Jump to content



Microsoft Laser Keyboard 6000v2 και lag (?)


sstav

Recommended Posts

Εχοντας ξεμείνει τους τελευταίους μήνες απο ενσύρματα πληκτρολόγια & ποντίκια, χρησιμοποιώ το ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι της Microsoft [Wireless Laser Keyboard 6000 v2] που είχα παραπεταμένο σε μια άκρη....το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι στην απόκρισή του στα παιχνίδια όχι τόσο με την έννοια της καθυστερησης (lag) αλλά περισσότερο στα συχνά κολλήματα κίνησης....για παράδειγμα: στο ModernWarfare 2 χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα κίνησης WASD σε διάφορες στιγμές κολλάει και σταματάει να προχωράει ο χαρακτήρας...για να συνεχίσει την πορεία του πρέπει να αφήσω και να ξαναπατήσω το W...το φαινόμενο είναι απ'την αρχή νέας σε φρέσκια εγκατάσταση W7, με ή χωρίς τους οδηγούς της Μicrosoft (intelli 7.0) και σε άλλα παιχνίδια που δοκίμασα (πχ SWForce Unleashed).

Yπάρχει λύση στο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο το έχω παρατηρήσει και στο δικό μου. Μάλλον δεν μπορεί να γίνει κάτι. Ισως αν δοκίμαζες καποιο πρόγραμμα που θα ανέβαζε τα Hz της usb θυρας και να μας ελεγες αποτελεσματα;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα (6000v2) συνήθως όταν πατάω κάποιο πλήκτρο για πάρα πολύ ώρα (Βελάκια και WASD στο 99%) οπότε το νιώθω σαν πρόβλημα κυρίως στα παιχνίδια. Λύση δεν έχω βρεί αλλα μου αρέσει πολυ σαν αίσθηση και λειτουργίες το πληκτρολόγιο που δεν το αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ενσύρματα είχα εως τωρα....από ασύρματο ένα logitech mx710 που είχα δεν εμφάνιζε το πρόβλημα...το 6000 το είχα για office εργασίες/ιντερνετ/multimedia κτλ στις οποίες αριστεύει ....στα games όμως είναι ενοχλητικό...σε ένα troubleshooting keyboard utility όπου πατάς τα κουμπιά W διαδοχικά, σε 2d περιβάλλον δεν φαίνεται να κολλάει κάπου...

Ποια είναι η διαδικασία για να αυξήσω τα Hz; Ο Grunt αν θυμάμαι καλά κάπου κάπως κάτι είχε αναφέρει περι του θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Τα hz μονο σε ΕΝΣΥΡΜΑΤΕΣ συσκευες ανεβαινουν, κυριως σε ποντικια, μπορεις να τα αυξησεις με το εργαλειο hidusbf το οποιο btw θελει ολοκληρη ιεροτελεστια για να πιασει win7 64bit, θα την ποσταρω καποια στιγμη στο σχετικο thread -> http://www.thelab.gr/showthread.php?t=26251

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εντάξει ...δεν παλεύεται πλέον....είχα και άλλα wireless (logitech) πληκτρολόγια και δεν καταλάβαινα lag με τίποτα....είναι τόσο έντονο και ενοχλητικό που σκέπτομαι να μιλήσω με microsoft και να τους κράξω για το πιο απογοητευτικό πληκτρολόγιο που είχα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.