Jump to content



Πρωτος υπολογιστης! Ποιος ηταν;


Suedehead

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από OverFlow

εκανα σαν τρελος καθε μηνα να αγορασω ενα περιοδικο εκεινης της εποχης το PIXEL.

Ωραιες εποχες.:happy:

4 στις 5 φορές η δισκέτα δεν δούλευε, ασε που για να εγκαταστήσω το kings quest εσβησα τα πάντα από το σκληρό...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Ο πρωτος μου? ΧΕΧΕ!

COPAM 8088 4Ghz(Mhz ηθελα να πω) , 640ΚΒ conventional memory, 21MB HDD , Hercules monochrome display adapter(θημαστε αυτη την παναρχαια πορτοκαλια οθονη?Ε αυτην!)!

Το καλο ειναι πως ετσι χωρις να το καταλαβω, βρηκα και ενα μικρο προγραμματακι που σου εδινε την ευκαιρια να τρεξεις παιχνιδια που ηθελαν CGA, και ετσι καταφερα να παιξω το Wheel Of Fortune!

Το πρωτο μου ομως παιχνιδι εκει ηταν το Prince of Persia(το πρωτο)!

Link to comment
Share on other sites

"Το καλο ειναι πως ετσι χωρις να το καταλαβω, βρηκα και ενα μικρο προγραμματακι που σου εδινε την ευκαιρια να τρεξεις παιχνιδια που ηθελαν CGA, και ετσι καταφερα να παιξω το Wheel Of Fortune"

simcga.com νομιζω 618bytes.....ειχα χρονια να πληκτρολογησω simcga...:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireblade

Καλά, και σήμερα το ps2 έχει ομορφότερα παιχνίδια από το pc, αλλά και τι να λέει;

Λιγό σεβασμος στην ιστορία και στους πρωτοπόρους του homecomputing νε Ελλάδι δεν θα έβλαπτε.. Αυτο λεει χωρίς παρεξήγηση.. Πάντως δεν πρέπει να είσαι μεγάλος σε ηλικία έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησατε ρε παιδια, αλλες εποχες. Ειχε ενας φιλος Amiga 500 και παιζαμε τοτε Shadow of the beast και Lemmings. Τη πρωτη φορα που ειδα Amiga να παιζει ειχα παθει πολυτισμηκο σοκ....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman

Τι μου θυμησατε ρε παιδια, αλλες εποχες. Ειχε ενας φιλος Amiga 500 και παιζαμε τοτε Shadow of the beast και Lemmings. Τη πρωτη φορα που ειδα Amiga να παιζει ειχα παθει πολυτισμηκο σοκ....:blink:

Ειδικά αν εσύ είχες AMSTRAD ή SPECTRUM με μονόχρωμο Monitor,και ο φίλος είχε την AMIGA, σ'επιανε μελαγχολία :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

"Το καλο ειναι πως ετσι χωρις να το καταλαβω, βρηκα και ενα μικρο προγραμματακι που σου εδινε την ευκαιρια να τρεξεις παιχνιδια που ηθελαν CGA, και ετσι καταφερα να παιξω το Wheel Of Fortune"

simcga.com νομιζω 618bytes.....ειχα χρονια να πληκτρολογησω simcga...:inlove:

ΧΕΧΕΧΕ. ΝΑΙ, αυτο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DragonFlight [22-10-2003 και 01:48]

...21MB HDD...

Αααααααααααααχ τι μου θυμισες...

Ο πρωτος μου σκληρος...Seagate 20MB...τοτε εκανε οσο κανει τώρα ενας80GB και κάτι παραπάνω...

Αυτο ειναι...τι μνημες και ********...

Larry 1...adventure παιχνίδι σε 2 δισκετουλες πριοστορικες...και όμως αυτο το παιχνιδάκι μου ειχε χαρισει αφθονη ευχαριστηση...

Βρε που παμε βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ZX Spectrum 48+ , CPC 464 και μετα το χαος.....

Εκεινο που δεν θα ξεχασω ποτε ηταν η αγωνια πριν πατησεις το enter μετα την εντολη run , αφου ειχες ξεσκιστει ολο το βραδυ να περνας listing τον κωδικα μηχανης απο το Your Computer........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Spectrum ηταν ο δικος μου και μαλιστα ειχα και βιβλιο με basic! Παιχνιδια παρα πολλα. Αυτο που θυμαμε μου αρεσε ηταν το wonder boy. Με τον γειτονα ειχαμε απο εναν πομπο 5 watt και εκπεμπα εγω και αντεγραφε αυτος στο δικο του ηχοσυστημα και το αντιθετο. Δεν επιανε παντα αλλα 3 στις 10 επαιζαν! Και μετα σου λενε για πειρατεια!

wonder boy .... τι ειπες τωρα (hurraaaaay!!!) :p

αρχικα εβλεπα σε φιλο το QL με το κασσετοφωνο και νομιζα πως ηταν διαστημοπλοιο και μαγικο (ισα ισα πηγαινα πρωτη δευτερα δημοτικου) μετα τον παντοδυναμο BASIC compiler :p amstrad CPC6128 με εγχρωμη οθονη. (αληθεια πιος θυμαται το last ninja 2, το μοναδικο παιχνιδι που επιανε σε χωρο και τις 2 πλευρες τις δισκετας του amstrad? :D)

μετα ακολουθησαν ATARI ST FM, AMIGA 500, και τελος τα διαολια IBM PC compatible που μας ταλαιπωρουν μεχρι σημερα :D

πρακτικα ο πρωτος υπολογιστης ηταν ο amstrad CPC6128... :D.

Link to comment
Share on other sites

19 Ιουλίου 1991 από MB Computers στη Νίκαια-Amstrad 1640 με EGA οθόνη (640 x 350 @ 16 colors) και 8086 / 8 MHz (AMD παρακαλώ) επεξεργαστή.Yπάρχει το κουφάρι του ακόμα στο πατάρι μου.

Τιμή 180.000 δρχ τότε.

Τον είχα αναβαθμίσει μάλιστα με 3.5 ιντσών 720k floppy (έπαιζε με πατέντες) και κάρτα ήχου Adlib.

Link to comment
Share on other sites

Commodore 64 ήταν το 2ο νομίζω. Πριν απο αυτο είχα ένα άλλο μάυρο μικρό με ασημένια διακοπτάκια πάνω του αλλα ήμουν υπερβολικά μικρός για να θυμάμαι καν το ονομα του.

Commodore Genaration ήμουν εγώ...μεγάλη έχθρα λέμε τότε με τους Amstrad....κάτι σαν Intel - AMD σήμερα ένα πράμα...

Link to comment
Share on other sites

1986-87 δεν θυμάμαι ακριβώς Amstrad 6128 πράσινο μόνιτορ αλλά με μηχανάκι που μπορούσα να το συνδέσω στην TV, ’λλο πράμα. ΑΚόμα δεν θα ξεχάσω τα παιχνίδια, τι τραβούσες για να αντιγράψεις κάποιο (discology) και τα πρώτα cracks για δισκέτες. Χαρακτηριστικά θυμάμαι σε ένα παιχνίδι (target renegade 2) μώλις φόρτωνε έπρεπε να βγάλω και θα ξαναβάλω σε συγκεκριμένη στιγμή την δισκέτα αλλιώ δεν ξεκίναγε.

Πολύ retro νήμα:inlove:

@esdee

Το άλλο ήταν το karnov, αλλο φρούτο. ΑΚόμα δεν το έχω τερματίσει, τελευταίο αρχηγό 2-3 φορές αλλά τις περισσότερες πεθενα πριν. Εν το μεταξύ το κακό με αυτό το παιχνίδι ήταν όταν πεθαινες σχεδόν δεν μπορούσες να προχωρήσεις επειδή έχανες τις τριπλές σφαίρες :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.