Jump to content



Πως τοποθετουμε τις χαλκινες ψυκτρες μνημης της Thermaltake.


soki

Recommended Posts

Στην πισω πλευρα βαζουμε ενα αυτοκολλητακι διπλης οψεως που υπαρχει μεσα στο κουτι του kit της thermaltake για να ειναι στερεα εκει, και στην μπροστα βαζουμε απλη ασπρη θερμοαγωγικη παστα ή ακομα καλυτερα ceramique και μετα τα κλιπακια φυσικα στο τελος. To στραβωμα του ενος πλαινου μερους ειναι απαραιτητο στις Kingston τουλάχιστον αλλιως δεν παταει καλα. Η φοτο τα εξηγει ολα ... :D

Στις double sided μνημες δεν βαζουμε αυτοκολλητη ταινια, βαζουμε ceramique και απο τις 2 πλευρες.

post-40-1416070604,4786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και επιπλέον ψυκτράκια πάνω στα heatspreader της Tt, απ' τη πλευρά των chip, κάνουν δουλειά...

...έχω βάλει 8 ψυκτράκια coolermaster σε κάθε μνήμη και μου έδωσαν 2-3 fsb παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατι αλλο που παρατηρησα σε αντιστοιχες λυσεις απο την Akasa και την Vantec, ειναι οτι η μεν Akasa ερχεται με ενα μαυρο "θερμοαγωγιμο" και οπως λεει τις βαζουμε ετσι. Την δοκιμασα λοιπον και τα αποτελεσματα ηταν τραγικα, καλυτερα πηγαινε η μνημη χωρις ψυκτρες παρα με αυτο το μαυρο. Οποτε αν παρετε τετοιες βγαλτε αμεσως αυτο το μαυρο και βαλτε κλασσικα ceramique.

H Vantec ειναι με ενα ασπρο περιεργο υλικο που μεταξυ αλλων φαινεται να περιεχει και κατι σαν μεταξι! μεσα, αντε να περασει απο εκει η θερμοτητα...

Επισης στις vantec και akasa, η επιφανεια της χαλκινης ψυκτρας δεν ειναι λεια οπως τις thermaltake. Oποτε αν σκεφτεστε να αγορασε χαλκινες ψυκτρες για μνημες προτιμηστε την σιγουρη λυση της thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το HAC εχει και της Revoltec ψυκτρες ενιαιες αλουμινιου με αυκολητη θερμοαγώγιμη ταινια.

Εμενα μου κατσανε τέλεια χωρις κανένα προβλημα και δεν παιδευτηκα να κολάω σε κάθε chipακι χωριστά. Δουλευουν μια χαρά. Αλλοστε δεν νομιζω πως τα chip της RAM θελουν τρελή ψυξη με χαλκό μην υπερβάλλουμε. Οποιος θελει να τις δει :

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1141

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οι περισσοτερες μνημες εχουν μονο απο την μια μερια τσιπακια αρα δεν ειναι λιγο "αχρηστο" να βαλουμε και στις δυο πλευρες ψυκτρα ? πως μπορουμε να στερεοσουμε μονο μια ψυκτρα σε καθε μνημη ωστε να μας ερθει και ποιο οικονομικα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από soki

Κατι αλλο που παρατηρησα σε αντιστοιχες λυσεις απο την Akasa και την Vantec, ειναι οτι η μεν Akasa ερχεται με ενα μαυρο "θερμοαγωγιμο" και οπως λεει τις βαζουμε ετσι. Την δοκιμασα λοιπον και τα αποτελεσματα ηταν τραγικα, καλυτερα πηγαινε η μνημη χωρις ψυκτρες παρα με αυτο το μαυρο. Οποτε αν παρετε τετοιες βγαλτε αμεσως αυτο το μαυρο και βαλτε κλασσικα ceramique.

H Vantec ειναι με ενα ασπρο περιεργο υλικο που μεταξυ αλλων φαινεται να περιεχει και κατι σαν μεταξι! μεσα, αντε να περασει απο εκει η θερμοτητα...

Επισης στις vantec και akasa, η επιφανεια της χαλκινης ψυκτρας δεν ειναι λεια οπως τις thermaltake. Oποτε αν σκεφτεστε να αγορασε χαλκινες ψυκτρες για μνημες προτιμηστε την σιγουρη λυση της thermaltake.

'Eβαλα της Vantec τις χάλκινες και ζεματάνε...μου κάνει εντύπωση...θερμοαγώγιμη άφησα τη μαμίσια...τώρα κάπου διάβασα ότι αν καίνε κάνουν καλή δουλειά οι ψύκτρες...σωστά;

Eπίσης από την πίσω μεριά που δεν έχω chips (single - sided) άφησα αυτό τη μαλακή λωρίδα η οποία είναι πάνω από το θερμοαγώγιμο υλικό...ώστε να καλύπτει το κενό που δεν ύπαρχουν chips(έτσι λένε οι οδηγίες χρήσης...)

Το υλικό είναι το γκρίζο που έχει και η στοκ ψύκτρα των Αthlon/Intel...

Πάντως καίνε απίστευτα...κακό ή καλό ρε γαμώτο; Από ocing νομίζω ίδια ή και χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

H πίσω μεριά ... δεν έχει chips και έχει θερμοαγώγιμη τα μαμίσιο και αυτό το ύφασμα...λέω να τα βγάλω τελειώς...όχι ε;

Το ότι τσουρουφλάνε είναι καλό ή κακό;

Συγκριτικά με τις ψύκτρες των HyperX αυτές καίνε...ενώ οι Kingston δεν καταλαβαίνουν από θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.