Jump to content



Αναβαθμιση RAM = Unplayable games


dexter20csgr

Recommended Posts

Εμένα μου φαίνεται ότι απλά το chipset, σε συνδυασμό με την υλοποίηση που έχει στο συγκεκριμένο mobo, ΔΕ σηκώνει 4άδα dimms - γνωστή κατάσταση για πολλές mobo , ειδικά σε overclocked συνθήκες Με λίγα λόγια σε μουτζώνει το mobo. :p ΙΣΩΣ, αν γυρίσεις την όλη φάση σε stock να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Occulist : έχω βάλει το ρεύμα +0.20V και είναι όλα μια χαρά :D

Dimitris : O τόμος e: μου βγήκε προβληματικός :p Απλά έχει κάνει chkdsk καμια 5-6 φορές που άνοιξα το pc...έκανα αυτό που μου είπες και θα γίνει chkdsk στο επόμενο boot...ελπίζω η επόμενη να είναι η τελευταία :D

EDIT: Dimitris εκανα τη διαδικασία με το cmd , αλλά πάλι μου τον βγάζει προβληματικό...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Dimitris εκανα τη διαδικασία με το cmd , αλλά πάλι μου τον βγάζει προβληματικό...

Έχει διαφορά το απλό chkdsk με το chkdsk /f /x. Όταν λες ότι στον βγάζει προβληματικό εννοείς ότι σου ξανακάνει αυτόματα check disk πριν μπει στα Windows; Εάν δε σου κάνει αυτόματα check disk, αλλά στο βγάζει ακόμα dirty, δε τρέχει τίποτα. Το θέμα είναι να μη σου κάνει chkdsk σε κάθε boot.

Η διαδικασία, (που σε μένα αλλά και σε πελάτες μου έχει λύσει το θέμα) είναι η εξής:

Τρέχεις την εντολή

fsutil dirty query x: (όπου X το γράμμα του δίσκου που σου κάνει chdsk κάθε φορά πριν μπεις στα Windows).

Αν σου βγάλει ως dirty τον C: (το πιό σύνηθες), τότε δίνεις την εντολή:

chkdsk /f /x c:

Θα σου πει ότι θα την προγραμματίσει να τρέξει στο επόμενο boot. Κάνεις restart και για μια τελευταία φορά θα σου κάνει check disk, το οποίο πρέπει φυσικά να το αφήσεις να ολοκληρώσει τη διαδικασία.

Εάν τα έχεις κάνει σίγουρα σωστά, τότε δοκίμασε να τρέξεις (ανεξαρτήτως dirty) το chkdsk /f /x c:. Δηλαδή ακόμη κι αν ο δίσκος που σου βγαίνει dirty είναι ο E:, εσύ τρέξε και το chkdsk /f /x c:.

Link to comment
Share on other sites

To λάθος που έκανα ήταν ότι έγραψα απλά chkdsk /f /x χωρις να ορίσω δίσκο... Θα το δοκιμάσω και θα επιστρέψω :) Thanks και πάλι

EDIT: Με chkdsk /f /x e: κάνει επι τόπου το chkdsk , δεν μου το προγραμμάτισε για την επόμενη φορά

btw 0kb σε εσφαλμένες ενότητες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.