Jump to content



Official Battlefield - Bad Company 2 Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

ποσα καλα παιδακια παιζουν με 5850 να μου δωσουν inside info τι ψαρια πιανει το καρτονι στο bf?

σκεφτομαι να ζητησω απο το νονο μου να μου φερει μαζι με λαμπαδα και μια 5850 που εβγαλε ο πλαισιος στα 129...

Aλλαξε cpu, με 5850 στα ρολογια της 5870 κ q6700 στα 3.3 εχω δει μεχρι και minfps 28 στην oasis και στην cold war ( 32slot server παντα ). Ο τραγικος με ιδια καρτα εχει πολυ καλο gpu usage και πιο ανεβασμενα min fps και ας εχει phenom, παιζει ομως με 10.4, εγω δεν μπορω για την παρτυ ενος game να μενω με προπολεμικους drivers, τα settings μου ειναι : ολα high 2x AA 8x AF HBAO off vsync off 1680*1050, bloom false και undergrowth = low απτο .ini

Οσο για την gts250 που λεει o hurin, επειδη καποιοι εχετε μπλεξει τα μπουτια σας, ειμαι 99% σιγουρος πως υπαρχει θεμα με το loading λογω dx11,εχει αφησει το dxlevel στο auto, και ετσι οταν εχει την gts250 παιζει σε dx10 ενω οταν βαζει την 6950 παιζει σε 11, εγω οταν ειχα gtx470 το καλοκαιρι μεχρι να βγαλει συγκεκριμενους drivers η nvidia ( 257.21 νομιζω ) οποτε πηγαινε να φορτωσει το map εκανε 5 ωρες, ειχα λοιπον τοτε 2 επιλογες, ή να βαλω >=257.21 ή να παω στο settings.ini και εκει που λεει dxlevel=auto να το αλλαξω σε 10, η ati ειχε και αυτη θεμα με το loading σε dx11 αλλα αποσο ξερω μονο σε συγκεκριμενους catalyst απτην σειρα 10, και παλι η λυση ητανε ή νεοι drivers ή αλλαγη σε dx10/dx9, αμα δεν ενοχλει τον φιλο τον hurin το aliasing μπορει καλλιστα να το παει σε dx9 δεν εχει να χασει ΤΠΤ, εμενα παντως η 5850 και η 470 οτι drivers και να τους εβαζα σε dx9 οποτε σφυραγε το m-com, την ιδια σταματαγε και ολο το game για 1-2 δευτερολεπτα :wall:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

man οχι και να αλλαξω cpu(Q6600@3.2) για ενα game..

ειπαμε να κανουμε υπερβαση να αντικαταστησουμε την αρχαια καρτα μας να βαλουμε κανα φιλτρακι και να εχουμε νορμαλ fps,αλλα μεχρι εκει..δεν περισσευουν αυτην την περιοδο..απλα η προσφορουλα με εβαλε παλι σε σκεψεις και ας λεω να μην ριχνω λεφτα στο pc,και να τα τρωω αλλου..

resist my friend..

edit

για μια ακομα φορα thanks! τα ποστ σου στο gaming section ειναι Ευαγγελιο:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 2600k @ 4.6 και 5850@stock παιζω 1920x1080 @ high και 4x/4x φιλτρα!

Και με τον Q6600 που ειχα πριν και την 4870 1gb (δεν θυμαμαι ρολογια) επαιζα παλι νερακι χωρις φιλτρα ομως!

Οσοι το σκευτεστε για την προσφορα της 5850 παρτε την οσο προλαβαινετε..!! Απο Τεταρτη αποτι εμαθα θα την εχουν..!:fun:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις απαιτήσεις σου και το τί επεξεργαστή έχεις λόγω του ότι είναι αρκετά απαιτητικό παιχνίδι.

Με έναν γρήγορο 4πύρηνο αξιοποιείς φουλ σε 1680 κάθε καρτα.

Φίλος με gts250 είναι κομπλέ, άλλος φίλος με gtx550 ti ειναι κομπλε και γω με gts450 πάλι το ίδιο.

Πχ ένας γνωστός με gtx285 2gb έχει θέματα με τρελά frame drops λόγω 2πύρηνου

Εγώ αυτή τη στιγμή με 5770 με HDMI σύνδεση και σε 1920χ1080 με 23'' Samsung full HD 1080p monitor παίζει τέλεια και απροβλημάτιστα.

απο οτι λετε μαλλον πρεπει να παιζει ρολο ο επεξεργαστης μου.τον τριπυρινο athlon II 445 εχω στα 3.1ghz με 2gb ram.μαλλον θα ειναι προτιμοτερο να αλλαξω cpu πρωτα,παρα gpu??

τους 11.2 χρησιμοποιω απο drivers παντως και τα κολληματα μου τα τρωω:wall:

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 2600k @ 4.6 και 5850@stock παιζω 1920x1080 @ high και 4x/4x φιλτρα!

Και με τον Q6600 που ειχα πριν και την 4870 1gb (δεν θυμαμαι ρολογια) επαιζα παλι νερακι χωρις φιλτρα ομως!

Οσοι το σκευτεστε για την προσφορα της 5850 παρτε την οσο προλαβαινετε..!! Απο Τεταρτη αποτι εμαθα θα την εχουν..!:fun:

Οταν ειχες 4870 ομως ο client ητανε R8 ή παλιοτερος, στο επισημο φορουμ ολοι γκρινιαζουν οτι μετα απο καθε update εχουν γενικη πτωση στα fps 10% τουλαχιστον, ο 6600 ειναι πολυ αργος για τα γουστα του game ειδικα σε default, επισης οταν ειχες 4870 δεν επαιζες σε dx11 αλλα σε 10 που ειναι πιο ελαφρυ, και το "νερακι" ειναι υποκειμενικο, προσωπικα αμα καποιος δεν αναφερει minfps ή ακομα καλυτερα και gpu usage τοτε το "νερακι" δεν μου λεει τπτ και απλα περναω το post του στο ντουκου, καποτε ενας ακατονομαστος τεχνικος ηθελε να με πεισει πως το oblivion στο μπρικι που εστησε με την onboard τρεχει "νερακι", οταν εβαλα fraps επιβεβαιωσα αυτο που εβλεπα ανετοτατα και με γυμνο ματι, 12fps .... :hehe:

Sofix τι να σου κανω αγορινα, τα νουμερα λενε αλλα :rolleyes:Fermi issues: Low GPU Usage and Bad Company II Stuttering - Page 133 - Overclock.net - Overclocking.net Να δω πως θα την παλεψουμε στο bf3 με τους 64 παικτες που δεν θα εχει καν dx9 :boxed: frostbite 2.0 and my balls are shaking, για optimization τπτ δεν εχει παρει το αυτι μου, μονο την dice να μας λεει με καμαρι πως οτι εχουμε δει απτο single player της alpha ητανε απο μια ταπεινη gtx580 :...:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχες 4870 ομως ο client ητανε R8 ή παλιοτερος, στο επισημο φορουμ ολοι γκρινιαζουν οτι μετα απο καθε update εχουν γενικη πτωση στα fps 10% τουλαχιστον, ο 6600 ειναι πολυ αργος για τα γουστα του game ειδικα σε default, επισης οταν ειχες 4870 δεν επαιζες σε dx11 αλλα σε 10 που ειναι πιο ελαφρυ, και το "νερακι" ειναι υποκειμενικο, προσωπικα αμα καποιος δεν αναφερει minfps ή ακομα καλυτερα και gpu usage τοτε το "νερακι" δεν μου λεει τπτ και απλα περναω το post του στο ντουκου, καποτε ενας ακατονομαστος τεχνικος ηθελε να με πεισει πως το oblivion στο μπρικι που εστησε με την onboard τρεχει "νερακι", οταν εβαλα fraps επιβεβαιωσα αυτο που εβλεπα ανετοτατα και με γυμνο ματι, 12fps .... :hehe:

Εχεις πολλα ποιντ σε αυτα που γραφεις και εχεις δικιο..! δεν εδωσα πολλες λεπτομεριες..! :p

Οταν εννοω νερακι ειναι οτι παιζω κανονικα χωρις frame drop και σπασιματα..! δηλαδη 30+ fps!

Τωρα για τον client θα σε γελασω..δεν θυμαμαι ποιον ειχα αλλα ουτε καν ποιον εχω τωρα. ( την 5850 την πηρα 11/01/2011 )

Ο Q6600 σε default φυσικα και θα ειναι αργος..αλλα χωρις πολλα πολλα ζορια παει 3.3 ευκολα..! και ειναι προσιτα για τον καθενα.(με μια ψυκτρα των 20 ευρω) Εμενα στα 3.6 κρατιοταν μια χαρα. Ασε που μπηκα στο τριπακι να αλλαξω γιατι με ετρωγε η τσεπη μου και τα ματια μου με τα score.:p

Τωρα για ποιο dx Παιζω - επαιζα πραγματικα δεν μου καιγεται καρφι..! δεν κοιταω πως λικνιζεται το φυλλαρακι αλλα πως θα την καρφωσω στο κεφαλι του αλλου. Πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω.:T:

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε cpu, με 5850 στα ρολογια της 5870 κ q6700 στα 3.3 εχω δει μεχρι και minfps 28 στην oasis και στην cold war ( 32slot server παντα ). Ο τραγικος με ιδια καρτα εχει πολυ καλο gpu usage και πιο ανεβασμενα min fps και ας εχει phenom, παιζει ομως με 10.4, εγω δεν μπορω για την παρτυ ενος game να μενω με προπολεμικους drivers, τα settings μου ειναι : ολα high 2x AA 8x AF HBAO off vsync off 1680*1050, bloom false και undergrowth = low απτο .ini

Οσο για την gts250 που λεει o hurin, επειδη καποιοι εχετε μπλεξει τα μπουτια σας, ειμαι 99% σιγουρος πως υπαρχει θεμα με το loading λογω dx11,εχει αφησει το dxlevel στο auto, και ετσι οταν εχει την gts250 παιζει σε dx10 ενω οταν βαζει την 6950 παιζει σε 11, εγω οταν ειχα gtx470 το καλοκαιρι μεχρι να βγαλει συγκεκριμενους drivers η nvidia ( 257.21 νομιζω ) οποτε πηγαινε να φορτωσει το map εκανε 5 ωρες, ειχα λοιπον τοτε 2 επιλογες, ή να βαλω >=257.21 ή να παω στο settings.ini και εκει που λεει dxlevel=auto να το αλλαξω σε 10, η ati ειχε και αυτη θεμα με το loading σε dx11 αλλα αποσο ξερω μονο σε συγκεκριμενους catalyst απτην σειρα 10, και παλι η λυση ητανε ή νεοι drivers ή αλλαγη σε dx10/dx9, αμα δεν ενοχλει τον φιλο τον hurin το aliasing μπορει καλλιστα να το παει σε dx9 δεν εχει να χασει ΤΠΤ, εμενα παντως η 5850 και η 470 οτι drivers και να τους εβαζα σε dx9 οποτε σφυραγε το m-com, την ιδια σταματαγε και ολο το game για 1-2 δευτερολεπτα :wall:

Grunt, το έχω μόνιμα σε δx9 από settings.ini, και σχεδόν όλα low. Παίζω με την 6950 με ακριβώς τις ίδιες ρυθμισεις που έπαιζα με 250gts.

Υπάρχει τρόπος να αλλάζω την κάρτα που θα χρησιμοποιώ κάθε φορά? Για παράδειγμα, όταν παίζω AC2 να παίζει η 6950, ενώ όταν βάζω BFBC2 να παίζει η 250? Να τραβήξω βιντεάκι να δείτε και εσείς τις διαφορές!

Link to comment
Share on other sites

[WindowSettings]

Width=1920

Height=1080

Fullscreen=true

RefreshRate=60

VSync=false

[sound]

Quality=low

VoipEnable=true

SpeakerCount=0

[Graphics]

Effects=high

Soldiers=high

Vehicles=high

Overgrowth=high

Undergrowth=high

StaticObjects=high

Terrain=high

Shadows=high

Bloom=false

HSAO=false

MSAA=4

Water=high

MainQuality=custom

Texture=high

DxVersion=auto

Aniso=3

Detail=high

RenderAheadLimit=2

Fov=55

Για ριξτε καμια ιδεα..Sound Quality:Low??

Επισης SpeakerCount τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου :

[WindowSettings]

Width=1680

Height=1050

Fullscreen=true

RefreshRate=60

VSync=false

[sound]

Quality=high

VoipEnable=true

SpeakerCount=6

[Graphics]

Effects=low

Soldiers=medium

Vehicles=medium

Overgrowth=medium

Undergrowth=medium

StaticObjects=low

Terrain=low

Shadows=medium

Bloom=false

HSAO=false

MSAA=0

Water=medium

MainQuality=custom

Texture=medium

DxVersion=9

Aniso=0

Detail=low

RenderAheadLimit=2

Fov=65

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα 6 ειναι, οταν παιζεις με x-fi headphone cmss3d πρεπει να "πειθεις" το game πως εχεις 5.1 ή 7.1 στο control panel, κλασσικο κολπο για καλυτερο positioning X-Fi CMSS-3D Headphone - Guru3D.com Forums Τωρα για τα δικα σου μην με ρωτας τι ρυθμισεις να βαλεις, εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να σας λεω να προτιματε στερεοφωνικα ακουστικα απο σοβαρες εταιρειες αντι για την καθε παπατζα που τις κολλανε 6 ηχειακια και προσπαθουν να σας πεισουν οτι θα εχετε ετσι καλυτερο ηχο αποτι με 2 μεγαφωνα και μαλιστα με τα ιδια / λιγοτερα λεφτα, παντως το wartapes δεν ειναι τπτ αλλο απο ενα EQ preset που σε πολλους απλα κλιπαρει απιστευτα, το hifi ειναι το πιο neutral αποσο ξερω.

Το sound quality σε high παντως εμενα εχει διαφορα, εχω την εντυπωση οτι παιζουν περισσοτερες φωνες ταυτοχρονα και εχω πιο αξιοπιστο 3d. Τρωει περισσοτερη cpu ομως .....

Hurin παιξε και εμενα μου κολλαει το mcom αμα ειμαι σε dx9, μονο εναν παλιο καλο καιρο που ειχα gtx260 και 182.50 ειμουνα ικανοποιημενος απτην αποδοση, σε dx9 παντα γιατι σε 10 το input lag πηγαινε συνεφφο, σε 9 ομως τοτε ειχε ενα bug το heavy MG και δεν μπορουσες να δεις μεσα απτο τζαμι :S, α και οταν πηρα 5850 και ειμουνα ακομα με 10.5a και το client στην R8, ωραιες εποχες :p -> http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/anazitontas-ton-diadoxo-tis-agerastis-8800gt-86747-2.html#post1062922957

Link to comment
Share on other sites

Μine:

[WindowSettings]

Width=1680

Height=1050

Fullscreen=true

RefreshRate=60

VSync=false

[sound]

Quality=high

VoipEnable=true

SpeakerCount=6

[Graphics]

Effects=high

Soldiers=high

Vehicles=high

Overgrowth=high

Undergrowth=high

StaticObjects=high

Terrain=high

Shadows=high

Bloom=false

HSAO=false

MSAA=1

Water=high

MainQuality=custom

Texture=high

DxVersion=11

Aniso=4

Detail=high

RenderAheadLimit=2

Fov=70

Link to comment
Share on other sites

Μερικά βιντεάκια με το spawn lag και το stuttering

Δείτε πόσοι έχουν κάνει spawn πριν μηδενιστεί η αντίστροφη μέτρηση

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TOEZ_PtPL1I]YouTube - Battlefield Bad Company 2 spawn lag and stuttering video 3[/ame]

Στο 0:31

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4Qf_152Yxt4]YouTube - Battlefield Bad Company 2 spawn lag and stuttering video 1[/ame]

Στο 0:33

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OYoKQ6Pf_wY]YouTube - Battlefield Bad Company 2 spawn lag and stuttering video 2[/ame]

Κάποια στιγμή θα τραβήξω και mcom lag, να δείτε χάλια.

Τελικά μπορώ να επιλέγω κάρτα γραφικών κατά το δοκούν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το spawn lag παίζει ρόλο και η γενικότερη επικοινωνία με τον σερβερ καθώς εκείνη τη στιγμη συνδέονται και οι υπολοιποι και έχει γενικότερο πρόβλημα.

Αν συμβαίνει μόνο στην αρχή τότε δεν είναι τόσο σοβαρό όσο να κάνεις τέλεπορτ μέστην πιστα που και πάλι δε μπορείς να κάνεις κάτι απο το να αλλάξεις σέρβερ.

Μπορει να βγεις σερβερ με πολυ λιγο πινγκ να κολάνε απιστευτα και με λιγο μεγαλύτερο να πηγαίνει "νερο".

Ιδιότροπο παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.