Jump to content



Ειναι από εκέινες τις μέρες....


antonisk7

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από PGM [24-10-2003 και 10:04]

δεν βλεπω λογο ή τουλαχιστον εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε στην πουσαρισμενη συχνοτητα (αφου πρωτα εχει τεσταριστει για μερες για σταθεροτητα ) να μου βγαλει προβλημα... Ειμαι εδω και καιρο στα 2500 απο 1533 με 1,875 βολτ και προβλημα δεν εχει εμφανισει το συστημα.. Το συπερασμα το ΔΙΚΟ μου ειναι οτι αν ειναι στη πουσαρισμενη συχνοτητα το συστημα ειναι rock stable , τοτε δεν εχεις τιποτα να φοβασαι ..

Φιλικα

PGM

Δεν διαφωνώ μαζί σου, εκτός παο το ότι έχεις κα΄τι να φοβάσαι: ΓΙΑ ΠΟΣΟ χρόνο θα έισαι rock stable όπως λες. Να είσαι σύγουρος ότι με το o/c (και ειδικα στο βαθμό που λές ότι έχεις κάνει το δικό σου σύστημα) μειώνεις απο λίγο έως πάρα πολυ τον χρονο ζωής της cpu σου. Το ότι θα τα παιξει κάποια στιγμή και μάλιστα τελείως ξαφνικά είναι βέβαιο. Αυτό μπορεί να συμβεί στον 1 μήνα στους 3 μήνες ή στον 1 χρόνο πάντως σύγουρα θα είναι πολυ ποιο γρηγορα΄απο το αν τον είχες στα default. Π.χ. το 1999-2000 είχα ένα ATHLON 600 στα 720 για πάνω από 1 χρόνο και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ώσπου μία μέρα ΞΑΦΝΙΚΑ τα τίναξε . Θα μου πείς βέβαια μικρό το κακό μιας και αυτoι που ασχολούνται με o/c και τα σχετικά συνήθως δεν κρατανε cpu πάνω απο 1 χρόνο. Ελά όμως που ποτέ δεν ξέρεις ΠΟΣΟ ακριβώς χρόνο θα σου κρατήσει,σε παρόμοια περίπτωση με ATHLON 2400+ μου κρατησε σταθερότατα αλλά για 1 μήνα.... :( μετά ξεφνικά, αιώνια του η μνήμη. Γι'αυτό λοιπόν όπως λεν και βαρβαριστή : "dont push your luck" :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.