Jump to content



21/12/2012 (Dooms DAY) - Ερχεται το ΤΕΛΟΣ του Κόσμου ?


Dagalidis

Recommended Posts

Λίγο πολύ όλοι θα έχετε ακούσει πολλά και διάφορα κατά καιρούς για το επερχόμενο ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Δεν ήταν λίγες οι φορές στο παρελθόν που διάφορες αιρέσεις είχαν "προβλέψει" το επερχόμενο ΤΕΛΟΣ του κόσμου και έσπερναν τον πανικό στον κόσμο, και γινόταν η αιτία να έχουμε διάφορα φαινόμενα ομαδικών αυτοκτονιών.

Ολα αυτά βέβαια μέχρι τώρα δεν ήταν τίποτα παραπάνω από αρωστημένα σενάρια στο μυαλό κάποιων αχρείων που ζούν με την υπερβολή και τον αιώνιο φόβο της απώλειας.....

Τι γίνεται όμως όταν η επιστήμη με βάση τα νέα δεδομένα δεν αποκλείει να έχουμε τελικά μια επερχόμενη "ΗΜΕΡΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ" ?

Εχετε ακούσει για την εμφάνιση του νέου σκοτεινού ΠΛΑΝΗΤΗ NUBIRU που θα μας επισκευτεί κατά το τέλος του 2012 ?

Εχετε ακούσει για την λεγόμενη πλήρη στοίχιση όλων των πλανητών του ηλιακού μας συτήματος με ταυτόχρονη μετάβαση του ηλιακού μας συστήματος στο κέντρο της γαλαξιακής τροχιάς ?

Εχετε ακούσει για το επερχόμενο (POLAR Shift), την βίαια μετατόπιση των βιομαγνητικών πόλων της ΓΗΣ που θα είναι αποτέλεσμα των 2 παραπάνω παραγόντων ?

Είμαστε στην αρχή του ΤΕΛΟΣ του πολιτισμού μας όπως τον ξέρουμε ή απλά έχουμε να κάνουμε και πάλι με ένα νέο φαινόμενο υστερίας ?

Εαν έχετε διάθεση για συζήτηση παρακαλώ πρώτα ρίξτε μιά ματιά στα παρακάτω links που σας παραθέτω,,,

http://www.youtube.com/watch?v=27ji-NL2Pb4

http://www.youtube.com/watch?v=c7uNJF3w2NI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=4Lhs7VR52Bg&feature=related

Και ένα μέρος από την νέα ΤΑΙΝΙΑ που θα δούμε σε λίγο στις αίθουσες κηνιματογράφων,,,,,

Αυτά για αρχή.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

H διαφορά όμως σε σχέση με τις άλλες προβλέψεις είναι πως τώρα η επιστημονική κοινότητα ΟΧΙ μόνο δεν απορίπτει αυτό το ενδεχόμενο, αλλά έστω σιωπηρά ή δια του πλαγίου λόγου την αποδέχεται ως τεκμηριωμένη επιστημονικά ως ένα ισχυρό ενδεχόμενο.... :(

Link to comment
Share on other sites

την είδαμε αυτήν την επιστημονική κοινότητα σε παγκόσμιο επίπεδο, ποσο τεκμηριωμένη είναι...

...βλέπε Millennium που το γιορτάσανε το 2000...

άμα πηγαίνανε δημοτικό ίσος και να ξέρανε να μετράνε τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω μία σίγουρη απάντηση.

Αν είναι να μην προλάβω να πάρω το πτυχίο, να μην κάθομαι να διαβάζω και να ασχοληθώ με άλλα :p

EDIT: Πέρα από την πλάκα, η δική μου άποψη επί του θέματος είναι ότι μια χαρά θα τα γιορτάσω τα 22α γενέθλιά μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω μία σίγουρη απάντηση.

Αν είναι να μην προλάβω να πάρω το πτυχίο, να μην κάθομαι να διαβάζω και να ασχοληθώ με άλλα :p]

EDIT: Πέρα από την πλάκα, η δική μου άποψη επί του θέματος είναι ότι μια χαρά θα τα γιορτάσω τα 22α γενέθλιά μου ;)

εγώ πάντως πιστεύω μάλλον πρέπει να πάρεις πτυχίο...

γιατί τα άτομα αυτά μάλλον δεν έχουν πάρει ούτε απολυτήριο δημοτικού ίσος και τo να μιλάνε εμπειρικά το μάθανε.

οι άνθρωποι αυτοί να μετράνε μέχρι το δέκα δεν ξέρουνε...

εδωπέρα άμα το παρατήρησες τον τελευταίο χρόνο το βουλώσανε αυτοί καταστροφολόγοι με τις περίφημες τρύπες του όζοντος, γιατί μαγικά άρχισαν να κλείνουνε μονες τους και τότε κάποια τσακάλια σκέφτηκαν πως ίσος και να είναι φυσικό το φαινόμενο και πως ίσος να μην είχανε αρκετά στοιχεια για την ιστορία τους.... αλλα σε αυτό το διάστημα μερικές εταιρίες γίνανε ζάμπλουτες με πανάκριβα προϊόντα που (((δεν βλάπτουνε))) το όζον.

από την αρχή τις ανθρωπότητας υπάρχει αυτή η τρελα δεν είναι νέο το φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ το "τέλος του κόσμου". Τι σημαίνει όμως πραγματικά αυτό? Το αυτονόητο, όταν ακούμε την λέξη "τέλος", είναι πως όλα (οτιδήποτε κινείται) θα πεθάνουν, θα τελειώσουν.

Είναι όμως πράγματι αυτό που εννοούν με την λέξη "τέλος"?

Στα βίντεο παραπάνω, αστρονόμοι ισχυρίζονται πως τη συγκεκριμένη ημερομηνία όλοι οι πλανήτες του γαλαξία μας, θα έρθουν σε μία ευθεία γραμμή από τον ήλιο που θα είναι και κάθετη στο κάθετο άξονα του γαλαξία (Για το δεύτερο μέρος δεν είμαι σίγουρος αν το κατάλαβα σωστά. Ίσως κάποιος πραγματικός γνώστης επί του θέματος μας δώσει μια πιο εμπεριστατωμένη εξήγηση). Τώρα με βάση αυτό, επιστήμονες ισχυρίζονται πως θα αλλάξουν οι δυνάμεις που ασκούνται από τον ήλιο στη γη, σαν συνέπεια ότι θα ασκήσουν έντονη επιρροή στους δορυφόρους και κατ'επέκταση θα "μπλοκαριστούν" οι τηλεπικοινωνίες και οποιαδήποτε μετάδοση.

Επίσης, αναφέρουν ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να αλλάξει, μεταβιβαστεί ο άξονας της γης δημιουργώντας έτσι έντονα φυσικά φαινόμενα όπως αύξηση της στάθμης του νερού, ηφαίστεια, σεισμοί, κτλ. Αυτό εξυπακούεται ότι θα προκαλέσει αναδιαμόρφωση του εδάφους όπως το ξέρουμε σήμερα.

Με αυτούς τους ισχυρισμούς, φτάνουμε στην κατάληξη ότι ο κόσμος, το περιβάλλον που ζούμε, θα αλλάξει δημιουργώντας έτσι ένα "τέλος" στην εποχή που σήμερα βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι άνθρωποι θα πεθάνουν αλλά αν υποθέσουμε πως θα σταματήσουν όλες οι τηλεπικοινωνίες, φανταστείτε τη πλήγμα θα υποστεί η παγκόσμια οικονομία και πως θα αντιδράσουν οι άνθρωποι στη γη.

Αν οι υποθέσεις αποδειχτούν σωστές, τα ερωτήματα είναι: Τι μπορούμε να κάνουμε σαν άνθρωποι ώστε να επιβιώσουμε στις καινούριες, επερχόμενες καταστάσεις? Ποια μέρη της γης θα αντιμετωπίσουν το μεγαλύτερο πρόβλημα? Πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε την ομαλή λειτουργία της τεχνολογίας μας?

Θέλω να ελπίζω πως οι επιστήμονες έχουν βρει κάποιες αξιοπρεπές λύσεις σε όλα αυτά.

Και για να γίνω πιο σατυρικός:

η φύση μας εκδικείται :tomato:

εγώ πάντως πιστεύω μάλλον πρέπει να πάρεις πτυχίο...

γιατί τα άτομα αυτά μάλλον δεν έχουν πάρει ούτε απολυτήριο δημοτικού ίσος και τo να μιλάνε εμπειρικά το μάθανε.

οι άνθρωποι αυτοί να μετράνε μέχρι το δέκα δεν ξέρουνε...

εδωπέρα άμα το παρατήρησες τον τελευταίο χρόνο το βουλώσανε αυτοί καταστροφολόγοι με τις περίφημες τρύπες του όζοντος, γιατί μαγικά άρχισαν να κλείνουνε μονες τους και τότε κάποια τσακάλια σκέφτηκαν πως ίσος και να είναι φυσικό το φαινόμενο και πως ίσος να μην είχανε αρκετά στοιχεια για την ιστορία τους.... αλλα σε αυτό το διάστημα μερικές εταιρίες γίνανε ζάμπλουτες με πανάκριβα προϊόντα που (((δεν βλάπτουνε))) το όζον.

από την αρχή τις ανθρωπότητας υπάρχει αυτή η τρελα δεν είναι νέο το φαινόμενο

Let me ask, τα video τα είδες?

Link to comment
Share on other sites

...........

Let me ask, τα video τα είδες?

ναι τα είδα... έχω δει και αλλα 100 video πριν από αυτά... το μονο που ειλικρινά θα αλλάξει εκεί κοντά στο 2012 είναι το πως κατά το τέλος του 2011 η Intel θα περάσει στα 22nm και κάπου μέσα στο 2013 θα περάσει στα 15nm...

για το 2012 δεν έχει ιδιαιτερα σχέδια.

επίσης από ότι θυμάμαι ούτε η AMD/Ati έχει κάποια ιδιαιτερα σχέδια ούτε η nVidia, οποτε δεν είναι και τόσο συναρπαστική χρονια το 2012.

Link to comment
Share on other sites

Από το σχολείο θυμάμαι ότι όλα τα σώματα (ουράνια και μη) ασκούν δυνάμεις γύρω τους και μεταξύ τους. Εσύ δηλαδή, πάνω σε αυτό το επιχείρημα, χαρακτηρίζεις τις υποθέσεις των επιστημόνων ως μπούρδες χωρίς αιτιολόγηση?

Link to comment
Share on other sites

Από το σχολείο θυμάμαι ότι όλα τα σώματα (ουράνια και μη) ασκούν δυνάμεις γύρω τους και μεταξύ τους. Εσύ δηλαδή, πάνω σε αυτό το επιχείρημα, χαρακτηρίζεις τις υποθέσεις των επιστημόνων ως μπούρδες χωρίς αιτιολόγηση?

Οι υποθέσεις είναι υποθέσεις, είτε τις κάνει ο σπουδαίος επιστήμονας είτε ο "κοινός θνητός".

Έλα μωρέ, είναι σοβαρά πράγματα αυτά τώρα?

Στις 22/12 του 2012 εδώ θα είμαι κι εδώ θα είσαι και θα ξεθάβουμε το thread λέγοντας πως τελικά δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα επίκαιρο ντοκυμαντέρ Nostradamus: 2012.

Για δείτε το.

το παρατησα στην μεση δεν βλεποταν.ο καθε π@π@ρ@ς λεει το μακρυ του και το κοντο του ελεος δλδ.

και δεν νομιζω οτι υπαρχει σοβαρος επιστημονας που υποστηριζει τετοιες υποθεσεις

Link to comment
Share on other sites

Η απόρριψη υποθέσεων χωρίς αιτιολόγηση υποδηλώνει αλαζονεία.

Υπάρχει κάποια επιστημονική τεκμηρίωση; Κάποια θεωρία;

Δε βλέπω να υπάρχει κάτι σίγουρο αυτή τη στιγμή.

Αν υπήρχε, δε θα λέγονταν υποθέσεις...

Ακριβώς επειδή είναι υποθέσεις και δεν έχουν καμία επιστημονικά αποδεδειγμένη θεωρία που να τις στηρίζει και να μπορεί εμένα να με πείσει ότι όντως θα συμβεί κάτι εκείνη την ημέρα, έχω κάθε δικαίωμα να τις αμφισβητώ και να μη δίνω σημασία σε τέτοιου είδους καταστροφολογίες.

Αυτό σημαίνει για μένα επιστήμη. Μέχρι τότε, δεν πιστεύω καμία χαζομάρα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι διάβασες μόνο ότι σε βολεύει γιατί ακόμα δεν απαντάς εμπεριστατωμένα στο κείμενο που έγραψα πιο πάνω.

Εσύ λες: Είναι υπόθεση και δεν την δέχομαι ως αληθινή μέχρις ώτου αποδειχτεί αλήθεια.

Εγώ λέω: Είναι υπόθεση αλλά κάποια επιχειρήματα ακούγονται ρεαλιστικά. Συνεχίζοντας, θέτω ως απορία αν υπάρχει στο λαμπη κάποιος ειδικός επι του θέματος να μας διαφωτίσει έστω για τα "βασικά" από αυτά που αναφέρονται στο δεύτερο video καθώς και που/αν διαψεύδονται σε κάποιο βαθμό τα όσα ισχυρίζονται.

Έχεις δίκιο από την μεριά σου αλλά προσωπικά δεν βλέπω να δίνεις απαντήσεις με βάση τη δική μου μεριά. Δεν θέλω να απαντήσεις σαν ειδικός εάν δεν είσαι αλλά ίσως κατάλαβες κάτι άλλο απο τα video, το οποίο είναι αντίθετο σε κάποιο σημείο παραπάνω, που εμένα μπορεί να διέφυγε.

Εάν δεν καταλαβαίνεις ότι κοιτάνε το ίδιο πράγμα από δύο διαφορετικές οπτικές, τότε λυπάμαι αλλά η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά και είναι χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.