Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ΔΕΝ χρειάζεται να διορθώσεις τον fisheye. Μόνο για πλάκα αν θες. Έτσι είναι η διορθωμένη φωτό του συγκεκριμένου από το PT Lens.

DSC_8892diorthosi.jpg

EDIT: Someone is in the kitchen...

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρειάζεται να διορθώσεις τον fisheye. Μόνο για πλάκα αν θες. Έτσι είναι η διορθωμένη φωτό του συγκεκριμένο από το PT Lens.

DSC_8892diorthosi.jpg

EDIT: Someone is in the kitchen...

Ο παρασκευαστης του πρωινου καφε του Βουδα.:rofl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Petro το αποτελεσμα του NTG μαρεσε πιο πολυ.Ειναι πιο φωτογραφια ρε παιδι μου..

Στις ακρες κοιτα πως ειναι στην φωτογραφια σου.Τα τραβαει ολα και ειναι Uber soft!

edit: Με αυτη την τσαντα κυκλοφορας Vouda?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρειάζεται να διορθώσεις τον fisheye. Μόνο για πλάκα αν θες. Έτσι είναι η διορθωμένη φωτό του συγκεκριμένου από το PT Lens.

DSC_8892diorthosi.jpg

EDIT: Someone is in the kitchen...

πέτρο κάνε καί τό crop ντέ..:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Petro το αποτελεσμα του NTG μαρεσε πιο πολυ.Ειναι πιο φωτογραφια ρε παιδι μου..

Στις ακρες κοιτα πως ειναι στην φωτογραφια σου.Τα τραβαει ολα και ειναι Uber soft!

edit: Με αυτη την τσαντα κυκλοφορας Vouda?:hehe:

Και ποιος σου είπε ότι την έκανα για να αρέσει; ;) Απλά έτσι ισιώνει, σ' αρέσει, δε σ' αρέσει. Άμα την είχα κάνει από πλήρη ανάλυση διόρθωση και μετά resize, δεν θα γινόταν τόσο soft στο άκρο. Από τη μικρή που είχε ανέβει την έκανα. Τεσπα, τη φωτό από το fisheye ΔΕΝ τη διορθώνουμε.

πέτρο κάνε καί τό crop ντέ..:whistle2:

Ήθελα να δείξω πόσο extreme είναι η διόρθωση του fisheye, όχι να κάνω μια καλή φωτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καποιος κανονας να μην διορθωνεται η παραμορφωση του fisheye.

Στα γουστα και τις ορεξεις του εκαστοτε φωτογραφου επαφιεται και αυτο (και οχι στου θεατη οπως κανουμε εδω περα).

Αnyway ...τιπ για οποιον θελει να ψαξει μεσω google για πιο sophisticated prog ειναι

"fisheye to rectilinear".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκει ηθελα να καταληξω απλα ηθελα να δω κιολας το αποτελεσμα, δε τον πηρα με τη λογικη να τον διορθωνω αλλα να εκμεταλλευτω δημιουργικα την παραμορφωση του και στα 360 πανοραματα το ανοιγμα του. συμφωνώ πάντως ότι δεν είναι κανόνας το να μη διορθώνεται και σίγουρα κάπου θα θελήσω να διορθώσω, απλά δε τον πήρα με αυτό το σκοπό.

επίσης έχω την εντύπωση πως κανένα από τα 2 corrections δεν είναι "σωστό" μιας και στα άκρα ο συγκεκριμένος fisheye έχει πολύ λιγότερη παραμόρφωση λόγω stereographic projection αντί orthographic/equidistant projection που έχουν όλοι οι άλλοι, και δεν ξέρω αν το λαμβάνουν υπόψην τους τα plugins...

ps. θέλει >= d300 αν δεν κάνω λάθος για aperture priority σε manual lenses...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

παίδες θα ήθελα τη βοήθειά σας.ψάχνομαι για τα δύο παραπάνω σώματα.έχω καταλήξει σχεδόν σίγουρα στην αγορά καινούργιου σώματος και όχι μεταχειρισμένου.υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο αυτών σωμάτων.αξίζει τα λίγο παραπάνω λεφτά η ''s'';

ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.