Jump to content



ubuntu and linux


afracten

Recommended Posts

πρωτη βασικη ερωτηση...:p

ειναι τα ubuntu linux ή linux-based?

αν δεν ειναι linux-based απο που μπορω να κατεβασω τα linux?

κατεβασα τα ubuntu. μπορω να τα κανω install στον external hdd, και να κανω boot απο εκει?

ή πως μπορω να κανω αλλο partition, και να τα εγκαταστησω εκει, αλλα στο boot up θα μου λεει με πιο θελω να μπω ετσι?

ποιος ειναι ο καλιτερος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

πρωτη βασικη ερωτηση...:p

ειναι τα ubuntu linux ή linux-based?

Είναι και τα δύο. Ακόμα καλύτερα, είναι μια διανομή από τις πολλές που κυκλοφορούν.

κατεβασα τα ubuntu. μπορω να τα κανω install στον external hdd, και να κανω boot απο εκει?

ή πως μπορω να κανω αλλο partition, και να τα εγκαταστησω εκει, αλλα στο boot up θα μου λεει με πιο θελω να μπω ετσι?

ποιος ειναι ο καλιτερος τροπος?

Μπορείς να το εγκαταστήσεις στον εξωτερικό. Θα πρέπει να ρυθμίσεις το bios να boot-αρει από usb όμως. Καλύτερα να φτιάξεις partition στον εσωτερικό σου και να το εγκαταστήσεις εκεί. 2 ext3 ή ext4, ένα για το ubuntu και ένα για τα προσωπικά σου αρχεία, και ένα linux swap (εικονική μνήμη).

Link to comment
Share on other sites

2 ext3 ή ext4, ένα για το ubuntu και ένα για τα προσωπικά σου αρχεία, και ένα linux swap (εικονική μνήμη).

linux swap ειναι αυτο ακριβως? χρειαζετε?

και τα ext3 και ext4 τι ειναι? ποιο ειναι καλυτερο? to ext4? και γιατι να κανω 2? τα προσωπικα μου αρχεια δεν μπορω να τα φυλαξω στο ιδιο ext? :S

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι συστήματα αρχείων. Τo swap είναι απαραίτητο. Το ένα ext για τα προσωπικά σου αρχεία δεν είναι απαραίτητο, αλλά συμφέρει στο να διατηρήσεις τα αρχεία σου σε περίπτωση format. Το ext4 είναι καλύτερο, και αυτό θα σου πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να κανεις χωριστο partition για να βαλεις το ubuntu...

Προσφατα κατεβασα την τελευταια εκδοση την 9.10 αν δεν κανω λαθος και την εκανα setup...ειναι σαν να βαζεις ενα προγραμμα δημιουργει τον φακελο του και κανει αυτοματα dual boot !!

Μετα ενα uninstall και εισαι οκ !!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέτε βρε παιδιά. Το wubi είναι πλέον ενσωματωμένο στα live cds του ubuntu. Αν και δεν προτείνεται σαν εγκατάσταση γιατί αν πάθουν κάτι τα windows, χάνεις μαζί και το ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Τo swap είναι απαραίτητο.

Το swap δεν είναι απαραίτητο,αν έχεις αρκετή μνήμη.(>=2GB)

Μπορείς να ορίσεις το swap και μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού δημιουργώντας το μέσα στο home σου,αν δείς ότι δεν σου φτάνει η μνήμη.

Επίσης εκεί που χρειάζεται σίγουρα swap και συνήθως όσο είναι η μνήμη,είναι όταν θέλουμε να θέσουμε το μηχάνημα σε hibernation mode,δεν το χρησιμοποιώ εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.