Jump to content



Δυο ψυγεια.....


OverFlow

Recommended Posts

θεωρητικα ναι, αν υποθεσουμε οτι το μονο που μετραει ειναι η επιφανεια του ψυγειου. στο μεγαλο ψυγειο ομως, το νερο εχει περισσοτερο χρονο για να αποδωσει τη θερμοτητα. ολα αυτα ομως, ειναι λογια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

θεωρητικα ναι, αν υποθεσουμε οτι το μονο που μετραει ειναι η επιφανεια του ψυγειου. στο μεγαλο ψυγειο ομως, το νερο εχει περισσοτερο χρονο για να αποδωσει τη θερμοτητα. ολα αυτα ομως, ειναι λογια.

Θα δειξει και επι το εργο.........ελπιζω.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινωντας τις δοκιμες για συνδεση 2 ψυγειων στο κυκλωμα,σας παρουσιαζω τις πρωτες μου εντυπωσεις.(σημερα προμηθευτικα και 2 χ 12cm ανεμιστηρες για το δευτερο ψυγειο-τους τοποθετησα μπρος-πισω).

Λοιπον τα αποτελεσματα:

1) με ενα ψυγειο (μετα το μπλοκ)

IDLE = 30 c

LOAD = 44-45 c (folding)

2) με δυο ψυγεια (ενα μετα το block και ενα πριν το block)

IDLE = 28-29 c

LOAD = 38-39 c (folding)

Oι θερμοκρασιες ειναι απο το system fan 4.09 .Kαι στις δυο περιπτωσεις πηρα τις μετρησεις στην χρονικη περιοδο των 2 ωρων.

post-179-1416070635,4442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [13-11-2003 και 22:48]

Ξεκινωντας τις δοκιμες για συνδεση 2 ψυγειων στο κυκλωμα,σας παρουσιαζω τις πρωτες μου εντυπωσεις.(σημερα προμηθευτικα και 2 χ 12cm ανεμιστηρες για το δευτερο ψυγειο-τους τοποθετησα μπρος-πισω).

Λοιπον τα αποτελεσματα:

1) με ενα ψυγειο (μετα το μπλοκ)

IDLE = 30 c

LOAD = 44-45 c (folding)

Ενα ψυγειο πριν το μπλοκ δοκιμασες?

αν ναι ειδες διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από eleven

Δοκίμασε και ττην συνδεσμολογία αντλία -ψυγείο -μπλοκ

-αντλια για τι νομίζω θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα με ένα ψυγείο

Εχει δικιο ο Μιχαλης το εχω δοκιμασει και εγω η συνδεση του ψυγειου πριν το μπλοκ ειναι η πιο αποδοτικη.Εγω ειχα δοκιμασει πριν παρω το προμετεια και 2 ψυγεια ενα πριν το μπλοκ και ενα στην επιστροφη πριν την αντλια και τελικα τα εβαλα και τα 2 σε σειρα πριν το μπλοκ. Να τονισω εδω οτι τα ψυγεια ηταν βυθισμενα σε αντιψυκτικο μεσα σε καταψυξη ενος μικρου ψυγειου και το εκανα επειδη μετα απο πολλες ωρες λειτουργιας ανεβαινε πολυ η θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου στο κυκλωμα.Η χρηση δευτερου ψυγειου ελυσε εν μερη το προβλημα αλλα οχι τοσο οσο περιμενα απλα κερδισα 2-3 ωρες παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε OverFlow, δοκιμασε και τα 2 παραλληλα και πες μας. Εχω και εγω 2 ψυγεια και σκεφτομαι να τα βαλω παραλληλα! Περιμενω αποτελεσματα.

Δες και το σχετικο μου Thread! ----- http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=999

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω κανει μερικες παρατηρισεις!

Αν και το ενα μου ψυγειο ειναι αρκετα μπουκομενο(οκ θα το καθαρισω ειπαμε...) και μου κοβει τη ροη, και εστο οτι δουλευουν με ανεμιστιρακια των 70mm(στο ενα ψυγειο το φαν του volcano7+ και στο αλλο ενα Evercool), εχω προσεξει τα εξης:

1) Αντλια-ψυγειο-ψυγειο-μπλοκ-αντλια.........εχω τα χειροτερα αποτελεσματα!

2) Αντλια-ψυγειο(το καλο μου)-μπλοκ-αντλια.......εχω 2C πιο κατω!

3) Αντλια-ψυγειο-μπλοκ-ψυγειο-αντλια......εχω ακομα 3C πιο κατω!

Αυτο που μενει ειναι να καθαρισω καλα το μπουκομενο μου ψυγειο, και να παρω 2χ120μμ ανεμιστηρακια!

Ελπιζω να πετυχω κατι καλο!

Πρως το παρων δοκιμαζω με 2640Mhz με 1.95Vcore, και εχω 31C(idle), 39C(full load) και 36C(idle) μετα απο 2ωρες full load. Αρα το νερο αμα παρει μια θερμοκρασια μετα απο full load, δεν κρυωνει σχεδον καθολου! Αρα θελει καθαρισμα το ψυγειο και καλα δυνατα ανεμιστηρακια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.