Jump to content



Πρωτος υπολογιστης! Ποιος ηταν;


Suedehead

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από antonisk7 [20-10-2003 και 17:05]

1990 - Olivetti 286 - 16MHz clocked στα 19 για να τρεχει Windows 3.1, Μνήμη 1 ολόκληρο ΜΒ, σκληρός 20ΜΒ. Αγορασμένος τότε με ασπρόμαυρη οθόνη και εκτυπωτή ακιδών olivetti, 300 χιλιάρικα.

Απίστευτο αλλά και εγώ απο Olivetti ξεκίνησα, λίγο πιο πριν απο σένα βέβαια με το πρώτο PC που έιχε 3.5 drive τότε.. Μνημη ... δε θυμάμαι :rolleyes:

Θυμάμαι που ημουν ο μόνος με 3.5 ενώ ολοι οι άλλοι είχαν 5.1/4 .... αναγκάστηκα να πάρω μετά ενα εξωτερικό 5.1/4 στην φοβερή τιμή των 80.000 δρχ τότε....

Αν και έιχα θαμπωθεί από την Amiga τότε.. αλλά δε μου την πήρανε γιατι και καλά ηταν μονο για παιχνίδια... ενω με το pc εκανα και κατί άλλο (και καλά) :D:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireblade [20-10-2003 και 17:34]

Βασικά νόμιζα ότι μιλούσαμε για υπολογιστές εδώ πέρα... Τι amstrad και amiga είναι αυτά που λέτε ωρέ; Τσ,τσ,τσ... Μπορώ με περισσή περηφάνεια να δηλώσω ότι ποτέ δεν ξέπεσα σε αυτές τις υποψίες μηχανημάτων, όσο θελκτικά κι αν φαίνονταν τότε μπροστά στη cga του 8088 μου. Αλλά γύρισε ο τροχός και η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο :cool:

Ασε φίλε fireblade, οταν η AMIGA είχε λειτουργικό με γραφικό περιβάλλον, επιταχυνση γραφικών και μουσική με φυσικά δείγματα ήχου, τα Pc ήταν ακόμα στη μιζέρια της cga με beep-beep για ήχο και μια μάυρη οθόνη μ'εναν κέρσορα ν'αναβοσβύνει για λειτουργικό.. :D:laughing: . Xωρίς αυτές τις "υποψίες" μηχανηματων όπως λες, να είσαι σύγουρος ότι τα πράματα σήμερα θα ήταν πολυ διαφορετικά (δηλ. πολυ χειρότερα) στον κόσμο των υπολογιστών. Αυτές οι "υποψίες" φέραν τον πολυ κόσμο κοντά στη μαγεία του υπολογιστή γιατί ήταν φτηνοι,φιλικοί και ευχριστοι σε αντίθεση με τα τρομακτικά μεταλικα τέρατα που λέγονταν pc και ήταν μόνο για "δουλειά γραφείου". Μεχρι και το '94 τα παιχνίδια στην AMIGA του κακομοίρη ποια 68000 ήταν καλύτερα απ'των 30 φορές ποιο γρήγορων 486 της εποχής, χαρη στην εκπλικτική σχεδίαση που είχε αυτή η "υποψία". Τωρα γιατί σήμερα αντι να έχουμε AMIGA συμβατα εχουμε Ibm pc συμβατά ας ώψεται η ανοησία κάποιων ανθρώπων στην commodore η οποία χαντάκωσε την εταιρία και μαζί τον ποιο προηγμένο υπολογιστη που φτοιαχτηκε ποτε ο οποίος ήταν 10 χρόνια μπροστά απο την εποχή του και ήταν προϊον ανθρώπων με μεράκι και αγάπη γι'αυτό που κάναν και όχι μόνο για ναβγάλουν λεφτά (βλεπε ibm Και συμβατά...) . ΑΜIGA FOR EVER :)

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιτόντως το ξέρατε ότι ο commodore 64 εχει μπει στο βιβλιο guiness ως ο ποιο πετυχημένος εμπορικά home υπολογιστής? Περίεργο πάντως γιατί εδώ στην Ελλάδα δεν πούλησε και τόσο αλλά στην Αμερική απ'ότι φαίνεται θα τον είχαν ψωμοτύρι... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχασω ποτε την ημερα που αγορασα την Α500 με το 1084s της Commodore. Μεσα σε ελαχιστα λεπτα το συστημα ειχε στηθει και ειχα αγορασει και ενα επιπλεον floppy drive. H Amiga συνδεδεμενη στο stereo, δισκετα του Blood Money στο drive, pump up the volume και καπου εκει εψαχνα το κατω σαγονι γιατι ειχε πεσει στο πατωμα......

Μετα ηρθε μια επιπλεον 512ΚΒ Slow RAM στο trap door, Kickstart 2.04 με switch και στο δωματιο γινοταν assembly parties απο τα αντιστοιχα εντυπωσιακα demo της εποχης...dance culture με Amiga..τι αλλο να ζητησει κανεις....

Θεωρω περιττο να μιλησω για Kick Off 2, Shadow Of The Beast, Pacman/Tomahawk joysticks etc etc...οποιος εζησε το feeling καταλαβαινει.....

Η Amiga 500 μετα σοβαρεψε με SCSI 80GB σκληρο by GVP, 2MB fast ram μηχανημα killer για Scala MM και sampling...Octamed und Soundtracker...

η Amiga 500 εδωσε την θεση της στην 1200 η οποια ειχε τα παντα (CDROM και 700ΜΒ IDE HD σε Mini Tower) 8ΜΒ Fast RAM...μετα ¨επεσα¨ στην ¨καταντια¨ των PCs...

μπορω να μιλαω (να γραφω μαλλον) ατελειωτα για την μεγαλη μου αγαπη καθώς και για την Commodore που αυτοκτονησε αλλα δεν εχει νοημα...Long Live Amiga ONE / Pegasus Systems:)

www.amiga.org - must for every Amigan / ex Amigan

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead

Δεν θα ξεχασω ποτε την ημερα που αγορασα την Α500 με το 1084s της Commodore. Μεσα σε ελαχιστα λεπτα το συστημα ειχε στηθει και ειχα αγορασει και ενα επιπλεον floppy drive. H Amiga συνδεδεμενη στο stereo, δισκετα του Blood Money στο drive, pump up the volume και καπου εκει εψαχνα το κατω σαγονι γιατι ειχε πεσει στο πατωμα......

Μετα ηρθε μια επιπλεον 512ΚΒ Slow RAM στο trap door, Kickstart 2.04 με switch και στο δωματιο γινοταν assembly parties απο τα αντιστοιχα εντυπωσιακα demo της εποχης...dance culture με Amiga..τι αλλο να ζητησει κανεις....

Θεωρω περιττο να μιλησω για Kick Off 2, Shadow Of The Beast, Pacman/Tomahawk joysticks etc etc...οποιος εζησε το feeling καταλαβαινει.....

Η Amiga 500 μετα σοβαρεψε με SCSI 80GB σκληρο by GVP, 2MB fast ram μηχανημα killer για Scala MM και sampling...Octamed und Soundtracker...

η Amiga 500 εδωσε την θεση της στην 1200 η οποια ειχε τα παντα (CDROM και 700ΜΒ IDE HD σε Mini Tower) 8ΜΒ Fast RAM...μετα ¨επεσα¨ στην ¨καταντια¨ των PCs...

μπορω να μιλαω (να γραφω μαλλον) ατελειωτα για την μεγαλη μου αγαπη καθώς και για την Commodore που αυτοκτονησε αλλα δεν εχει νοημα...Long Live Amiga ONE / Pegasus Systems:)

www.amiga.org - must for every Amigan / ex Amigan

Πεστα,πεστα να μαθαίνουν μερικοι... Το οτι το Project AMIGA ναυάγησε τελικά δεν έχει να κανει με το μηχάνημα αλλά με την ανοησία των υθηνόντων της commodore την κρίσιμη περίοδο μετάβασης απο την 500αρα στις 3000 και 1200 το '92-'93 τότε ήταν που τα σκατώσαν τελείως, και το περίεργο είναι ότι είχαν και γαμ.. το μηχανημα μπροστα απο τον ανταγωνισμο, και έτοιμη αγορά εκατομμυρίων και χρήματα, τι να πω, κρίμα σίγουρα αξιζε καλύτερη τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Τι θυμήθηκα τώρα... όταν πήγαινα λύκειο (πολλαααα χρόνια πριν :) ) Είχα δώσει θυμάμαι μία κασσετα με ηχογραφήσεις απο demo Και παιχνίδια της AMIGA σ'ενα συμμαθητή μου, έρχεται την άλλη μέρα και μου λέει: ρε συ πολυ ωραίο αυτό το συγκρότημα πως λέγετε να πάρω κι'εγώ κανα album τους!!!! :laughing::D

Link to comment
Share on other sites

Xenon 2 - απιστευτο tune by Bomb The Bass αν θυμαμαι καλα....αρκετα party εγιναν με αυτο

Magic Pockets - επισης απιστευτο intro tune

Agony - by far the best piano..............

Sensible Soccer - η μουσικη μπορουσε να ηταν hit αν κυκλοφορουσε σε single..

:)

Link to comment
Share on other sites

εμαθα σε ενα ΖΧ spectrum ε το κασετοφωνακι, επειτα σε ενα amstrad cpc 464 ενος ξαδερφου ,amstrad cpc 6128 ψιλοχαλασμενο οδηγο αλλα εμαθα..... και το πρωτο μου pc AMSTRAD PC 1512 2 FLOPPY ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΜΟΝΙΤΟΡ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΑ ....(ΑΛΛΑΞΑ ΤΙΣ ΚΛΑΙΜΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΜΕΝΕΣ ΣΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ) ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΣΚΟ 20ΜΒ!! (ΠΡΩΤΟ MOD)

.......

AKOMA TO EXΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [21-10-2003 και 11:47]

Sir Clive και ξερο ψωμι:)

τι του εκανες βρε Freedom του γομολαστιχα;

Ο Spectrum "κατέληξε" μετά απο απερίγραπτα βασανιστήρια...

Δεν πειράζει...και αυτός με βασάνισε...ξερεις ποσες μερες-εβδομάδες-μήνες προσπαθουσα να φορτώσω παιχνίδι απο το κασετόφωνο???

Δεν πειράζει...ο αντικαταστάτης του ηταν ενας από τους αγαπημένους υπολογιστές μου...

Atari 1040ST...με Atari εγχρωμο monitor παρακαλώ...μπερικέτια...το τι Flight Simulator επαιζα δεν λεγεται...α και φυσικά το περιβαλλον ηταν παραθυρικό (GEM αν θυμάμαι καλά) και φυσικά ολα γινόντουσαν με το ποντίκι...μεχρι και ενσωματωμένη Basic ειχε το ατιμο το λειτουργικό...εκει εγιναν τα πρωτα προγραμματιστηκά βήμματα...λολ

Ισως ο μοναδικός υπολογιστής μαζί με τον προηγουμενο P3 1Ghz+ASUS cusl-2+512ΜΒ που πραγματικά λυπήθηκα οταν τον εδωσα...:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ikonsgr

Ασε φίλε fireblade, οταν η AMIGA είχε λειτουργικό με γραφικό περιβάλλον, επιταχυνση γραφικών και μουσική με φυσικά δείγματα ήχου, τα Pc ήταν ακόμα στη μιζέρια της cga με beep-beep για ήχο και μια μάυρη οθόνη μ'εναν κέρσορα ν'αναβοσβύνει για λειτουργικό.. :D:laughing: . Xωρίς αυτές τις "υποψίες" μηχανηματων όπως λες, να είσαι σύγουρος ότι τα πράματα σήμερα θα ήταν πολυ διαφορετικά (δηλ. πολυ χειρότερα) στον κόσμο των υπολογιστών. Αυτές οι "υποψίες" φέραν τον πολυ κόσμο κοντά στη μαγεία του υπολογιστή γιατί ήταν φτηνοι,φιλικοί και ευχριστοι σε αντίθεση με τα τρομακτικά μεταλικα τέρατα που λέγονταν pc και ήταν μόνο για "δουλειά γραφείου". Μεχρι και το '94 τα παιχνίδια στην AMIGA του κακομοίρη ποια 68000 ήταν καλύτερα απ'των 30 φορές ποιο γρήγορων 486 της εποχής, χαρη στην εκπλικτική σχεδίαση που είχε αυτή η "υποψία". Τωρα γιατί σήμερα αντι να έχουμε AMIGA συμβατα εχουμε Ibm pc συμβατά ας ώψεται η ανοησία κάποιων ανθρώπων στην commodore η οποία χαντάκωσε την εταιρία και μαζί τον ποιο προηγμένο υπολογιστη που φτοιαχτηκε ποτε ο οποίος ήταν 10 χρόνια μπροστά απο την εποχή του και ήταν προϊον ανθρώπων με μεράκι και αγάπη γι'αυτό που κάναν και όχι μόνο για ναβγάλουν λεφτά (βλεπε ibm Και συμβατά...) . ΑΜIGA FOR EVER :)

Καλά, και σήμερα το ps2 έχει ομορφότερα παιχνίδια από το pc, αλλά και τι να λέει;

Link to comment
Share on other sites

Spectrum ηταν ο δικος μου και μαλιστα ειχα και βιβλιο με basic! Παιχνιδια παρα πολλα. Αυτο που θυμαμε μου αρεσε ηταν το wonder boy. Με τον γειτονα ειχαμε απο εναν πομπο 5 watt και εκπεμπα εγω και αντεγραφε αυτος στο δικο του ηχοσυστημα και το αντιθετο. Δεν επιανε παντα αλλα 3 στις 10 επαιζαν! Και μετα σου λενε για πειρατεια!

Link to comment
Share on other sites

Amstrad cpc 6128 το πρωτο μου μηχανημα με πρασινο monitor.Συνοδευοταν απο εκτυπωτη STAR LC-10 COLOR !!!!! που δεν δουλεψε ποτε σωστα.Αυτο που θυμαμαι τοτε ειναι που εκανα σαν τρελος καθε μηνα να αγορασω ενα περιοδικο εκεινης της εποχης το PIXEL.

Ωραιες εποχες.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.