Jump to content



LG GT 505 και Α-GPS


Dj_Seps

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου, σήμερα έγινα κάτοχος του LG GT 505. Συμπαθητικό κινητό με πολύ καλές λειτουργίες σε εξαιρετικά προσιτή τιμή(μόνο 209 ευρώ).Το πρόβλημα μου ειναι μόνο με το gps η μάλλον με το a-gps που έχει!τι είναι αυτό?πως δουλεύει?δεν είναι σαν όλα τα gps με δορυφόρο?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και σε άλλο θρεντ εδώ..

Το a-gps είναι gps ΑΛΛΑ που δέχεται ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ και υποβοήθηση από το νετ. Δηλαδή, παίρνει πληροφορίες από τις κεραίες γύρω του (κυψελωτή δομή κινητής τηλεφωνίας) και βρίσκει το στίγμα σου ΑΜΕΣΩΣ. Γι'αυτό και το προτιμούν σε σχέση με το απλό gps επειδή το απλό, αν έχει και κακό καιρό, μπορεί να ψάχνει και 5-10 λεπτά μέχρι να βρει στίγμα... :help1:

Αν είχες ένα κινητό το οποίο θα μπορούσες να εγκαταστήσεις πχ ένα destinator δεν θα χρειαζόσουν τπτ άλλο.. επειδή όμως νομίζω πως το κινητό αυτό έχει δικό του λειτουργικό σύστημα, πας λογικά σε google maps μόνο.. το οποίο θέλει και το ίδιο νετ, για να κατεβάζει τους χάρτες και τις πληροφορίες εκείνη την ώρα... δεν τους έχει μέσα στο κινητό. Σίγουρα μπορείς να cachάρεις δεδομένα ώστε αν πας κάπου, από πριν να τα έχεις κατεβάσει στο σπίτι σου.. αλλά σίγουρα, το κινητό αυτό και όλα τα ανάλογά του, μόνο με νετ "ανασαίνουν" καλα...:tw:

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά έχει το google maps τελικά και πράγματι δουλεύει με το ίντερνετ.Στην αρχή νόμιζα πως θα ηταν πρόβλημα αλλά πιστεύω πως με το ίντερνετ ειναι πιο βολικό!

ευχαριστώ για τισ απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

κατσε να καταλάβω,αν στο συμβόλαιο έχεις Internet είναι δωρεάν η πλήγηση;

Και πληρώνεις το κάτι τις,αν δεν έχεις internet στο συμβόλαιο;

Οι χάρτες σε αυτό το κινητό πως αναβαθμίζονται;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σε κάνω να καταλάβεις εγω δεν εχω συμβόλαιο αλλα καρτοκινητή what's up και έχω ενεργοποιήσει ένα πρόγραμμα που έχει για "δωρεάν" ίντερνετ,4 ευρώ τον μήνα για ελεύθερη πλοήγηση . Όταν δεν βρίσκομαι κοντά σε wifi hotspot δουλεύω το gps μέσω αυτού του προγράμματος,και επειδή έχω το δωρεάν ίντερνετ δεν με χρεώνει(αν δεν είχα το πρόγραμμα θα χρέωνε την σύνδεση κανονικά).

Γίνεται αυτόματη ανανέωση από το ίντερνετ στους χάρτες μίας και δουλεύει με το google maps.

Ελπίζω να βοήθησα. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σε κάνω να καταλάβεις εγω δεν εχω συμβόλαιο αλλα καρτοκινητή what's up και έχω ενεργοποιήσει ένα πρόγραμμα που έχει για "δωρεάν" ίντερνετ,4 ευρώ τον μήνα για ελεύθερη πλοήγηση . Όταν δεν βρίσκομαι κοντά σε wifi hotspot δουλεύω το gps μέσω αυτού του προγράμματος,και επειδή έχω το δωρεάν ίντερνετ δεν με χρεώνει(αν δεν είχα το πρόγραμμα θα χρέωνε την σύνδεση κανονικά).

Γίνεται αυτόματη ανανέωση από το ίντερνετ στους χάρτες μίας και δουλεύει με το google maps.

Ελπίζω να βοήθησα. :unsure:

κομπλε...:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.