Jump to content



Απορία στην java


jimakos21

Recommended Posts

Να ρωτήσω ρε παιδιά .. Είμαι καινούργιος στην java (πρώτο έτος στη πληροφορική της ασοεε) και έχω μια μικρή απορία που δεν μπορώ να κατανοήσω απο τ βιβλίο...

Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια πλήρη εξήγηση της διαφοράς της εντολής μιας τιμής x

Όταν το

++x είναι έτσι. .Και όταν το x++ είναι έτσι.. (εντάξει ομοίως και για το -- φαντάζομαι)

Επίσης και όταν έχω μια εντολή x και είναι x+= .. τι παίζει??

Τα φώτα σας στον αρχάριο

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση:

[...]Το ασυνήθιστο είναι ότι ο τελεστής ++ και ο τελεστής -- μπορούν να χρησιμοποιούνται είτε ως προθεματικοί τελεστές (πριν από τη μεταβλητή) είτε ως μεταθεματικοί τελεστές (μετά από τη μεταβλητή). Και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι η μοναδιαία αύξηση του n. Παρόλα αυτά, η παράσταση ++n αυξάνει το n πριν χρησιμοποιηθεί η τιμή του, ενώ η παράσταση n++ αυξάνει το n αφού χρησιμοποιηθεί η τιμή του. Αυτό σημαίνει ότι στις περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται η τιμή, και όχι απλώς το αποτέλεσμα, οι παραστάσεις ++n και n++ είναι διαφορετικές.

Για τη δεύτερη ερώτηση:

Παραστάσεις όπως:

i = i + 2

όπου η μεταβλητή του αριστερού μέλους επαναλαμβάνεται αμέσως στην αρχή του δεξιού μέλους, μπορούν να γραφτούν στη συνεπτυγμένη μορφή:

i += 2

Ο τελεστής += λέγεται τελεστής ανάθεσης τιμής.

Αν ακόμα δεν πιάνεις το νόημα, πες μου να σου δώσω παράδειγμα :)

Πηγή: B. Kernighan, D. Ritchie: "Η Γλώσσα Προγραμματισμού C", Εκδόσεις Κλειδάριθμος

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλη.. πριν 2 χρονια ημουν στην ιδια θεση. αν δεν δοκιμασεις δεν μαθαινεις...

γραφε κωδικα. οτι απορια εχεις απλα δοκιμασε την. κ δες το αποτελεσμα.. ετσι μαθαινεις..

επισης ξεκινα σωστα κ δουλεψε με textpad, netbeans...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάτι άλλο.. Γίνετε να εμφανίζω στην οθόνη με System.out.println

διαδοχικά πριν την καταχώρηση των arguments?

Δηλαδή πες οτι φτιάχνω ένα προγραμμα για το pin του κινητου (χωρίς γραφικό περιβάλλον)

Γίνετε να εμφανίσω στην οθόνη κάτι του στυλ: System.out.println("Dwse pin")

Kαι μετά να δίνω args και να βγάζει λάθος pin ή σωστο pin?? :baby:

Γιατί όταν κάνω run βάζω απευθειας arguments και στην οθόνη εμφανίζοντε

Δωσε pin

Λαθος pin...

Δεν εμφανίζονται σωστά χρονικά για να έχει νόημα το πρώτο

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννόω ότι με το

System.out.println("Dwse pin");

int pin=Integer.parseInt(args[0]);

int swstopin=3443;

if (pin==swstopin) {

System.out.println("swsto pin");

}

else {

System.out.println("Lathos pin");

}

Και εννόω ότι όταν τρέχω το πρόγραμμα.. Βάζω arguments πρίν μου εμφανίσει το..δώσε

pin .. Οπότε όταν κάνω run εμφανίζει και το δώσε pin και το σωστό ή λάθος pin..

Οπότε το δώσε pin δεν έχει και κάποιο νόημα...

Ρωτάω αν γίνετε να εμφανιστεί πριν δώσω arguments:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όχι, αφού το pin το δίνεις με την εκτέλεση του προγράμματος :p

Αν θες να το κάνεις να σου ζητάει το pin, θα πρέπει να το κάνεις όπως σου έγραψα παραπάνω, δηλαδή να ζητάς το pin μέσα στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.