Jump to content



asus xonar D2 eshop


dunkel_Stern

Recommended Posts

λοιπόν έχω την συγκεκριμένη κάρτα ηχού την οποια την είχα βρει σε πολύ καλή τιμή μεταχειρισμένη και την τσίμπησα.

είχε εγγύηση e-shop αλλα σκέφτηκα (σιγά κάρτα ηχού είναι, δεν καίγονται) και την πήρα με 70E οποτε λέω λουκούμι... τώρα όμως που κατέρρευσε το rig μου και κοίταξα όλες τις κάρτες σε άλλο pc, διαπίστωσα πως η "χοναρ" άφησε χρόνους μαζί με το υπόλοιπο ΧΩ...

...και τώρα τρέμω στην ιδέα πως θα μπλέξω με e-shop για rma...

αφού θα πάρω rma (άμα με αγαπάει ο θεός) θέλω να πάρω αυτήν.

αλλα τη να κάνω για να μην με "πιστολιασουν"? σκέφτηκα να βγάλω photo την κάρτα μπρός και πίσω μπροστά στον τεχνικό για να μην μου κάνουν κανένα κολπάκι

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας(και από την περιγραφή που δίνεις), αυτό ακούγεται σαν πρόβλημα της μητρικής/τροφοδοτικού και όχι της κάρτας. Έτσι το κατανοώ εγώ δλδ.

Εάν τα έφτυσε το τροφοδοτικό/μητρική και σου πήρε και την κάρτα μαζί, έχεις δικαίωμα σε rma πιστεύεις ;

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας(και από την περιγραφή που δίνεις), αυτό ακούγεται σαν πρόβλημα της μητρικής/τροφοδοτικού και όχι της κάρτας. Έτσι το κατανοώ εγώ δλδ.

Εάν τα έφτυσε το τροφοδοτικό/μητρική και σου πήρε και την κάρτα μαζί, έχεις δικαίωμα σε rma πιστεύεις ;

ρίξε και άλλο αλάτι

Link to comment
Share on other sites

kalasoikog%28mikro%29.GIF

Σε φταν ;

Οκ, πήγαινέ την για rma και μην ξεχάσεις να κάνεις thread να κράξεις το e-shop :p

συνεχίζεις...

που πήγε η αλληλεγγύη σε δύσκολες στιγμές? :cry:

δεν φταίω εγώ που το chiftec ήταν ελαττωματικό...

...λίγο πολύ μου πέταξε μηχάνημα που κοστίζει με τα σημερινά δεδομένα 1000+E

και ακόμα απορώ πως δεν απεβίωσε η 295... τελικά ανακαλώ ότι είπα για την "παλιτ"

Link to comment
Share on other sites

dunkel_Stern βλέπω ότι στα post σου τις τελευταίες μέρες πιο πολύ σε ενδιαφέρει να αλλάξεις το χαλασμένο υλικό με νεο και πιο καινούργιο δίνοντας διαφορά αλλά βλέπω ότι προσπερνάς το σημείο του να σου κάνουν δεκτό το RMA. Από eshop η "πείρα" μου (3 rma) σου λέει ότι δύσκολα θα πάρεις κάτι που επιθυμείς συν διαφορά. Μου δώσανε 8600gts σε αντικατάσταση μιας παλιότερης κάρτας 6800gs που μου χάλασε και όταν τους ζήτησα να πιστωθεί στα 49 ευρώ που είχε για να συμπληρώσω να πάρω μια άλλη (επειδή το ανεμιστηράκι της 8600gts εκανε σαν σκούπα), προτίμησαν να μου δώσουν 8800gt 256mb που έκανε 99 ευρώ. Άβυσσος η ψυχή του e-shop :mamba:

Link to comment
Share on other sites

dunkel_Stern, δεν είναι θέμα αλληλεγγύης βρε, απλά απαιτούμε τα δικαιώματά μας ως καταναλωτές χωρίς να είμαστε εντάξει και εμείς απέναντι στα καταστήματα.

μα δεν τους κλέβω... και στην τελική τελική λεφτά θέλω να τους δώσω τα οποια θα μείνουν στο κατάστημα.

εγώ πάντως που μιλούσα με έναν τυπά στην eVGA που δουλεύει στην eVGA μου είπε πως ότι αγοράζεις για το pc σου σε HW (cpu, mobo, ram, HDD e.t.c.) η εταιρία σου το πουλάει τόσες φορες πάνω την τιμή ώστε μονο σε περίπτωση 40% αποτυχίας να μπει μέσα... δηλαδή η τιμή κόστους σε hd είναι max 30% της τιμής που το αγοράζεις (πολύ χοντρικά).

και σε περίπτωση που πάρεις ένα προϊόν ver 1.0 με κόστος 100E και καεί και μετά πάρεις με rma το προϊόν ver 2.0 με 200E και συμπληρώσεις αυτά τα 100E που λείπουνε η εταιρία κερδισμένη βγάνει (όχι τόσο όσο θα σου το πουλούσε μονο μιας αλλα και πάλι) και το eshop δεν κρατάει το καμένο HW για την πάρτι τις.. το στέλνει στην τάδε εταιρία και παίρνει από εκεί το rma της.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν τους κλέβω... και στην τελική τελική λεφτά θέλω να τους δώσω τα οποια θα μείνουν στο κατάστημα.

εγώ πάντως που μιλούσα με έναν τυπά στην eVGA που δουλεύει στην eVGA μου είπε πως ότι αγοράζεις για το pc σου σε HW (cpu, mobo, ram, HDD e.t.c.) η εταιρία σου το πουλάει τόσες φορες πάνω την τιμή ώστε μονο σε περίπτωση 40% αποτυχίας να μπει μέσα... δηλαδή η τιμή κόστους σε hd είναι max 30% της τιμής που το αγοράζεις (πολύ χοντρικά).

και σε περίπτωση που πάρεις ένα προϊόν ver 1.0 με κόστος 100E και καεί και μετά πάρεις με rma το προϊόν ver 2.0 με 200E και συμπληρώσεις αυτά τα 100E που λείπουνε η εταιρία κερδισμένη βγάνει (όχι τόσο όσο θα σου το πουλούσε μονο μιας αλλα και πάλι) και το eshop δεν κρατάει το καμένο HW για την πάρτι τις.. το στέλνει στην τάδε εταιρία και παίρνει από εκεί το rma της.

ή το δίνει σε ανυποψίαστους πελάτες... :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά σε ένα maxtor που τα είχε κακαρώσει, δεν είχαν πρόβλημα να μου τον αλλάξουν με ένα raptor συν διαφορά (προ αμνημονεύτων ετών :p)

Αν θυμάμαι καλά, κάπου υπάρχει ένας νόμος*, που λέει ότι αν κάποιο προϊόν που έχεις αγοράσει χαλάσει και σου προξενήσει ζημιές άνω των 500€, δικαιούσαι αποζημίωση. Ψάχτο

*Ας το επιβεβαιώσει και ο Τσάκωνας, που είναι στον τομέα του :)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά σε ένα maxtor που τα είχε κακαρώσει, δεν είχαν πρόβλημα να μου τον αλλάξουν με ένα raptor συν διαφορά (προ αμνημονεύτων ετών :p)

Αν θυμάμαι καλά, κάπου υπάρχει ένας νόμος*, που λέει ότι αν κάποιο προϊόν που έχεις αγοράσει χαλάσει και σου προξενήσει ζημιές άνω των 500€, δικαιούσαι αποζημίωση. Ψάχτο

*Ας το επιβεβαιώσει και ο Τσάκωνας, που είναι στον τομέα του :)

κέιτα, στο μηχάνημα μου το μονο πράγμα που δεν είναι από το πλαίσιο είναι η κάρτα ήχο, οι λάμπες φθορίου και μερικές βίδες...

...και επειδή ξέρω πως το πλαίσιο είναι ok από άποψη rma δεν με καίει και τόσο... μην σου πω πως με πέτυχε και σε καλή στιγμή (ιανουάριο έλεγα να κάνω αναβάθμιση) βεβαια με χάλασαν τα saves που είχα στους raptores αλλα δεν πειράζει...

...η κάρτα ήχου όμως κρίμα είναι ρε "μαμοτο".

(offtopic: η rampage formula τι πιστωτικό έχει?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.