Jump to content



Οθόνη και ηχεία για τον κωφαόμματο...


Dante80

Recommended Posts

Καλημέρες...XD

Μετά από κάποιες ανακατατάξεις στο γραφείο, ήρθε η ώρα για νέα αγορά οθόνης και ηχείων.

Το βασικό πρόβλημα είναι το budget, που δεν βοηθάει να πάμε σε γερά κομμάτια, όπως και ο χώρος που περιορίζει τις επιλογές για πολυκάναλα συστήματα ηχείων.

Αυτό που ψάχνω είναι:

Α> Μια οθόνη με διαγώνιο 24''+, σχετικά φθηνή (άρα PVA+IPS είναι δυστυχώς εκτός επιλογής), ψηφιακή σύνδεση και ανάλυση 1920x1200.

B> Ηχεία 2.0 (ή 2.1) με καλή απόδοση σε μουσική και λίγα καλώδια.

--Έχοντας δουλέψει σε (και αγοράσει στο παρελθόν) PVA και IPS panels (από DELL. EIZO και HP), γνωρίζω τα εγγενή μειονεκτήματα της TN τεχνολογίας. Για την χρήση που προορίζεται όμως η οθόνη (κυρίως ταινίες και παιχνίδια), δεν νομίζω πως θα έχω πρόβλημα με τα νέα TN panels. Τουλ, η εμπειρία μου με μια ΤN 2232 ήταν πολύ καλή ως τώρα.

--Λόγω απόστασης της οθόνης από την θέση θέασης, αναγκαστικά πάμε σε οθόνη με 24+ διαγώνιο.

--Για πρακτικούς λόγους, προτιμώ 16:10 από 16:9, χωρίς να περιορίζομαι απόλυτα εκεί.

--Η αγορά θα γίνει με δόσεις.

--Λόγω έλλειψης χώρου και πρακτικότητας, προσανατολίζομαι περισσότερο σε αγορά 2:0 ή 2:1 ηχείων. Η εμπειρία μου από το προηγούμενό μου 5:1 σετ δεν ήταν η καλύτερη, κυρίως σε ότι αφορά τον ορυμαγδό των καλωδίων αλλά και την αδυναμία εκμετάλλευσης των ηχείων λόγω της θέσης ακοής.

--Οι ανάγκες εστιάζονται περισσότερο στην αναπαραγωγή MP3, FLAC και CD μουσικής. Θα χρησιμοποιηθούν επίσης για ταινίες.

Το budget και για τα 2 αγροτεμάχια μαζί κυμαίνεται στα 400, βαριά 450€. Μετά από λίγο ψάξιμο, έχω μια (ας την κάνει ο αλλάχ αλλά τεσπα) shortlist...δυστυχώς, λόγω του επείγοντος του θέματος δεν μπορώ να επιλέξω κομμάτια που αναμένονται (so clipsch are out, σνιφ)...Τ_Τ

LG W2442PA-BF TFT Monitor 24''

Samsung SM2433BW TFT Monitor 24''

BENQ G2400WD 24'' TFT

LG W2486L-PF LED Monitor 24'' <---(έχει κάποιος πληροφορίες για αυτή?)

SAMSUNG SYNCMASTER 2693HM BLACK

LG W2600H 26'' TFT

Samsung SM-T260 TFT 26''

SAMSUNG T260HD 26'' LCD

LG W2753V-PF TFT Monitor 27''

Logitech Σετ 2 Ηχείων Z10<---(έχει κάποιος πληροφορίες για αυτά?)HERCULES XPS 2.140

HERCULES XPS 2.150 BLACK

Κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Θα με ενδιέφερε ειδικότερα αν κάποιος φίλος/η μπορεί να μας μοιραστεί τις εμπειρίες του για κάποιο από τα παραπάνω κομμάτια, ή το δικό του...:flower:

Link to comment
Share on other sites

Samsung SM-T260 TFT 26''

Πραγματικα πολυ καλη τιμη για το μεγεθος της! Με αρκετες εισοδους για να συνδεσεις πανω οτι θες. Απο χρωματα κλπ δεν μπορω να σου πω καθως πριν δουλευα σε λαπτοπ και δεν εχω παιξει καθολου με επεξεργασια εικονας κλπ.

Παρα πολυ ικανοποιημενος απο την αγορα μου αυτη. Ισως το μονο αρνητικο ειναι οτι απο αποσταση κοντινη τα τηλεοπτικα καναλια φαινονται αθλια. Αλλα δεν με πειραζει αφου ο τηλεοπτικος δεκτης χρησιμοποιηται μονο για καμια μπαλιτσα και τοτε καθομαι μακρια.

ΑΥΤΑ:shout::shout::shout:

Link to comment
Share on other sites

εγώ μαν δεν μπορώ να σου πω για οθόνη, καθώς μετά από συμβίωση ενός έτους με S-PVA panel, έχω γίνει αυστηρός με τα ΤΝ. :fie:

έχω όμως τα ηχεία τα Logitech Z-10. Τα ηχειάκια είναι πολύ τίμια στα λεφτά που ζητάνε. 2 σκέτα ηχεία, με φοβερό φιρνίρισμα και πολύ καλή ακουστική! Συνδέονται με 2 τρόπους - ή με jack ή με usb. Εγώ τα έχω σε 2 μηχανήματα και με βολεύουν οι 2 συνδέσεις. Όταν είσαι σε σύνδεση usb, η οθόνη των ηχείων μπορεί να ρυθμιστεί να μας παρέχει κάποιες πληροφορίες - εφόσον το επιθυμούμε - όπως cpu & ram usage, ημερομηνία & ώρα, τραγούδι που παίζει, ενώ σε μερικά παιχνίδια (πχ FEAR 2) μας παρέχει πληροφορίες και ενδείξεις για το παιχνίδι (G11-15 style). Το μόνο αρνητικό για μένα είναι ότι όταν τα συνδέεις ως USB, ως device για sound output πρέπει να επιλέξεις από το control panel των windows τα Ζ10 και όχι την κάρτα ήχου που έχεις, οπότε αν κάποιος έχει μια XFi, προφανώς πάει στράφι. Αυτά από μένα, ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες...

Junior, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την απόδοση των Z-10 σε ταινίες?

FANISTELROOY, υποθέτω πως απλά αν συνδέσεις την κεραία στην οθόνη έχεις TV? Συμβατότητα με win7 γνωρίζεις αν υπάρχει? Επίσης, μια παράκληση. Αν μπορείς, πες μου λίγο πόσο χαλάει το χρώμα/φωτεινότητα όταν κοιτάς το panel υπό γωνία -10 μοιρών (δλδ όταν είσαι κάτω από το monitor, ας πούμε σε ένα κρεβάτι)...

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια....:magic:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που δεν απαντησα νωριτερα αλλα εχω εξεταστικη.

Ναι εβαλα καλωδιο κεραιας μονο και εχω TV.

Με windows 7 δεν ειχα κανενα προβλημα που ειχα συνδεσει πριν το καλοκαιρι.

Τωρα για το χρωμα δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα οταν ξαπλωνω να δω ταινια. Βεβαια οπως σου ειπα δεν ειμαι και ο πιο εμπειρος πανω στον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες...

Junior, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την απόδοση των Z-10 σε ταινίες?

πάρα πολύ καλή! Δεν ξέρω από ποια ηχεία θα πας σε αυτά. Αν πχ είχες Ζ5500, θα απογοητευτείς λίγο αν περιμένεις αντιστοιχη ένταση. Ακόμα και στην μαξ ενταση τους πάντως είναι πραγματικά απολαυστικά. Πολύ καθαρός ήχος. Είχα πριν τα Creative Τ40 και μπορώ να πω είναι ένα σκαλί πάνω το logi. Κρίμα που ποτέ δεν μου δόθηκε ευκαιρία να ακούσω τα Κlipsch να έχω μια καλύτερη άποψη. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια καλυτερα να μην πας σε samsung....αστειο θα ακουστει αλλα λογω καλαισθησιας.Το πλαισιο γυρω απο την οθονη γρατζουνιζεται υπερβολικα ευκολα και μετα δεν φαινεται καθολου ωραια.Και στην οθονη του υπολογιστη και στην τελεοραση που εχω ειναι και οι δυο με το ιδιο πλαισιο και γινεται χαλια...Δεν εχω κολλημα να μην μου γρατζουνιστει κατι...αλλα οθονη ειναι ολη την ωρα μπροστα στην μουρη σου την εχεις και αν χρειαστει να την μεταφερεις 2-3 φορες μετα γινεται χαλια.:upside:

+ οτι δεν εχουν 0 πιξελ εγγυηση.

Προσφατα αγορασε φιλος μου 24αρα lg απο πλαισιο που ειναι και tv μαζι, την πιο φτηνη δεν θυμαμαι μοντελο...αλλα εχει τρομερη απεικονιση αν και μικρη αντιθεση,αλλα αυτο που μου αρεσει πολυ ηταν ο προσαρμοζομενος βραχυωνας και το pivot.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν ξερω τι παιζει τωρα με τις 24αρες...αλλα προσωπικα αν αγοραζα οθονη θα εψαχνα να ειναι glossy....ειδα μια philips 22αρα και επαθα.

Οταν εγω πηρα την samsung 350e εκανε 270 η philips αν θυμαμαι καλα και μισησα τον εαυτο μου οταν ειδα την απεικονιση με glossy:upside::hang2:

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια καλυτερα να μην πας σε samsung....αστειο θα ακουστει αλλα λογω καλαισθησιας.Το πλαισιο γυρω απο την οθονη γρατζουνιζεται υπερβολικα ευκολα και μετα δεν φαινεται καθολου ωραια.Και στην οθονη του υπολογιστη και στην τελεοραση που εχω ειναι και οι δυο με το ιδιο πλαισιο και γινεται χαλια...Δεν εχω κολλημα να μην μου γρατζουνιστει κατι...αλλα οθονη ειναι ολη την ωρα μπροστα στην μουρη σου την εχεις και αν χρειαστει να την μεταφερεις 2-3 φορες μετα γινεται χαλια.:upside:

+ οτι δεν εχουν 0 πιξελ εγγυηση.

Έχοντας εμπειρία από την συμβίωση με 2 samsung (2232 και T220), δεν συνάντησα το πρόβλημα που αναφέρεις..βέβαια, δεν τις κουνούσα και καθόλου, οπότε το πλαίσιο δεν είχε την ευκαιρία να (γ)δαρθεί...:flower:

Για το θέμα της εγγύησης έχεις δίκιο, η LG με την κίνηση της πριν 4-5 μήνες να δώσει σε όλα τα panel 0pix έχει αλλάξει τα δεδομένα στην αγορά...ακόμα ψάχνω μοντέλο της όμως που να χτυπάει στις 26in την T260 σε τιμή και επιδόσεις...:hm:

junior και FAN ευχαριστώ για το info παίδες. Πράγματι, τα Κlipsch θα τα έπαιρνα αβάδιστα αν μπορούσα (τα έχω ακούσε) αλλά αφενός...αναμένονται, και αφετέρου έχει τελειώσει και το μαύρο μοντέλο από το πλαίσιο...αναρωτιέμαι αν πάρω σβάρνα τα καταστήματα, μπας και βρω κανένα ξεχασμένο...ειδάλλως, μάλλον για Z10 κοιτάμε. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον ήχο...σου προτείνω τα VS4121, στην τιμή των 75€, μια από τις καλύτερες επιλογές στα 2.1 συστήματα, σ'αυτό το εύρος τιμής! Πολύ καλή αναπαραγωγή μουσικών κομματιών, ωραία "κατανεμημένες" οι συχνότητες, ισχυρό μπάσο κτλ.! Σου προτείνω το πρότυπο 2.1 γιατί μουσική και πόσο μάλλον ταινίες χωρίς μπάσο είναι μεγάλη απώλεια...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=586595&catalog=19&category=69977637&page=3&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE652B599D02A2B3BD4D2A8AD33F5F9AB3C184F81D4956C06FFE38F3570DD4F87E2BA454489A4F1A4CD644C24ACDA032286DC284930BB83FFE7E8E6EB9DC9AA0C67F0C1CC91A2881D1E251E8AF6FC74204AB757530072C36D872E002DD4DB42364046DC24059DDAA16829D2B53C08766B1224EA2B20CE34E3B

Αν σε απασχολεί και η εικόνα που δίνουν στο χώρο χωρίς να χάνουν σε ποιότητα ήχου σου προτείνω τα Creature 2 της JBL, μικρά, διακριτικά, όμορφο design και με πολύ καλό ήχο, στα 95€.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0253562&catid=060800

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να αναφέρω πως τελικά κατέληξα στα γομάρια Z10 της logitech. Μόλις τα έβαλα, πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα (τους ετοιμάζω το Pictures at an exhibition για λιώσιμο/test drive).

Αν επιζήσουν μέχρι το τέλος του βασανιστηρίου, θα επανέλθω...thumbsup1.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.