Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πάω που λέτε μέσα στο γραφείο του πατέρα μου και βλέπω μια τσάντα πάνω του με κάτι πράματα. Περίεργος όντας, κοιτάω μέσα και μεταξύ άλλων βλέπω τον παρακάτω φακό μεσ' στη μπίχλα:

001_3097_ernitec.jpg

Τον κάνω κομμάτια για να τον καθαρίσω:

001_3090_Katharisma.jpg

Τον μοντάρω, τον βάζω μπροστά στη D200 κρατώντας τον με το χέρι, αλλά τζίφος. Ο αισθητήρας έπρεπε να είναι στα 4-5 χιλιοστά από το πίσω κρύσταλλο του φακού για να εστιάσει. Ο φακούλης ήταν από μια κάμερα από πούλμαν της δεκαετίας του 1980. Μόνο μπροστά από τη webcam, που το ccd της είναι ακριβώς από πίσω μπορεί κάποιος να πάρει χρησιμοποιήσιμες εικόνες. Και πάλι όμως σε πολύ μεγάλη μεγέθυνση. Δακτυλικό αποτύπωμα δείκτη δεξιού από τη webcam:

222128.jpg

Link to comment
Share on other sites

O adapter ήρθε απο τον Zoerc.

Δυστυχώς δεν ήταν plug and play , το κόκκινο δαχτυλίδι που αλλάζει το διάφραγμα δεν γύρναγε και χρειάστηκε η επέμβαση μου , λασκαρτοντας 4 βίδες και λαδώνοντας τον έστρωσε.

Επίσης τα σημάδια που εχει για τα διαφράγματα δεν συμπίπτουν με αυτα...

Κατα τα άλλα ειναι καλής ποιότητας και πλέω αλλάζω διάφραγμα ;D

aa1my.jpg

aa3k.jpg

aa2df.jpg

Έγινε επεξεργασία από angel_f
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλες φωτό τον αντάπτορα, μόνο του, παρακαλώ! Καλοδούλευτος!

250 ευρώ για να αντισταθμίσεις τη βλακεία της NIKON να καταργήσει το δακτυλίδι διαφραγμάτων στους G φακούς...

Πώς το κατάλαβες ότι δεν συμπίπτουν τα διαφράγματα με τα σημαδάκια; Πώς ξέρεις για παράδειγμα ότι όταν έχεις το σημαδάκι για f=8 ο φακός δεν έχει f=8 αλλά κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο συγκεκριμένος adapter ήρθε στα 190 ευρω.

Τα διαφράγματα τα βρίσκω απο τα stop, βαζω f2.8 και στο manual πρόγραμμα αφαιρώ 3 stop γυρνώντας το δαχτυλίδι διαφράγματος, οπότε εχω ακριβώς f8 με τον ίδιο τρόπο βρίσκω ολα τα υπόλοιπα διαφράγματα... δλδ απο f2.8 ( που ειναι το μέγιστο) , -1 stop f4 , -2 stop f5.6 , -3 stop f8 εαν θελω να βρω το f11, αφαιρώ -2 stop απο το f22( που ειναι το ελάχιστο) ;)

Την μεριά που κουμπώνει στο σώμα την είδες , οπτε εδω φαίνεται ο μηχανισμός για το διάφραγμα και η μεριά του φακού.

56855956.jpg

11246824.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος, αλλά από τις δοκιμές μου με τους φακούς μου και συγκεκριμένα με του 80-200 φ/2.8, 80-200 φ/4, 70-300 και 75-300, αν κλείσεις το φακό 1 στοπ από το μέγιστο διάφραγμα, στη μηχανή χρειάζεται να αυξήσεις την έκθεση ΜΟΝΟ κατά 2/3 του στοπ. Στα υπόλοιπα στοπ στρώνει το πράγμα. Λάβε το υπ' όψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το απο τον φακό, ρίξε του νερό κάτω απο την βρύση να λιώσουν τα αλάτια και λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα... το σκουπίζεις και είσαι ΟΚ

Ειναι circuit polarizing το φιλτρο .. δν θα μπει νερο αναμεσα ? και αν μπει τι να κανω :shout::help:

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την πλάκα φίλε basilakis αυτό που σου λέει ο Άγγελος ειναι σωστό.

επίσης στο θέμα του ονόματος τα πολωτικά χωρίζονται σε δυο κατηγοριες: τα κυκλικα (circular) και τα γραμμικα (linear). Περισσότερες πληροφορίες εδώ --> http://www.cs.mtu.edu/~shene/DigiCam/User-Guide/filter/polarizer.html

Link to comment
Share on other sites

με έβαλες σε σκεψεις αλλά τσέκαρα ένα πολωτικό που μου είχε ξεμεινει από παλιό φακό και επιβεβαίωσα αυτό που σου ειπε ο Αγγελος. το φιλτρο αποτελείται απλά από δύο κομματια ενωμενα μεταξυ τους έτσι ώστε το κρύσταλλο να μπορεί να περιστρέφεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με έβαλες σε σκεψεις αλλά τσέκαρα ένα πολωτικό που μου είχε ξεμεινει από παλιό φακό και επιβεβαίωσα αυτό που σου ειπε ο Αγγελος. το φιλτρο αποτελείται απλά από δύο κομματια ενωμενα μεταξυ τους έτσι ώστε το κρύσταλλο να μπορεί να περιστρέφεται.

Μα τον τουτατη... θα επερνα και ορκο οτι ειναι 2 τζαμακια... :suicide:

τελικα ειναι οντως 1 ...

Ευχαριστω

Εδιτ: το φιλτρο ειναι σαν καινουριο ...

Ευχαριστω και παλι παιδια

Μα ποσο Noobas μπορει να ειμαι ??

Έγινε επεξεργασία από basilakis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μαλλον ο 24-70 παρουσιάζει έντονο front focus... :(

Τριτη πάω για εξονυχιστικό έλεγχο...

Status update: Πήγα στο σερβις που υπέδειξε ο Τσακναρίδης, οπου εντοπίστηκε το πρόβλημα και κρίθηκε μη επισκευάσιμο...

Ξανα μπαλάκι στον Τσακναρίδη για περαιτέρω ενέργειες... (Αντικατάσταση; )

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

κριθηκε μη επισκευάσιμο, το front focus; μόνο σε εμένα φαίνεται περίεργο αυτό; μήπως είναι και τίποτα άλλο;

πάντως η αλήθεια ειναι ότι με έβαλες σε σκέψεις. σκεφτόμουν να πω σε ένα γνωστό μου να μου φέρει τον Tokina 11-16 από Ιαπωνία (γιατί η τιμή του από εκεί είναι συντριπτικά καλύτερη από την Ελλάδα). Σε συνδυασμό όμως με διάφορα που διαβάζω τώρα τελευταία σχετικά με προβληματικά κομμάτια ή (προβληματικες παρτίδες) δεν ξερω αν πρέπει να πάρω το ρισκο για την κίνηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Φακούς και λοιπά ακριβά εξαρτήματα που η επισκευή τους (αν χρειαστεί) θα πονέσει, μόνο απο Ελλάδα ή αν ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχει πανευρωπαϊκη ή αλλου ειδους επίσημη εγγύηση. Αν δεν ειχα τα χαρτιά του Sigma σφραγισμένα, πήγαινε για πέταμα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.