Jump to content



Dual boot Windows and Linux


afracten

Recommended Posts

εχω κανει ενα partition 24gb για να κανω install τα ubuntu.

το installer μου ζηταει installation size. τι πρεπει να βαλω?εχει 17gb default.

αν προχωρησω κανονικα με το installation, και κανω reboot, τα windows θα μου βγαλουν dual boot screen, right?

οσον αναφορα το perfomance στα windows θα δω διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εγκατάσταση του ubuntu θα φτάσεις σε ένα σημείο που θα σε πληροφορεί ποιό άλλο os βρήκε στο δίσκο και τί να κάνει.

Εκεί θα επιλέξεις να εγκαταστήσεις το ubu σε ένα κομμάτι του δίσκου, διάλεξε ένα μικρό κομμάτι και όχι ολόκληρο τον ελεύθερο χώρο που υπάρχει.

Μην επιλέξεις πολύ χώρο, ούτως ή άλλως τραγούδια/βίντεο θα τα έχεις σε ένα μέρος (windows) και από εκεί θα τα βλέπεις.

Πρόσεξε γιατί τα win ΔΕΝ θα βγάλουν dual boot αλλά το ubuntu είναι εκείνο που θα εγκαταστήσει το κατάλληλο εργαλείο για αυτό. (grub)

Μετά αν θελήσεις να απεγκαταστήσεις το ubuntu ΔΕΝ θα λειτουργούν τα win, θέλει λίγο δουλειά για να επανάλθει το σύστημα στο κανονικό του.

Δεν θα δείς διαφορά στο performance των win, είναι άσχετο το ένα από το άλλο.

Εκτός βέβαια και αν ο δίσκος σου είναι ήδη τίγκα και στριμώξεις υπερβολικά τα δύο λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ενα partition 24gb για να κανω install τα ubuntu.

το ubuntu

το installer μου ζηταει installation size. τι πρεπει να βαλω?εχει 17gb default.

Το ιδανικό είναι με manual installation να επιλέξεις ένα partition 8-10 GB και να το ορίσεις "/"

Άλλα 12GB και να τα ορίσεις "/home"

Και τέλος 2GB και να τα ορίσεις "swap"

Όλο το λειτουργικό και οι εφαρμογές μπαίνουν στο "/" (κάτι σαν το C των win)

Όλα τα αρχεία σου και οι ρυθμίσεις θα μπαίνουν στο "/home" (κάτι σαν να έχεις D στα win)

Το swap στο linux είναι ξεχωριστό partition

Όλα τα παραπάνω θα τα ορίσεις με manual partitioning

Μην επιλέξεις πολύ χώρο, ούτως ή άλλως τραγούδια/βίντεο θα τα έχεις σε ένα μέρος (windows) και από εκεί θα τα βλέπεις.

Αυτό ας το κρίνει ο ίδιος...

Μετά αν θελήσεις να απεγκαταστήσεις το ubuntu ΔΕΝ θα λειτουργούν τα win, θέλει λίγο δουλειά για να επανάλθει το σύστημα στο κανονικό του.

Ο boot loader δεν παθαίνει κάτι, ακόμα και αν επιλέξει να διαγράψει το linux από το δίσκο του. Άρα μια χαρά θα έχει πρόσβαση στα win ό,τι και να κάνει.

Απλά, αν θέλεις να σβήσεις και τον grub (o boot-loader του ubuntu), αρκεί ΜΙΑ μόνο εντολή από win :


fdisk /mbr

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο topic starter μιλάει για εγκατάσταση μέσα από τα windows (μέσω wubi δηλαδή). Υπόψιν πως αυτός δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος εγκατάστασης, "πατάς" πάνω σε ntfs partition και δεν μπαίνει ο grub (απλά προστίθεται μια επιλογή για το linux στο ntldr).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.