο το κεντρικο. Το παραξενο ειναι οτι μολις παω στο πινακα ελεγχου της realtek να δηλωσω τα ηχεια που εχω συνδεσει σε καθε υποδοχη ενω για το μπλε και το ροζ βγαζει επιλογη τι να διαλεξω, για το μαυρο δεν μου δινει τιποτα και ειναι μονιμα δηλωμενο σαν headphones. ΞΕρει κανεις τιποτα?παω να τρελαθω

Link to comment
Share on other sites

φίλε έχω το 8930G το οποίο δεν πρέπει να είναι διαφορετικό. Συγγνωμη που θα στο χαλάσω, αλλά δεν βγάζουν 5.1 οι έξοδοι που λες, καθώς η μαύρη είναι για στέρεο έξοδο (ή SPDIF, χλωμό το βλέπω μάλλον καμιά παπάτζα είναι), η ροζ για μικρόφωνο και η μπλε για λαιν-ιν. ¨Οταν η ACER σου λέει ότι εχει 5.1 ήχο αυτό το λαπτοπ, εννοεί από τα ενσωματωμένα ηχεία, όχι ότι δίνει 5.1 έξοδο!για 5.1 έξοδο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μία εξωτερική κάρτα ήχου δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω....από το σαιτ τησ ασερ παντως:

I/O Interface 1x ExpressCard™/54 slot

6-in-1 card reader (SD™, MMC, MMCplus™, MS, MS PRO, xD)

4x USB 2.0 ports

1x HDMI™ port with HDCP support

1x Consumer infrared (CIR) port

1x external display (VGA) port

1 x RF-in jack

(on models with TV Tuner only!)

1x Headphones/speaker/line-out jack with S/PDIF support

1x Microphone-in jack

1x Line-in jack

1x Modem (RJ-11) port

1x Ethernet (RJ-45) port

1x DC-in jack for AC adapter

και από εδώ:http://www.acerdirect.co.uk/Acer_Aspire_8920G-834G32Bn_LX.AP50X.342/version.asp

Kam: Hi. Is it possible to connect 5.1 speaker system to this laptop?

Easycom: Yes, this laptop has 5.1 output via SPDIF.

δηλαδή 5.1 ήχο παίρνεις από το SPDIF(=μαύρο βύσμα). Τώρα αν τα καταφέρεις και σου δουλέψει αλλιως...μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν τα ηχεία σου να έχουν κάποιο διακόπτη επιλογής για λειτουργία σε συστήματα που υποστηρίζουν πολυκαναλο ήχο και άλλα που παρέχουν μόνο στέρεο. Τα δικά μου της Creative έχουν ένα διακοπτάκι πίσω από το SW και το manual έλεγε ότι είναι για περιπτώσεις όπως το PS2.

Πάντως να ξες τα χρώματα στις θύρες προσδιορίζουν τη λειτουργία τους

Ροζ μικρόφωνο

Πορτοκαλί Ψηφιακό

Μπλε LineIn

Πράσινο Κύρια έξοδος-Front

Μαύρο Rear

Μπεζ Center-SW

στα λαπτοπ μερικές φορές η κύρια έξοδος είναι μαύρη (και στο δικό μου έτσι είναι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.