Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

παιδια ο παρακατω φακος εχει μοτερ για AF?

http://photoagora.gr/sigma-17-70mm-hsm-f2-8-4-5-dc-macro-for-nikon.html

What is HSM?

HSM stands for "Hyper Sonic Motor". The HSM motor is driven by ultrasonic waves and it makes auto focusing, precise, silent and high-speed. Sigma's HSM version lenses are available only for AF Sigma, Canon and Nikon AF cameras.

http://www.sigma-imaging-uk.com/support/faq_lens.htm

Link to comment
Share on other sites

Ινντίιντ!

Παιδιά, για το Grip της d90 του Ιάσονα (θα το πάρω και εγώ μέσα στο ΣΚ), είναι πολύ καλό. γενικά δίνει άλλη αίσθηση στην μηχανή, καλή ευκολία για τα κάθετα, και είναι πολύ καλή ποιότητα και ταιρίαζει με την 90άρα.

Άσε που απο μακριά την κάνει να μοιάζει με D3 και μεγαλώνει το 8===D σου!

Του Ιάσονα πλέων είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Over 9000 δηλαδή!

Εμένα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

(το grip, ο Ιάσονας όχι τόσο :p ) :D:hug::hug:

Link to comment
Share on other sites

αφού αποφάσισες να "πεταξεις" τα λεφτακια σου δεν επαιρνες καλυτερα αυτον να γλυτώσεις και μερικά € ; --> http://www.e-photoagora.gr/index.php?target=products&product_id=32205

:D

ναι να θελω οτοασπιδες για οταν θα εστιαζει...

Link to comment
Share on other sites

ναι, λες και θα τον χρησιμοποιήσεις πολλές φορές :p

καταρχάς είναι used αυτός που πήρα σε εξαιρετική κατάσταση.

γιατί να πάρω μια βλακεία και να μην πάρω μια και καλή κάτι καλό που θα μου μείνει;

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς είναι used αυτός που πήρα σε εξαιρετική κατάσταση.

γιατί να πάρω μια βλακεία και να μην πάρω μια και καλή κάτι καλό που θα μου μείνει;

Αμα πουλησεις στειλε μου ΠΜ.:p

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς είναι used αυτός που πήρα σε εξαιρετική κατάσταση.

γιατί να πάρω μια βλακεία και να μην πάρω μια και καλή κάτι καλό που θα μου μείνει;

βρε ναι δε λεω, αλλα μην νομιζεις οτι αυτοι οι δυο εχουν σπουδαιες διαφορες μεταξυ τους. θα ελεγα οτι ο nikon ειναι μαλλον υπερτιμημενος αν εξαιρεσεις το θορυβο και την ταχυτητα της εστιασης που ο sigma σαφως υστερει. ειχα περασει και εγω καποια φαση που ηθελα ντε και καλα τηλεφακο και πηρα τον σιγμα..καλουλης, επαιξα για λιγο καιρο και μετα τον βαρέθηκα (κυριως γιατι σε αυτα τα χιλιοστα θα τραβηξεις-λογικα- ελαχιστες φορες)

πόσο τον πήρες παρεμπιπτόντως;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Ζαννή. Σαν το CmoS κι εσύ, όταν είχα πάρει τον 17-70, που μου έλεγε στο μσν ότι δεν αξίζει :p Άσε το παιδί να τον χαρεί τώρα που είναι αρχή, κι άμα τελικά τον βαρεθεί ή δε του βγει καλός, πες του το κλασσικό "στα έλεγα εγώ" και ευχαριστήσου το :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και έχει και VR εντάξει.

Γενικά μερικοί Νικον είναι overpriced αλλά είναι θέμα υποκειμενικό. (κλασσικό παράδειγμα εμείς με τον 18-200 Ζανή :) )

ναι, απλά πέρυσι τέτοια εποχή (και το θυμαμαι πολύ καλά :p ) ο 70-300 VR είχε 400€ maximum με βαση τον σκρουτζ και σημερα για καποιο λογο η καλύτερη τιμη (adorama) ειναι 463€ :blink:

Κάτσε ρε Ζαννή. Σαν το CmoS κι εσύ, όταν είχα πάρει τον 17-70, που μου έλεγε στο μσν ότι δεν αξίζει :p Άσε το παιδί να τον χαρεί τώρα που είναι αρχή, κι άμα τελικά τον βαρεθεί ή δε του βγει καλός, πες του το κλασσικό "στα έλεγα εγώ" και ευχαριστήσου το :hehe:

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

+ ότι κάνει και ff μηχανές...

Λογικα θα λες για τον nikon...

Απλα επειδη επεσες στην περιπτωση και ο σιγμα κανει για FF...

(πρεπει να αποδωσω φορο τιμης στον ξελασπωτηρα μου :p)

Aσε που εχει βγει και νεα version με ΟS..

Λιγο ακριβος βεβαια....αλλα με τα γνωστα παιζει να πεσει λιγο πανω απο 300Ε

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=9483

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και ο Helios -44-2 f/2 58mm.

Όμως υπάρχει ενα θέμα, στο f/5.6 οπου και έχω το δακτυλίδι του διαφράγματος, το διάφραγμα είναι τέρμα ανοικτό (f/2) ενω αν το γυρίσω στο f/2 το διάφραγμα υπολογίζω(συμφωνα με την compact) να κλεινει (αν οχι ακριβως) στο f8.

Λογικα θα επρεπε να ειναι f2 δακτυλιδι->f 2 στο φακο σωστά?

Παραπάνω απο 5.6 στο δακτυλίδι δεν γίνεται να πάει

Χάλια ο φακός για πέταμα, δως τον μου εμένα....

Πέρα από την πλάκα, τέτοιου τύπου φακοί έχουν 2 δαχτυλίδια για να ρυθμίζεις το διάφραγμα. Με το πρώτο, που φαινομενικά δεν κάνει τίποτα και που λες ότι έχεις στο 5.6, ρυθμίζεις το πιο κλειστό διάφραγμα που θες για μια δεδομένη χρονική στιγμή. Με το άλλο, το πιο μέσα, που έχει και grip για να το πιάνεις, ανοιγοκλείνεις το διάφραγμα από το μέγιστο (2) μέχρι το νούμερο που λέει το άλλο δακτυλίδι (5.6 στην περίπτωσή σου) steplessly. Δοκίμασέ το, αν δεν τα καταφέρεις μας ξαναλές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.