Jump to content


Επιλογή μηχανής και φακών


Recommended Posts

Nikon D90 12mp και φακός 18-200 nikkor VR

Canon 50D 15mp και φακός 18-200 canon IS

Κοστίζουν και οι 2 γύρω στα 1400 ευρώ και μου φαίνονται και οι 2 το ίδιο καλές.

Έχει κάποιος εμπειρία από αυτές τις 2 ή κατέχει κάποια από τις 2 να γράψει τη γνώμη του;θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση της Canon 50D 15mp και φακός 18-200 canon IS δεν θα την κοίταγα στην θεση σου.

Ο συγκεκριμένος φακός ειναι πολύ χαμηλής ποιότητας.

Οπότε ψηφίζω τον κατά πολυ καλύτερο συνδυασμό Nikon D90 12mp και φακός 18-200 nikkor VR ( εφόσον σε ενδιαφέρει αυτο το εστιακό εύρος)

Δες το πακέτο canon εδω... http://photozone.de/canon-eos/400-canon_18200_3556is

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ :T:

Η Nikon είναι και η δική μου επιλογή προς το παρόν

μέχρι να βρω λίγο χρόνο και να δω και τις λίγο ακριβότερες προτάσεις (max. 300-400 ευρώ επιπλέον)

θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

d90 + 18-200 εχει και ο voudas.....αλλα απλως την εχει και την βλεπει.Δεν την λειτουργει καθολου :p

d90 εχω και εγω και της εχω βγαλει τα ματια :hehe:

Γενικως σαν κιτακι ειναι μια χαρα.Και το σωμα παρα πολυ καλο και ο φακος για all arround ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

αν οι ανάγκες σου είναι όντως στο all around ενός 18-200 τότε το σετάκι με την d90 είναι όντως λίγο πιο καλό... απλά προσπάθησε να υπολογίσεις πως θα εξελιχθούν οι ανάγκες σου για να δεις ποιο στρατόπεδο θα ακολουθήσεις...

σίγουρα ο φακός έχει αδυναμίες αλλά δεν είναι κακός κ είναι σίγουρα ευέλικτος...

d90 + 18-200 εχει και ο voudas.....αλλα απλως την εχει και την βλεπει.Δεν την λειτουργει καθολου :p

d90 εχω και εγω και της εχω βγαλει τα ματια :hehe:

πάλι καλά που είσαι μικρός...:boxed:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο παραπάνω ποσό (1400) σε σώμα και φακό;

σας παιδεύω λίγο,το ξέρω απλά ψάχνω την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής

Μια αντιπρόταση σε αυτα τα λεφτά και εφόσον εισαι διατεθειμένος να κανεις ενα συμβιβασμό στο εστιακό εύρος υπέρ της ποιότητας και της συμβατότητας με μια (πιθανόν) μελλοντική σου αναβάθμιση σε full frame...

canon 40d και canon 17-40 f4 L τα 1400 ( και ίσος χαμηλότερα με την έκπτωση που κάνει ο κατ)

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=4219

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=681

ps Εχω τον συγκεκριμένο φακό και αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας. :)

Δυο τελευταίες ερωτήσεις : Τι χρήσεις καλύπτει ο 18-200 και τι ο 17-85 στην καθημερινή γενική χρήση ;

Επίσης τι διαχωρισμό έχει η Canon/Nikon σε σώματα και φακούς (πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα) ;

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι από compact Olympus 570 UZ

και έχω τη σιγουριά ότι θέλω να "κοπιάσω" παρακάτω με τη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου του τι ειχες (compact ultra zoom) και τι ζητας(18-200 με το καλημερα σε οποιο σωμα και αν ειναι) προτίμησε την εκδοχη της nikon.(δ90+18-200)

Kαι σε ποιοτικοτερο να πας..δεν θα το καταλαβεις για αρχη και θα νιωθεις και περιορισμενος (παιζει να μην εχεις το 17 πχ...η να μην εχεις απο 70 εως 200 δινοντας αν οχι τα ιδια ,παραπανω λεφτα).

Παρε ,μαθε τον εξοπλισμο σου ,μαθε να τα δουλευεις σωστα (δεν εννοω απλη εφαρμογη -ετσι εστιαζει ,ετσι βγαζει φωτος) και με το καιρο θα μαθεις και τις αναγκες σου και προχωρας αναλογα.

εδιτ

Και οι δυο φακοι ειναι γενικης χρησης..δεν κανουν κατι εξειδικευμενο..απλα ο 200 καλυπτει μεγαλυτερο εστιακο ευρος.

Τι χρηση θα κανεις βεβαια απο 85-200 (ο ενας απο τον αλλον δλδ) απο σενα εξαρταται και την φαντασια σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει ειπωθεί ξανά, σαν νέος χρήστης που πας σε σώμα τέτοιων δυνατοτήτων σαν τα 2 που κοιτάς, ρεαλιστικά μιλώντας δεν θα δεις καμία διαφορά μεταξύ τους. Δεν είναι πως θα σε κρεμάσει κάποιο από τα 2 δηλαδή.

Και ο κάθε ένας από εμάς θα σου προτείνει ότι έχει δουλέψει, και πάντα καλοπροαίρετα. Έχεις πέσει και σε μηχανή που την έχουμε 2394234 άτομα εδώ μέσα (D90) και σε φακό επίσης (18-200).

Εγώ το 85-200 (την διαφορά των 2) που λεει και ο NTG το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά ειδικά σε ταξίδια και για αυτό ο φακός αυτός με έχει βολέψει ιδιαιτέρως. Δεν μου έλλειπε πολύ η αλήθεια όταν πρωτοξεκίνησα με τον 18-55 (σαν εστιακό μήκος, αφήνω ποιότητα εκτός) αλλά μετά που το απέκτησα το χρησιμοποιώ αρκετά.

Γενικά αν μιλάς στα ίδια λεφτά υπάρχει και το απλό «γιατί να ΜΗΝ το έχεις, αφού μπορείς».

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.