Jump to content



Linux File Server


Kokolikos

Recommended Posts

Πρόσφατα εγκατέστησα σε σταθερό ενα σύστημα με 4 sata δισκάκια των 500 υπό σκιά linux διανομής(Ubuntu 8.04 LTS Server) σκοπός του μηχανήματος είναι να λειτουργήσει ως αποθηκευτικός χώρος για περίπου 200 χρήστες.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως γίνεται να μπορεί ο server αυτός να διαβάζει δικαιώματα από domain(Windows2003) και ανάλογα τα δικαιώματα του χρήστη τα ίδια ακριβώς δικαιώματα να αντιστοιχούν και στο share folder στο server αυτό.

Γίνεται κάτι τέτοιο καταρχάς αν ναί τι χρειάζεται και πώς πρέπει να ρυμθιστεί ώστε να τραβάει τα δικαιώματα μέσα απο το domain.

ps:έχω ακούσει κάτι για samba αλλά παίζει ή όχι???

ευχαριστώ..:yu:

Link to comment
Share on other sites

Ακουστά έχω ότι γενικά για συγχρονισμούς passwords μεταξύ υπηρεσιών και τέτοια χρησιμοποιούμε το LDAP , δεν ξέρω βέβαια λεπτομέρειες και δε νομίζω ότι είναι κάτι απλό.

Εκείνο που ίσως σε βοηθούσε είναι απλά κάποια σχόλια :

Για εισαγωγή χρήστη ταυτόχρονα σε unix και samba αρκούν τα παρακάτω


useradd kkalop -G koinoxrista (προσθήκη χρήστη kkalop στο group koinoxrista)
echo kkalop:passwd | chpasswd (προσθήκη χρήστη kkalop με κωδικό passwd στο σύστημα)
smbpasswd -s -a kkalop (προσθήκη χρήστη kkalop στο samba)

Επίσης, για το συγχρονισμό unix - samba password προσθέτουμε την εξής γραμμή στο αρχείο "/etc/samba/smb.conf"

unix password sync = yes   (για συγχρονισμό  unix - samba password)

Οπότε τελικά έτσι θα έχεις π.χ. το χρήστη kkalop στο group koinoxrista και με τον τρόπο αυτό μπορείς να του δώσεις τα αντίστοιχα permissions που θέλεις για ένα κοινόχρηστο φάκελο .

Ελπίζω να βοήθησα κάπως, αν και δεν ξέρω ακριβώς αυτό που λες ότι θέλεις όσο αφορά στα domain από Windows2003

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.