Jump to content



Port 80 και baudtec


larryf13

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έφτιαξα έναν server της πλάκας σπίτι για κάτι ψιλολόγια, και κάνω forward την port 80 στην local ip του server. Το θέμα είναι ότι ναι μεν μερικές φορές λειτουργεί, αλλά άλλες με πετάει στη σελίδα ρύθμισης του router...

Στο παλιό μου usr όταν έκανα forward την 80, άλλαζε και πήγαινε το web interface στην 8080. Έχετε καμια άλλη λύση από το να στείλω τον server σε άλλη πόρτα ή από το να αλλάξω ρούτερ; Στο ρούτερ έρχει κάτι ρυθμίσεις, IP Filter, CWS και κάτι τέτοιες βλακείες, μήπως γίνεται κάτι από εκεί;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάζεις από το σπίτι σου θα σε πετάει στο router, αν δεις απ' έξω θα ανοίξει τη σελίδα που θες.

Ένα baudtek που έστησα πρόσφατα έτσι έπαιζε.

Ναι, ναι

είχα το foxyproxy και χθες το βράδυ το χα κάνει να μη λειτουργεί με proxy και το ξέχασα.

thanx!

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, για να μην ανοίγω νέο τόπικ θα πω το πρόβλημα μου εδώ. για να βλέπω τον σέρβερ στο σπίτι μου έχω κλασσικά subdomain από το dyndns. Το θέμα είναι ότι έχω domain name αλλά δεν ξέρω πως θα το χρησιμοποιήσω. Πρέπει να πληρώσω στον dyndns για να μου το χρησιμοποιήσει; Αν βάλω DNS server στον server μου θα καταφέρω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω DSL με μή στατική IP, χρησιμοποιώ το dyndns.org από το οποίο παίρνεις ένα τζαμπέ subdomain. Εγώ έχω domain names αγορασμένα και θέλω να χρησιμοποιήσω ένα από αυτά.

α) Πως το κάνω αυτό με το dyndns

β) Τι κέρδος θα έχω άμα βάλω DNS server στον server μου. Αυτό δεν το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Για το DynDNS θα το περάσεις σαν λογαριασμό μέσα στο baudtek, έχει σχετική επιλογή.

Για τα domains τι εννοείς; Έχεις πχ κάποιο www.mydomain.gr και θέλεις να το κάνεις τι;

DNS Server στο PC σου για τι χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Το χω περάσει ήδη και είμαι ΟΚ (mydomain.dyndns.org). Θέλω να χρησιμοποιήσω το www.mydomain.gr όμως και μπερδέυτηκα στη σελίδα του dyndns. Γίνεται να το χρησιμοποιήσω;

Όσο για τον DNS server απλά ρωτώ ποια είναι η χρησιμότητά του.

Έστω δεν έχω καμία σχέση με τον dyndns και βάζω στον server μου DNS server. Πληκτρολογόντας το www.mydomain.com θα είμαι προσβάσιμος στο ίντερνετ? Μάλλον όχι... καθώς δεν έχω κάποια σταθερή IP για να δηλώσω τον DNS server μου στον καταχωρητή του ονόματός μου.

Οπότε σκέφτομαι:

Ο καταχωρητής του mydomain.gr, ζητά τους dns servers. Εαν εκεί δηλώσω το mydomain.dyndns.org και στον server μου τρέχει DNS server στον οποίο θα δίνω το mydomain.com τότε θα με βλέπουν από το mydomain.com?

Κατάλαβες τον προβληματισμό μου; Ίσως να λέω και εντελώς μπαρούφες... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Ο NS server καταχωρεί τις IP ως διευθύνσεις, έτσι ώστε κάποιο site που είναι πχ στην 250.33.22.195 να φαίνεται όταν χτυπάς το www.mydomain.gr

NS Server δεν μπορεί να έχει ο καθένας μας, αυτή τη στιγμή έχουν οι ISPs και οι registars/hosters.

Παίξε με το dyndns και θα είσαι μια χαρά. Αν γίνεται κάτι παραπάνω εφόσον δεν έχεις static ip, δεν το γνωρίζω δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.