Jump to content



R.I.P. PSU...


Eldal

Recommended Posts

Καλημέρα λαμπίτες. Χθες το μεσημέρι πριν φύγω για τη δουλειά προσπαθούσα να λύσω τον γα*&&((^& 4ο γρίφο και λόγω καταιγίδας μου πέφτει η ασφάλεια του δωματίου που έχω το pc. Πηγαίνω τη σηκώνω, επιστρέφω και δουλεύουν όλα (οθόνη, router, ηχεία κλπ), εκτός από το ίδιο το pc. Από χθες λοιπόν είναι νεκρό - το τέρας δεν πολεμάει :p. Τι μπορεί να παίζει; Μάλλον πάει στο τροφοδοτικό ο νους μου (έχω αυτό της υπογραφής).

Να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχω UPS, μόνο ένα πολύμπριζο της APC με προστασία.

Link to comment
Share on other sites

To πολυπριζο μήπως έχει θερμική ασφάλεια (συνήθως είναι ένα μικρό κουμπάκι, αναφέρεται και σαν circuit breaker) και πρέπει να την πατήσεις πριν δώσεις power ξανά;

Link to comment
Share on other sites

F117 ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση αλλά θα χρειαστώ μάλλον λίγη παραπάνω βοήθεια καθότι ψιλοάσχετος... Οκ βραχυκυκλώνω το πράσινο με το μάυρο και μετά τα συνδέω όλα κανονικά και πατάω start? Μια μπορεί να ακουστεί ηλίθια ερώτηση αλλά αν δεν ξέρεις... Πώς θα ξαναβάλω τη φύσσα την 24πινη στη θέση της αφού θα έχω βραχυκυκλώσει τα 2 καλώδια;

Το πολύμπριζο δίνει ρεύμα σε όλα τα άλλα που 'χω πάνω οπότε δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Ας πάω να κοιτάξω παρόλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κατα πρώτον δεν θα το βάλεις πάνω στο Board ενώ δουλεύει ρε παλικάρι!!!!

Στο είπε για να δεις αν έχει καεί το psu.

Επίσης είναι μέγα λάθος να ανάβουμε switched mode psu χωρίς φορτίο καθόλου πάνω του.

Additionally, computer power supplies generally do not function properly if they are too lightly loaded. Under no-load conditions they may shut down or malfunction.

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_supply_unit_%28computer%29

Link to comment
Share on other sites

Εεεερμ και F117 καλά το πράσινο είναι ένα, αλλά μαύρα έχει καμμιά 10αρια. Ποιοι απ' όλα τα μαύρα; Σόρρυ που σας ζαλίζω κιόλας ε;

Όποιο μαυρο καλώδιο θες, το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Candyman γι' αυτό ρωτάω για να μην κάνω τίποτα χειρότερο.

Οπότε βραχυκυκλώνω το πράσινο με το μαύρο (?) και πατάω το 1. Θα αρχίσει να γυρίζει το ανεμιστηράκι του ή κάτι τέτοιο;

Οκ thanks Candyman, πάω να τα κάψω όλα :computer:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά όντως πέθανε. Πάω για αντικατάσταση καθώς είναι και μέσα στην εγγύηση. R.I.P. λοιπόν και ας ελπίσουμε να το έχουμε το καινούριο πριν τις γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.