Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [10-05-2005 13:01]

Ψύξη μέτριο νεράκι...

bencη μπορώ να τραβήξω μέχρι 2960....όσο πάει και στρώνει..στην αρχή μπορούσα μόνο μέχρι 2920....

Ο επεξεργαστής έχει τα φόντα αλλά εγώ δεν έχω την ψύξη.....

νομίζω πώς δεν αξίζει να πάω σε venice ή SanDiego

Εσυ τι λές...

Με ένα phase change που ψίνομαι να φτιάξω το καλοκαιρι μαζί με έναν γνωστό μου ψυκτικό νομίζω θα είμαι στα 3 τουλάχιστο για κάθε μέρα αφού τώρα τον έχω για κάθε μέρα σε 264*11=2900 με 1,7 και full load 48-50 C

Έτσι όπως τα λές όχι δεν αξίζει να πάς σε venice . Πάει πολύ καλά .

Απλά περίμενε λίγο να φτιάξεις το chiller η direct die [δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου] και μην τον γ****ας με το νερό , είναι κρίμα ..... [1.88 volt και τέτοια ] .

Link to comment
Share on other sites

ρευυυ......

Χαλάρωσε...

Αυτό ήταν μόνο και μόνο για το screen ούτε καν για bench....

Και μην ξεχνιέσαι....είναι clawhammer...1,5 στοκ..

Τεσπα για καθε μερα θα τον εχω 1,65 και για bench 1.75 το πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

ρευυυ......

Χαλάρωσε...

Αυτό ήταν μόνο και μόνο για το screen ούτε καν για bench....

Και μην ξεχνιέσαι....είναι clawhammer...1,5 στοκ..

Τεσπα για καθε μερα θα τον εχω 1,65 και για bench 1.75 το πολυ

Μην μασατε ρα. Δεν εχουν αναγκη. Γι'αυτο ειναι φτιαγμενοι...για να αντεχουν..χαχαχαχαχα

Για οσους εχουν την ταση προς αλλαγη του επεξεργαστη τους με Venice, ας ριξουν μια ματια στο extremesystems. Υπαρχουν venice που δεν πηγανε ποτε τους πανω απο 2600MHz. Οποτε, μια χαρα εισαι και εκει. Το κομματι σου ειναι παρα πολυ καλο. Αν του βελτιωνες την ψυξη θα πηγαινε πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα.....και μάλιστα υπήρχε ένας που δεν πήγε πάνω από 2,2...και λένε ότι στα πιο high-end κομμάτια(3500+,3800+) θα είναι καλά κομμάτια για o/c... όταν πάρω τις μνήμες μου από το rma....θέλω να δώ άμα μπορέσω να περάσω τα 3400.....στο unbfrd......

Κοίτα όσο αφορά την ψύξη την βελτίωσα λιγάκι και κέρδισα 6 βαθμούς...και μερικά mhz....stable...

Οι Caa2c έχουν το cold boot bug?

Όπως είπα...το καλοκαίρι έρχεται....μαζί με ελεύθερο χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Χαλαρός είμαι :D . Απλά νόμισα πώς τον ταίζεις everyday 1.7+ 24/7 .

Ωπα, μπαστα λιγο. Γιατι τι εχει το 1.7? εγω του δινω 1.71 για καθε μερα και δεν εχει κανει κιχ, και εχει φαει μεχρι και 2+ βολτ για μπεντς, ασχετως αν δεν την παλεψε το Vapo. Ρε δεν εχουν προβλημα ξεκολληστε. Ποσο καιρο πιστευεις οτι εγω ή ο ΑΝ7_overclocker θα μεινουμε με εναν επεξεργαστη? Παντως εκτος απο τους πρωτους P4 Northwood που την ακουγαν κανονικα απο το ρευμα, δεν εχω ακουσει ξανα για αλλο επεξεργαστη που να εχει τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Τι ψύξη έχεις Ζάχο ?

Για την ωρα, Vapochill. Αλλα και με τον αερα που ημουν στα 2750 για καθε μερα, 1,74Volt του εδινα.

Αυτο που πρεπει να αναλογιστει κανεις, ειναι οχι το κατα ποσο ειναι πολλα τα βολτ που δινει στην CPU αλλα το κατα ποσο αξιζει.

Δηλαδη, αν π.χ. η CPU σου δουλευει στα 2700 για καθε μερα με 1.65 βολτ, και για τα 2750 θελει 1,75 , ε, τοτε για 50MHz ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να δινεις, 0,1 βολτ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ρε ζαχο δεν ειχες παλια ενα MACH?

Πριν ενα χρονο περιπου. Ο Βουδας το πηρε.

Το Βαπο που εχω ειναι δανεικο και εντος της εβδομαδος επιστρεψεται στον ιδιοκτητη του. Παντως απο τα 2 θα προτεινα, εναν μυγα μεταξυ τους. Δηλαδη την κεφαλη και την ευκολια τοποθετησης που εχει το Vapo, και την δυναμη αλλα και σιωπυλη λειτουργια του MachII.

Link to comment
Share on other sites

Ή Danfoss εχει μεσα ή Aspera. Παντως ειναι αρκετα πιο αθορυβος απο αυτον του Vapochill. Βασικα δεν ειναι αρκετα πιο αθορυβος, ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ αθορυβος. Αντιστοιχως και οι ανεμιστηρες του MachII σε ρυθμιση στροφων στο 50% ειναι τελειως αθορυβοι, εν αντιθεση με το Vapo, οπου ακομα και στο 20% βγαζουν ενα βαθυ βουητο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 19:53]

Πόση τάση έχεις εκεί....?

Εμένα για τα 2850 με 1,63 για πριμε 3 ωρες

Aν λες για εμενα ειμαι @1.6V και παει και πιο πανω.Default Vcore στους Newcastle ειναι 1.5.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ωπα, μπαστα λιγο. Γιατι τι εχει το 1.7? εγω του δινω 1.71 για καθε μερα και δεν εχει κανει κιχ, και εχει φαει μεχρι και 2+ βολτ για μπεντς, ασχετως αν δεν την παλεψε το Vapo. Ρε δεν εχουν προβλημα ξεκολληστε. Ποσο καιρο πιστευεις οτι εγω ή ο ΑΝ7_overclocker θα μεινουμε με εναν επεξεργαστη? Παντως εκτος απο τους πρωτους P4 Northwood που την ακουγαν κανονικα απο το ρευμα, δεν εχω ακουσει ξανα για αλλο επεξεργαστη που να εχει τετοιο προβλημα.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να ασχολείται με το o/c και να κρατήσει έναν επεξεργαστή πάνω από 1 χρόνο...που ακόμα και 1,8 να του δίνεις για 1 χρόνο θα είναι κυριλέ....

Με 2 βολτ πόσο πάει?

Link to comment
Share on other sites

Το Central Brain ID δειχνει οτι Voltage γουσταρει.Παντως πρεπει να παει και παραπανω αλλα δεν το σηκωνει το PSU 350W No-Name.Εχω 320Watt non-o/ced και στα 2.7 ειμαι πανω απο 350 και το σηκωνει οριακα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.