Jump to content



ΕΠΙΛΟΓΗ FRONT PANEL ΚΑΙ FANS HELP!!!


GT88

Recommended Posts

λοιπόν εχω το κουτακι της gigabyte

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Chassis/Products_Spec.aspx?ProductID=2829

και θελω να βελτιώσω λίγο την ψύξη του...οι θερμοκρασίες που εχω ειναι αρκετα καλές θα έλεγα...

με θερμοκρασια δοματιου 31 βα8μους

cpu 6850 ειναι στους 38 idle,55 full load με την εργοστασιακη ψυκτρα της intel

mobo στους 45 idle,50+ full load

gpu ενας θεος ξερει..παθητικη ψυξη...

το κουτακι μου εχει ΠΑΡΑ πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και πολυ καλο airflow λογο διαταξη ανεμηστηρων και μεγαλου μεγεθους αλλα οι τρεις 120αρηδες ανεμιστηρες μπορει να μην ακουγονται καθολου μα καθολου...αλλα ειναι παρα πολυ ψοφιοι

επειδη αποφασισα να αλλαξω καρτα γραφικων επιτελους και οι θερμικρασιες θα ανεβουν αρκετα θα ηθελα να βαλω ενα πανελακι και να βαλω και ρυθμιζομενους ανεμηστηρες ετσι ωστε οταν το pc ειναι σε idle και εγω δε θελω φασαρια να εχω τους ανεμηστηρες υσηχους και σχετικα αποδοτικους δλδ οπως ειναι τωρα και οταν το φορτωνω το pc να ανεβαζω στροφες και να ειμαι σε καλα επιπεδα σε θερμοκρασιες και ας κανει λιγο θοριβο παραπανω...

απο panel λεω να βαλω αυτο γιατι εχω ακουσει καλα λογια και μετραει τα watt που με ενδιαφερει...

http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=209

και απο ανεμηστηρες δεν εχω βγαλει ακρη ακομα

θελω 3 12αρηδες 1 μπροστα και 2 πισω...θελω να εχουν ledakia γιατι με βοηθανε να βλεπω τι γινετε μεσα στο κουτι μιας και εχω τζαμι στο πλαι και το κουτι βρισκετε πλαι μου...

με αυτα που βλεπω ειμαι αναμεσα σε αυτα αλλα δεκτες και αλλες επιλογες...

ZM-F3 LED απο οτι καταλαβα ρυθμιζετε μεσω του πανελ αλλα δε ξερω τι θορυβο θα κανει τερμα χαμηλα...

SCYTHE SCKF-120 HIKARU KAMAKAZE 120MM FAN αλλα δε ξερω ουτε αυτο τι κανει χαμηλα

SilenX Case Fan Ixtrema Pro 120mm 14db B αλλα δε ρυθμιζετε απο οτι ειδα και δεν ισχυουν τα db

Xigmatek XLF-F1253 Led - 120MM παλι δε γνωριζω αν ρυθμιζετε και τα db moy φαινονται πολλα...

περιμενω απαντησεις...ο λογος που ψαχνομαι με ρυθμιζομενους ανεμηστηρες ειναι γιατι σε idle ειμαι μια χαρα με μικρο airflow και θελω υσηχια ενω σε load που θελω καλο airflow και εχω ανοικτα ηχεια δε με πειραζει να κανει φασαρια..

Link to comment
Share on other sites

το panel ειναι καθαρα προσωπικο γουστο. Αν σου αρεσει αυτο παρτο....Σε ουσια η μονη παραμετρος ειναι ποσα watt μπορει να διαχειρηστει, αλλα με 3 ανεμιστηρες μονο που θες να ρυθμισεις δε τιθεται θεμα εκτος αν βαλεις Delta :p Οποτε απλα παρε οποιο σου αρεσει.

Οσον αφορα τους ανεμιστηρες, επειδη εχω την non-led εκδοση και μαλιστα επι 10, ειναι πολυ καλοι και αθορυβοι απο τα 7V και κατω...αλλα ενω η τιμη των απλων (3.89 στο e-shop) ειναι πραγματικα ευκαιρια για αυτο που παιρνεις, η LED εκδοση ειναι πολυ τσιμπημενη και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και καλυτερες λυσεις....οποτε αν το θεωρεις απαραιτητο το LED ψαξε και αλλου...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που εψαχνα για το ZALMAN ZM-MFC2 μπερδευτικα λιγο με το ποσα volt βγαζει αν καναλι....βγαζει 12ν?ενα αλλο της zalman βγαζει μονο 7ν...αν και αυτο βγαζει τοσα τοτε δε μου κανει...οποιος ξερει ας μου πει...παντος ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807975

που ειμαι σιγουρος οτι βγαζει 12ν αν καναλι...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν υπαρχει πανελακι που να μη φτανει μεχρι 12V (~11-11.5 στην πραγματικοτητα γιατι υπαρχουν απωλειες). Αυτο που διαφερει στα πανελς ειναι μεχρι ποσο κατεβαινουν, αν το κανουν με προκαθορισμενες σκαλες (πχ να μπορεις να δωσεις ΜΟΝΟ 5/7/12v) και το σημαντικοτερο ποσα Amper δινουν σε καθε καναλι για να ξερεις ποσα ανεμιστηρακια μπορεις να συνδεσεις (και ισως ποια να παρεις τελικα αναλογα την καταναλωση τους) χωρις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι και εγώ για fan controller γιατί μόλις αγόρασα για το coolermaster cm 690 δυο AEROCOOL LIGHTWAVE FAN 140MM και ακούγονται πολύ. θα ήθελα να ρωτήσω αν τα fan που θα χρησιμοποιήσω με κάποιο fan controller χρειάζεται να είναι pwm έτσι ώστε να μπορώ να χαμηλώνω τις στροφές τους ή δεν εχει σημασία .

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές των ανεμιστήρων με κάποιο πρόγραμμα . δοκίμασα το speed fan αλλά τίποτα (μάλλον δεν αναγνωρίζει την μητρική (ecs x58b-a))(τα fan ειναι συνδεδεμενα με την μητρική με 3-pin)

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι και εγώ για fan controller γιατί μόλις αγόρασα για το coolermaster cm 690 δυο AEROCOOL LIGHTWAVE FAN 140MM και ακούγονται πολύ. θα ήθελα να ρωτήσω αν τα fan που θα χρησιμοποιήσω με κάποιο fan controller χρειάζεται να είναι pwm έτσι ώστε να μπορώ να χαμηλώνω τις στροφές τους ή δεν εχει σημασία .

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές των ανεμιστήρων με κάποιο πρόγραμμα . δοκίμασα το speed fan αλλά τίποτα (μάλλον δεν αναγνωρίζει την μητρική (ecs x58b-a))(τα fan ειναι συνδεδεμενα με την μητρική με 3-pin)

Εφοσον τα fans ειναι 3pin και οχι PWM τοτε τα ρυθμιζεις καθαρα με το ποσο ρευμα τους δινεις, και ετσι λειτουργουν σχεδον ολοι οι fan controllers. Με speedfan δεν εχω ασχοληθει, αλλα σιγουρα μπορεις μεσω bios να ρυθμισεις τις στροφες τους. Απλα τσεκαρε σε ποιες θεσεις πανω στη μητρικη εχεις συνδεσει τα 2 fans (πχ fan3-fan4) και μετα στο bios ψαξε να βρεις το fan control και θεσε προυποθεσεις για αυτες τις θεσεις. Εφοσον εχει τετοιες ρυθμισεις η αρχαια πλεον Abit IP35 μου, φανταζομαι πως ειναι δεδομενο για μια Χ58 οπως η δικια σου. Βεβαια μπορει να μην ειναι οσο λεπτομερεις θες (πχ εμενα κατεβαζει μεχρι τα 8V δεν εχει πιο κατω...) αλλα τα ανεμιστηρακια σου ειναι στις 1300 στροφες maximum, δε θα θελουν και πολλη μειωση για να γινουν εντελως αθορυβα...και το καλυτερο ειναι οτι μπορεις να ορισεις αν καποια θερμοκρασια (πχ του CPU ή του συστηματος) ξεπερασει ενα οριο να δωσει πιο πολλα volt η μητρικη στα ανεμιστηρια για καλυτερη ψυξη....

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον τα fans ειναι 3pin και οχι PWM τοτε τα ρυθμιζεις καθαρα με το ποσο ρευμα τους δινεις, και ετσι λειτουργουν σχεδον ολοι οι fan controllers. Με speedfan δεν εχω ασχοληθει, αλλα σιγουρα μπορεις μεσω bios να ρυθμισεις τις στροφες τους. Απλα τσεκαρε σε ποιες θεσεις πανω στη μητρικη εχεις συνδεσει τα 2 fans (πχ fan3-fan4) και μετα στο bios ψαξε να βρεις το fan control και θεσε προυποθεσεις για αυτες τις θεσεις. Εφοσον εχει τετοιες ρυθμισεις η αρχαια πλεον Abit IP35 μου, φανταζομαι πως ειναι δεδομενο για μια Χ58 οπως η δικια σου. Βεβαια μπορει να μην ειναι οσο λεπτομερεις θες (πχ εμενα κατεβαζει μεχρι τα 8V δεν εχει πιο κατω...) αλλα τα ανεμιστηρακια σου ειναι στις 1300 στροφες maximum, δε θα θελουν και πολλη μειωση για να γινουν εντελως αθορυβα...και το καλυτερο ειναι οτι μπορεις να ορισεις αν καποια θερμοκρασια (πχ του CPU ή του συστηματος) ξεπερασει ενα οριο να δωσει πιο πολλα volt η μητρικη στα ανεμιστηρια για καλυτερη ψυξη....

αν τα ανεμιστηρια ειναι 3-pin δεν ύπαρχει τροπος να να ρυθμίσεις απο τη μητικη? προσπαθησα απο τα bios και τιποτα !:wall:

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι 3pin ειναι μια χαρα. Αν δεν εχει ρυθμισεις στο bios τοτε αναγκαστικα ψαξου με software τυπου speedfan κλπ.....δες μηπως σου δινει και καποιο bundled η μητρικη που θα κανει και OC, θα δειχνει και θερμοκρασιες και αλλα τετοια που δε χρειαζεται να χρησιμοποιησεις...

Απλα μου κανει τεραστια εντυπωση να εχει η δικια μου 3 ετων ταπεινη P35 και να μην εχει μια X58...

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι 3pin ειναι μια χαρα. Αν δεν εχει ρυθμισεις στο bios τοτε αναγκαστικα ψαξου με software τυπου speedfan κλπ.....δες μηπως σου δινει και καποιο bundled η μητρικη που θα κανει και OC, θα δειχνει και θερμοκρασιες και αλλα τετοια που δε χρειαζεται να χρησιμοποιησεις...

Απλα μου κανει τεραστια εντυπωση να εχει η δικια μου 3 ετων ταπεινη P35 και να μην εχει μια X58...

έχει για τα δυο 4-pina(cpu kai system ) απλα οταν κανω αλλαγες δεν κάνει τιποτα!εχει smart fan καπως ετσι το λεει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.