Jump to content



Canon 100mm f/2.8 L Macro Hybrid IS USM


Recommended Posts

α) Έχουμε βρει πουθενά review, ή στον κλάδο της φωτογραφίας δεν δίνονται ES στους reviewers? :p

β) Τον προπαραγγέλνεις στα ~740€ (37% κάτω από την RRP) από το τρίτο καλύτερο Ελβετικό ηλεκτρονικό κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

α, β) Macro, καλή εστιακή απόσταση, prime, f/2.8 L

γ) Αφενός αν θα καταφέρω να τον αξιοποιήσω, αφετέρου αν αξίζει να δώσω τα 300€ παραπάνω (σε σχέση με τον απλό 100αρη μάκρο)

Link to comment
Share on other sites

αυτα που αναφερεις ειναι απλα καποια απο τα χαρακτηριστικα του...και οχι τι θες να κανεις με το φακο. : p

Aν εξαιρεσεις το τελευταιο γραμματακι στο τελος ,υπηρχουν και τωρα.

Ο φακος (ο παλιος) ειναι αρκετα καλος ουτως η αλλως ,ιδιως σε crop μηχανη.

Δεν πιστευω ο καινουριος να φερει την ανοιξη στους "100αρηδες" μακρο (βαλε και 90-105 μεσα) .

Το μονο καλο που εχει και ξεχασες να αναφερεις ειναι το is.

θα σου επιτρεψει να παιζεις με μεγαλους χρονους με μεγαλυτερη πιθανοτητα επιτυχιας στα μακρο..αν δεν εχεις τριποδο.

Απο 'κει και περα οι "L" ηταν παντα αντικειμενα ποθου ,οποτε ακομα και αν εβαζες σαν απαντηση μονο το περιζητητο γραμματακι θα σε καταλαβαινα απολυτα. : D

bottom line ...ναι ..αν τα εχεις τα δινεις .

Αν δεν τα εχεις παιρνεις απλα τον παλιο.

(θα γεμισει η αγορα απο δαυτους : p)

Y.Γ

Δεν εχω δει κατι για τον συγκεκριμενο φακο...απλα δεν περιμενω να βγει κατι χειροτερο απο τον ηδη υπαρχον.Στην χειροτερη να ειναι απλα ιδιος με προσθηκη is και οποια εχτρα μονωση θα μπορουσε να εχει ..(αν και ουτως η αλλως δεν εκτεινεται ο παλιος στην εστιαση ωστε να σου δημιουργησει προβλημα ...αλλα λεμε τωρα)

Ελπιζω να μην διαψευστω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπα είναι το γιατί το θέλω το φακό. Και ναι ξέχασα να γράψω και το IS.

Για τι χρήση τον προορίζω; Macro (άντε ρε...), και all arounder prime. Δηλαδή να τον έχω πάνω σχεδόν μόνιμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπα είναι το γιατί το θέλω το φακό. Και ναι ξέχασα να γράψω και το IS.

Για τι χρήση τον προορίζω; Macro (άντε ρε...), και all arounder prime. Δηλαδή να τον έχω πάνω σχεδόν μόνιμα

Δεν ειναι λιγο μεγαλος για μονιμος φακος; Εγω εχω τον 50αρι για μονιμο και μερικες φορες θελω κατι ποιο wide, βεβαια ειναι αναλογα και τις αναγκες του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να κοστολογησω αν σου χρειαζεται το L και το is.

Aυτα που ψαχνεις τα εχει και ο παλιος..

Αν χρειαζεσαι τα λεφτα για κατι αλλο ..παρε τον φτηνο..αν παλι βρε8ηκες με 300-400Ε περισσευμα παρε τον ακριβο.

(Aρχιζω να θεωρω τρελλη ευκαιρια τον παλιο με 350Ε μτχ...)

Link to comment
Share on other sites

Απορια ..

Γιατι κολλατε σε ενα feature και κρινεται ολο το φακο απο αυτο και μονο το feature?

f14 μπορεις να εχεις και με 1/20 αλλα και με 1/100..

Κανεις δεν μπορει να ειναι βεβαιως για τον ηδη υπαρχοντα φωτισμο..Aλλος μπορει να βολευεται με τριποδακι, αλλος με φλας και πλεον...(μιας και δεν υπηρχε) αλλος με is.

(εξαλλου αναφερει και prime και allaround..δεν θα ειναι μονιμα με το f14 κολλημενο)

anyway..

sorry που ποσταρα παλι...τελευταια φορα ηταν...αληθεια λεω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.