Jump to content



Πρόγραμμα για σύγκριση φακών...


Recommended Posts

Όσοι ασχολούνται με φωτογραφία, έχουν πολλούς φακούς για την μηχανή τους και θέλουν να συγκρίνουν ή να τεστάρουν τους φακούς τους, ίσως αυτό το πρόγραμμα, που έγραψα τους βοηθήσει... η ιδέα είναι απλή τραβάτε το ίδιο θέμα με διαφορετικούς φακούς, προσπαθώντας να έχετε τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στους φακούς, αν θέλετε να τους συγκρίνετε μεταξύ τους... Αν θέλετε να συγκρίνεται τον ίδιο φακό με άλλες ρυθμίσεις αλλά πάλι με το ίδιο θέμα, τότε πάλι σας κάνει το πρόγραμμα... αφού τραβήξετε τις φωτογραφίες που θέλετε, τρέχετε το πρόγραμμα (αφού το κάνετε εγκατάσταση από το παρακάτω link)...

CompLens Setup v0.1

Όταν τρέξετε το πρόγραμμα, θα δείτε δυο panels, όπως φαίνεται παρακάτω...

1.png

Πατώντας το "<Load Image", φορτώνετε μια εικόνα στο αριστερό πάνελ και αντίστοιχα με το "Load Image >", φορτώνετε την άλλη εικόνα στο αριστερό... Σε περίπτωση που δεν έχουν το ίδιο zoom οι φωτογραφίες ή είναι άλλο μέγεθος, πατάτε το κουμπί "Show Axis" έτσι ώστε να εμφανιστούν δυο σταυροί που σας βοηθούν να κεντράρετε ακριβώς τις εικόνες... Για να βοηθηθείτε μπορείτε να κάνετε zoom in στην εικόνα, πατώντας πρώτα στο αντίστοιχο panel και στην συνέχεια κάνοντας zoom-in, zoom-out με τον τροχό του mouse...

2.jpg

Αφού τελειώσετε πατάτε το κουμπί "Lock Viewers" και πλέον μπορείτε με το ποντίκι να κάνετε drag σε όποιο panel θέλετε και να βλέπετε τις λεπτομέρειες στις φωτογραφίες... Αν πχ θέλετε να συγκρίνεται δυο φακούς, στο κέντρο ή στις άκρες κάνετε drag στην αντίστοιχη περιοχή...

3.jpg

Το zoom step αυξομειώνει το μέγεθος του zoom που κάνει ο τροχός και είναι ανεξάρτητο για κάθε panel, εκτός και αν έχει ενεργοποιηθεί το "Lock Viewers"... Επίσης για όσους το χρειαστούν υπάρχει και ξεχωριστό gamma για κάθε φωτογραφία και το default είναι το 1...

Μπορείτε να σώσετε τα ζευγάρια των συγκρίσεων που κάνετε και να τα ξαναφορτώσετε κάποια στιγμή αργότερα... επίσης στο "Lens Description" μπορείτε να γράφετε την περιγραφή του φακού, πριν σώσετε ένα ζευγάρι, έτσι ώστε να θυμάστε ποιους φακούς συγκρίνετε...

Τέλος μπορείτε να δείτε μερικές πληροφορίες από τα EXIF των εικόνων, αν υπάρχουν ή και να τα συγκρίνετε...

Αν βρει κανείς κάποιο πρόβλημα, ας το ποστάρει...

Τον χειρισμό θα τον συνηθίσετε με λίγο παιχνίδι...

Το δοκίμασα σε WinXP-32bit και Win7-32bit και παίζει σωστά (στα 64-bit) δεν ξέρω αν θα παίξει σωστά...

Καλό παιχνίδι... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ε, φοβερό!!!

Οι δικές μου προσπάθειες σταμάτησαν στη χρήση του photoshop για αυτή τη δουλειά. Έβαζα κάθε εικόνα σε διαφορετικό layer, έκανα zoom=100%, pan στο σημείο που ήθελα και μετά συνέκρινα τις εικόνες.

Το επόμενο βήμα μου ήταν να φτιάξω αυτό:

http://oldradio.bplaced.net/lens_test/Index.html#

αλλά η έλλειψη χρόνου δεν με άφησαν να το εμπλουτίσω.

Link to comment
Share on other sites

ωραίος Jaco!! Τώρα που θα μπω και εγώ στο club των DSLR θα το χρειαστώ το πρόγραμμά σου (όταν βέβαια μαζέψω κανά φράγκο για να πάρω και τον φακό 18-200 της Canon :) γιατί μέχρι τότε με τον default φακό θα είμαι).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.