Jump to content



Nεο WaterBlock(by eleven)


OverFlow

Recommended Posts

Ευχαριστω παιδες,

οσο για τα λαστιχα,δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλα δεν μου δημιουργουν προβληματα με τσακισματα και μην ξεχνατε ειναι παμφηνα και τα βρισκεις παντου.

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [26-10-2003 και 01:20]

Ευχαριστω.

Πρωτα τα λαστιχα ηταν πιο ευλυγιστα,τωρα ειναι πιο σκληρα.Μαλλον οφειλεται στο μεγαλυτερο Flow rate.

H αντλια μου ειναι αυτη στη φωτο,αρκετα παλια με ρυθμιζομενη ροη(800-1600 Lit/Hour)

YΓ. Δειτε τιμη.....ΔΡΧ.

OverFlow, αυτη την αντλια την εχω δει, αλλα νομιζω στην εισοδο εχει ενα στρογγυλο περιεργο πραγμα, μπαινει πλαστικος σωληνας εκει? Πως συνδεσες λαστιχο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα soki να σε ενημερωσω οτι ειμαι ατομο της πατεντας και που πιστευει οτι για τις περισσοτερες περιπτωσεις υπαρχει λυση.Τωρα για την απορια σου πραγματι εχεις δικιο.Εχει η αντλια μυστηρια εξοδο νερου.Αν πεις να βαλεις σωληνα θελει τουλαχιστο 18mm εσωτερικη διαμετρο.Ο δικος μου ο σωληνας ειναι 10mm εξωτερικη διαμετρο.Τον εβαλα εσωτερικα και το περιφερειακο κενο των 4mm το "γεμισα" με μια ειδικη ταινια που αλλοι την λενε "ΜΟΡΙΑΚΗ" αλλοι την λενε "ΑΥΤΟΒΟΥΛΚΑΝΙΖΟΜΕΝΗ".

Χαρακτηριστηκα της ειναι:1)Δεν εχει καθολου κολλα.(κολλαει μονο με τον εαυτο της).

2)Τριπλασιαζει το μεγεθος της τεντωνοντας τη.(ετσι δημιουργει μεγαλη ταση στο σφιξιμο της).

Ετσι εφοσον εφερα το λαστιχο μου στη διαμετρο που ηθελα,το τοποθετησα εσωτερικα της εξαγωγης και το σταθεροποιησα εξωτερικα παλι με την ταινια(χωρις σφιγκτηρα).Σε πληροφορω εγινε ενα σωμα.

ΥΓ προσπαθησα να γινω κατανοητος.Με συνχωρητε αν δεν τα καταφερα.

Αυτη ειναι..

http://www.completeautomobilist.co.uk/online/itm00738.htm

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Overflow την εχω βρει και σε καλη τιμη, 43 ευρω! Αλλα οσο και αν την δοκιμασα στο καταστημα με ενα λαστιχο δεν καταφερα να σκεφτω κατι για αυτο το προβλημα της εξοδου. Μπραβο και παλι.

Τωρα για το στερεωμα του block στον P4 στην πλαστικη θηκη της ψυκτρας με προλαβες, εχω σκεφτει και εγω κατι πολυ πιο απλο αλλα θα το κανω post μαζι με κατι αλλα αποτελεσματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οverflow Δεν σταματάς να με εντυπωσιάζεις με τις πατέντες σου Αψογος........

Οσο για τα λαστιχα

Μάλον συμβαίνει αυτο που είπε ο Rootx Λόγο μεγαλύτερης ροής έχει ανέβει η πίεση στα λάστιχα αλλα και η ταχύτητα του νερού στο κύκλωμα. Σου είναι δυσκολο να δοκιμάσεις με το άλλο λαστιχο με το σπιράλ το οποίο έχει και διαφορετική εσωτερική διάμετρο απο το υπάρχον?

Υ.Γ μεγείες ...............

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε το παλιο το μπλοκ.Πως να εχω καλη ροη μ'αυτο το πραμα?

ΥΓ.το περιεργο ειναι οτι δυο χρονια που το δουλευω, το ειχα με αλουμινενιο ψυγειο μα δεν διαβρωθηκε.:confused:

post-179-1416070610,6694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.