Jump to content



help με ECS X58B-A και Mushkin 6GB DDR3-1600 7-8-7-20


pitolis

Recommended Posts

γεια σας έχω ένα προβλημα με την ECS X58B-A και Mushkin 6GB DDR3-1600 7-8-7-20 . Δεν μπορω να ανεβάσω τις μνήμες στα 1600 mhz !

συγκεκριμένα δοκιμάζω :

performance level (standar/enchanced/ultra) : standard

dram frequency(800/1066/1333/1600) : 1600

configure dram timming by spd (enable /disable) : disable

speed extreme memory profile : standard

uncore ratio : uclk 3200

tcl 7

trcd 8

trp 7

tras 20

trfc 68

vd 1t

cpu overclocking func : disable

pcie overclocking func : disable

auto-detect dimm/pci clk :enable

qpi freq auto detect :disable

qpi freq :6400 gt

spread voltage :enable

cpu voltage :disable

IOH voltage :disable

cpu vtt voltage : 1,296

DIMM voltage :1,648

sb voltage :disable

με αυτές τις ρυθμίσεις οι μνήμες τρέχουν στα 1333 mhz!

έχω δοκιμάσει και 160 bus speed με 17 multiplier και μνήμες στα 1600 και δεν άρχισε καν το pc!

άλλαξα και τη σειρά των μνημών μπας και ξεκολλήσει ,και τίποτα!

το περίεργο είναι ότι άλλαξα και slot (από το κίτρινα έβαλα τις μνήμες στα κόκκινα ) και το pc δεν ανοίγει καν (ούτε στα 1333 ,1066 )!δοκίμασα και μόνο μια μνήμη και τίποτα !

bios εχω τα τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε μπας και....

εγω παντως ο μοναδικος τροπος που ανεβηκε η συχνοτητα ήταν οταν ανεβασα το fsb(νομιζω στα 140 )!!!πηγαν στα 1400 mhz και προσπαθησα να ρηξω το multiplier αλλα δεν bootare και μετα το αφισα !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο πολλες πολλες ωρες πειραματισμου, μπορω πλεον να συμπερανω οτι το bios της μητρικης ειναι ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ απο μαμα.Απ'οτι καταλαβα οι 1600αρες δεν τρεχουν με τιποτα εκτος και αν βαλεις τα παντα με το χερι.Αυτο οφειλεται στην αδυναμια του bios να σεταρει σωστα το διαιρετη (οι μονες τιμες που καταλαβαινει ειναι το 2:10 και το 2:8, και αυτες τις θετει ψιλοrandom).

Επομενως πατωντας πανω στο 2:8 (το οποιο ξαναλεω φαινεται να μπαινει αυτοματα οτι και να κανεις στο 80% των περιπτωσεων) για να παιξουν οι μνημες στα 1600mhz πρεπει το fsb να παει στα 200mhz. Ακου πως γινεται:

Ξεκινας κανωντας ενα clear CMOS Setiings απο το κουμπι πισω.Μετα

πανε advanced settings και απενεργοποιησε πρωτα το Turbo mode (με τη σειρα που τα λεω,εχει σημασια) και μετα το ΕΙST.Μετα πανε στο ΜΙΒ ΙΙ και βαλε τα ακολουθα με bold οι αλλαγες σε σχεση με τις δικες σου ρυθμισεις:

performance level (standar/enchanced/ultra) : standard

dram frequency(800/1066/1333/1600) : 1600

configure dram timming by spd (enable /disable) : disable

speed extreme memory profile : standard

uncore ratio : auto

tcl 7

trcd 8

trp 7

tras 20

trfc 74

vd 1t

cpu overclocking func : enable

cpu overclocking freq:200

rated CMOS multiplier (δε θυμαμαι ακριβως, ο πολλ/στης ειναι:14)

pcie overclocking func : disable

auto-detect dimm/pci clk :disable

qpi freq auto detect :auto

spread voltage :enable

cpu voltage :1,28125

IOH voltage :+0,110

cpu vtt voltage : +0,273

DIMM voltage :+0,165

sb voltage :+0,05

Κανε ενα save και δες αν ποσταρει (θα ποσταρει).Μαλλον δε θα μπορουσες να ποσταρεις επειδη ειχες το ρευμα του vcore auto,και για να ποσταρει με αλλαγμενο fsb θελει manual ρευμα.

Αν μετα τις ρυθμισεις ξαναμπεις στο bios θα δεις στο MIB II οτι ναναι (μνημες στα 1066mhz, qpi 4800 και τετοια).Μη μασας, ειναι χαλασμενο ξαναλεω.

Δοκιμασε να bootareiς windows (Θα bootareiς).Ο λογος που δεν εμπαινε στα windows πριν ειναι τα χαμηλα ρευματα σε vtt και ΙΟΗ,και αυτο επειδη ανεβαζοντας το bclock ανεβαινουν τα ΠΑΝΤΑ (προσωπικα για να σταθεροποιηθει το δικο που ηθελε τουλαχιστον 1.32v vtt κατι ψιλα στο ΙΟΗ). Μπες μετα cpu-z και δες το qpi ειναι στα 3600, το ΝΒ freq στα 3200 και οι μνημες στα 800(χ2).Κανε και στο prime ενα μισαωρο in place FFT και αλλο ενα μισαωρο blend (οσο τα τρεχεις το νου σου στις θερμοκρασιες,εγω με στοκ ψυξη και στοκ ρολογια στο 15αλεπτο ετρωγε throttling επειδη ανεβαινε τρελα σε θερμοκρασια).

Εαν δεις οτι εισαι σταθερος, πανε πισω στο bios και στο advanced settings ενεργοποιησε παλι το EIST απενεργοποιωντας ομως το Turbo. Eτσι θα σου ριχνει τα ρολογια οταν ο επεξεργαστης θα ειναι idle ωστε να μην ζεσταινεται.

Με ακριβως τις παραπανω ρυθμισεις εγω με i7 940 ειμαι στα 3.2ghz (εχω το multiplier x16) στους 47 βαθμους idle και στους 78 load μετα απο 12αωρο blend στο prime.

Παιξε λιγο με το συστημα σου και αν δεις οτι εισαι σταθερος με τις ρυθμισεις αυτες,αναλογα με τις θερμοκρασιες σου αποφασιζεις αν θα μεινεις στα 2.8ghz ριχνοντας ενα κλικ τις τασεις σε core,vtt και ΙΟΗ (ενα βημα καθε φορα,μια ρυθμιση τη φορα,παντα μετα στρεσαρε τον για να δεις αν εισαι stable), η αν θελησεις να ανεβεις παραπανω ( εγω ειμαι στα 3.6ghz σταθερος με ενα κλικ ταση παραπανω,αλλα τον εχω στα 3.2 γιατι με ζεσταινει)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια !:T:

τα έβαλα και δουλεψαν οπως ειπες!

200 fsb Με 14 multiplier(2800) και 1600 mhz οι μνήμες , qpi ειναι στα 3600, το ΝΒ freq στα 3200 !

prime in place και blend 30 λεπτα το καθένα ολα οκ

το θέμα ειναι οι αρκετά υψηλές θερμοκρασίες : Load 78 idle 47 (Και με asus triton 88 πανω)!

τωρα ενεργοποιησα παλι το EIST απενεργοποιωντας ομως το Turbo οπως ειπες !

τα ρεύματα ειναι σε καλά επιπεδα ή ειναι πολυ ανεβασμένα? ειδικα το vtt +0,273???

να σε ρωτησω με ποιο προγραμα βλέπεις τη θερμοκρασία γιατι το speed fan 4.39 δειχνει πιο μικρές απο ότι το real temp 3 !

θα δοκιμασω να κατεβάσω τα ρευματα οπως είπες και θα ξαναποστάρω!

Link to comment
Share on other sites

Προσεξες οτι εχουμε ακριβως τις ιδιες θερμοκρασιες? Απλα εγω ειμαι +400mhz με ι7 940 και Scythe Kabuto.

Για τις θερμοκρασιες χρησιμοποιω το τελευταιο coretemp. Τα ρευματα νομιζω ειναι καλα αλλα ας μας πει και καποιος παλαιοτερος (1.25v vcore μετα το vdroop και 1.32 cpu vtt).To vtt κατα τη γνωμη μου ηταν αυτο που δεν αφηνε το uncore και τις μνημες να κλειδωσουν ψηλοτερα.Το μονο που εχω διαβασει για το vtt ειναι οτι δεν πρεπει να απεχει περισσοτερο απο .45V απο το vdimm,οποτε ειμαστε καλυμμενοι (πριν το ειχα στα 1.2V)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.