Jump to content



Μητρικη με onboard vga+RAM+CPU...


goku_dbz

Recommended Posts

Για surfing και αναπαραγωγη HD υλικου. Ουτε παιχνιδια, ουτε video editing...

Με τις πιο πανω απαιτησεις η πρωτη μου σκεψη ηταν κατι σε amd πλατφορμα, απλα επειδη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτη και επειδη το pc ειναι για φιλο ειπα να ρωτησω, απλα για επιβεβαιωση...

Η συνθεση που σκεφτηκα ειναι:

Athlon II X2 240 2.8ghz

2X1gb ddr3 adata

για μητρικη δεν εχω ιδεα...

υγ: αξιζουν τα 20Ε παραπανω για Χ3, εχοντας υποψη και την χρηση του πισι?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να μου προτεινεις μια μητρικη με 785 και μια με 780 επειδη οπως προειπα η amd πλατφορμα μου ειναι πρακτικα αγνωστη!

υγ: ολες οι μητρικες με 785G και 780G εχουν onboard vga?

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528495

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526840

Οι 785 έχουν ATI Radeon HD4200 και οι 780G ATI Radeon HD3200.

780G βλέπω δεν έχουν πέσει οι τιμές τους ιδιαίτερα, οπότε άστο καλύτερα. (αντικαταστάθηκε από το 785 οπότε δεν έχει νόημα να πας)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος....οποτε θα παω για την asrock που προτεινες πιο πανω! (εκτος βεβαια αν αξιζει τα +20 η gigabyte???)

οι μνημες που παραθετω στο πρωτο ποστ ειναι καλες ή να παω σε κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

μην πετάξεις τα λεφτά σου αφού θα είναι για απλές χρήσεις το μηχάνημα! Πάρε μητρική με DDR2, πάρε ένα dimm PNY 800mhz 2gb DDR2 με 28 euro από Πλαίσιο (έχουν ξεμείνει σε καταστήματα) και θα είσαι άρχοντας! και με τα λεφτ'α που θα γλιτώσεις, πάρε αυτόν τον cpu :shout:

edit: το dimm που σου λέω πήγε 47 ευρώ και το Σάββατο το πήρα άπο Πλαίσιο Αγ.Παρασκευής στα 28 ευρώ. Έλεος :suicide:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Ανεστη, σκεφτηκα και γω για περισσοτερους πυρηνες μιας και η διαφορα στην τιμη ειναι πολυ μικρη και συγκεκριμενα για τον Χ3(+18Ε) αλλα με την χρηση που θα εχει ο υπολογιστης ακομη και ο Χ2 απ'οτι διαβαζω ειναι υπεραρκετος!(δεν θα "δει" διαφορα δηλ)

οσο για τις μνημες ετσι οπως ειναι οι τιμες, δεν συμφερει πλεον το ddr2!

με 44Ε θα του βαλω αυτες (Χ2) και θα εχει και το dual channel του!

μητρικη την Asrock M3A785GMH/128M (AM3, DDR3, VGA) στα 63Ε

και 52Ε ο Χ2 240 στα 2.8ghz

ολα μαζι στα 159Ε!!! για την χρηση που προοριζεται το μηχανημα νομιζω ειναι best buy:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.