Jump to content



Πρωτος υπολογιστης! Ποιος ηταν;


Suedehead

Recommended Posts

Ενα thread με χαρακτηρα retro για να θυμομαστε με τι ξεκινησαμε. Ας κοιταξουμε λοιπον πισω στο παρελθον και ας αναφερουμε ποιος ηταν ο πρωτος υπολογιστης (δικος μας ή φιλου μας) με τον οποίο ασχοληθηκαμε. Στην περιπτωση μου, καπου στα mid 80s, ενας λατρεμενος ZX Spectrum 48 στην αρχη δανεικος και μετα αγοραστηκε αφου ο γιος του σπιτονοικοκυρη πηρε CPC6128......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

CPC 464 colour, αλλά με την πράσινη την οθόνη :( επίσης στα mid 80's. Τότε είχε και ένας ξάδερφος τον 6128 και μετά ήρθαν αντίστοιχα ο ATARI 520 STFM και για τον ξάδερφο η AMIGA 500. Μπορεί να μην ήταν όλοι οι πρώτοι, αλλά αξίζουν της αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Ενας amiga δεν θυμαμαι μοντελο, πηγαινα και επαιζα στην νονα μου street fighter και κατι αλλα σε δισκετες δεκαετια 90, αλλα δεν ειχα τρελλα με τους υπολογιστες τοτε, gameboy το ξεσκιζα, nintendo generation here. ;) Μετα το 97 πηρα τον πρωτο μου PC εναν intel 166 mmx, με μια shuttle μητρικη δουλευει απο το 99 στα 250 mhz σε εναν φιλο μου, το πρωτο μου overclock επισης. ;)

Link to comment
Share on other sites

1985: AMSTRAD 6128. Μολις άρχιζα το γυμνάσιο, η πρώτη αγάπη :inlove: την basic την είχα ξετινάξει, μέχρι και με assembly είχα ασχοληθει προς το τέλος. Οτι καλύτερο για να μπεις στον κόσμο των υπολογιστών και στον προγραμματισμό τα ωραία εκείνα χρόνια.. :rolleyes: αλλά και τα παιχνίδια πηγαίναν σύννεφο κευρίως platform και shotem up ένεκα η ηλικία βλέπετε..

Link to comment
Share on other sites

Κατά το '85 ένα amstrad (δεν ξέρω μοντέλο) με πράσινη οθόνη και κασσέτες ενός ξαδέρφου μου. Τον έπαιρνα τηλέφωνο 1 ώρα νωρίτερα για να το βάλει να φορτώνει και μετά πήγαινα και ξεσκιζόμασταν στο elevator action.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νόμιζα ότι μιλούσαμε για υπολογιστές εδώ πέρα... Τι amstrad και amiga είναι αυτά που λέτε ωρέ; Τσ,τσ,τσ... Μπορώ με περισσή περηφάνεια να δηλώσω ότι ποτέ δεν ξέπεσα σε αυτές τις υποψίες μηχανημάτων, όσο θελκτικά κι αν φαίνονταν τότε μπροστά στη cga του 8088 μου. Αλλά γύρισε ο τροχός και η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ηταν καπου το '85-'87 με ενα Sinclair QL(αργοτερα Spectrum) με dual micro drive ( ηταν κατι σαν μικρα Dat και μπορουσες να αντιγραψεις απο το ενα στο αλλο....απιστευτο:D ) και για οθονη εννοειτε Tv (μια Τhomson '17 :cool: ) και .....απιστευτο κολλημα με ενα παιχνιδι ονοματος "Cave"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.