Jump to content



Σβησιμο προγραμματος απο registry


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να σβησω ενα προγραμμα απο την registry?το εχω κανει απεγκατασταση.ετρεξα ccleaner αλλα μολις το βαζω το βλεπει πως εχει ξαναμπει.ειναι free για ενα μηνα και τωρα τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αναζητήσεις χειροκίνητα με την εσωτερική αναζήτηση της registry και να σβήσεις τυχόν traces.

Αν δεν είσαι εξοικιωμένος με τη registry δε ξέρω αν είναι και τόσο καλή ιδέα.

Κινήσου αναγνωριστικά και με σύνεση:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου gregory δεν είναι θέμα οδηγού. Το να σου πω πως θα σβήσεις κάτι από τη registry είναι πολύ απλό. Το να σου πω όμως τι πρέπει(ή δεν πρέπει) να σβήσεις, θεωρώ πως είναι αδύνατο. Ίσως και να προσπαθήσω, αφού σου προτείνω κάποιον πιο ανώδυνο τρόπο πρώτα.

Aς υποθέσουμε ότι τα κατάλοιπα τα άφησε το πρόγραμμα AVG της εταιρίας Grisoft.

Κατέβασε το εξαιρετικό everything (κάθε φορά που το χρησιμοποιω ευγνομονώ το μέλος tarasque που μου το πρότεινε:worship:), και κάνε μια αναζήτηση γράφοντας AVG και μετά άλλη μια γράφοντας Grisoft. Διέγραψε τα ευρήματα της κάθε αναζήτησης.

Το everything δεν έχει σχέση με τη registry. Απλά θα καθαρίσεις όποιο κατάλοιπο έχει μείνει (αν έχει μείνει) στο σκληρό σου.

Στη συνέχεια θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο registry cleaner μήπως σου κάνει τη δουλειά που δεν κατάφερε να σου κάνει το ccleaner. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα χρειαστεί να κάνεις περιττές εγκαταστάσεις προγραμμάτων. Αυτό μπορείς να το ξεπεράσεις κατεβάζοντας διάφορα portable registry cleaners (είχα βρεί τουλάχιστον τέσσερα - πέντε παλιότερα που είχα προτείνει την ίδια λύση σε ενα φίλο μου). Τρέξε το καθένα ξεχωριστά και βάλτο να σου καθαρίσει τη registry.

Γενικά αμφιβάλλω αν θα γίνει η δουλειά σου. Εχω και εγω εγκατεστημένο το ccleaner που το θεωρώ εξαιρετικό πρόγραμμα καθημερινής χρήσης για low level διαχείριση της registry. Μην περιμένεις όμως θαύματα. Το τρέχω κάθε φορά που απεγκαθιστώ μια εφαρμογή, αλλά κάθε φορά επίσης καθαρίζω χειροκίνητα τη registry μου και σε πληροφορώ ότι βρίσκω παντα κατάλοιπα. Είναι επίσης μια διαδικασία κάπως χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να σβησω ενα προγραμμα απο την registry?το εχω κανει απεγκατασταση.ετρεξα ccleaner αλλα μολις το βαζω το βλεπει πως εχει ξαναμπει.ειναι free για ενα μηνα και τωρα τελειωσε.

Φίλε μου, η καλύτερη λύση είναι να το αγοράσεις μιας και κάνει τη δουλειά που θέλεις.

Το να ψάχνεις τρόπους να το εγκαταστήσεις ξανά προκειμένου να εκμεταλλευτείς την δοκιμαστική περίοδο, είναι το ίδιο με το να ζητάς σπαστήρι.

Το thread θα κλειδωθεί και θα μεταφερθεί στον κάδο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.