Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

συγκριτικό CF κορυφαίων μοντέλων μόνο.

http://www.tomshardware.com/reviews/compactflash-600x-memory-card,2562.html

συμπεράσματα

http://www.tomshardware.com/reviews/compactflash-600x-memory-card,2562-10.html

H Samsung κινήθηκε προς την ασφάλεια των δεδομένψν μας με 3 τρόπους,

1.σκληρό περίβλημα

2.αντοχή στις "ακτινογραφίες" Call me airport security

3.με τα SLC τσιπάκια αύξησε έτσι και το write performance(iops όχι sustained)

" this is the only card able to deliver acceptable I/O performance. Most likely, this is relevant for those of you looking for a CompactFlash system drive for embedded systems"

Silicon Power μας αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα.

κατέχει το απόλυτα μεγαλύτερο νούμερο σε σειριακή/παρατεταμένη ανάγνωση @91 MB/sάρα αδειάζει γρήγορα προς το pc

επίσης τα πάει καλά και στην εγγραφή με Μ.Ο. 78 MB/s.

Ωστόσο.... η ελάχιστη διαμεταγωγή , σημαντική για τους φωτογράφους , πέφτει πολύ περισσότερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό Lexar, Transcend, or SanDisk.

Η SanDisk εστιάζει στην μέγιστοποίηση της παρατεταμένης/σειριακής εγγραφής.Με ελάχιστη ταχύτητα εγγραφής 59.8 MB/s η καλύτερη στα διαγράμματα , είναι κατάλληλη για επαγγελματική φωτογραφική χρήση, όπου μετράνε πολύ περισσότερο αυτά τα αποτελέσματα από το χρόνο αδειάσματος προς το Pc .

Transcend και and Lexar έδωσαν τα πιο ισορροπημένα αποτελέσματα,με την Lexar να προσελκύει αγοραστικό κοινό παρέχοντας έξτρα software για ανάσυρση καττεστραμένων δεδομένων.

Το κόστος θα είναι ο καθοριστικός παράγοντας επιλογής ωστόσο οι κάρτες της Lexar και Sandisk προσανατολίζονται σε επαγγελματίες ενώ οι υπόλοιπες σε γενικότερη χρήση.

και κάτι που μου τράβηξε το μάτι ήταν η μέτρια επίδοση σε read access της Sandisk

και η Χαοτική υπεροχή της αντίθετα στο Write Access...

http://media.bestofmicro.com/P/O/244572/original/cf_h2benchw_access_read.png

http://media.bestofmicro.com/P/P/244573/original/cf_h2benchw_access_write.png

αν αντιβαίνω κάποιον κανόνα περι δικαιωμάτων παρακαλώ διορθώστε με.

sorry

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

για μένα το πιο χτυπητό είναι τα πολύ soft άκρα...

και οχι μονο...

μισο λεπτο ρε παιδια.Πως γινεται να λεμε αυτο το πραγμα μια χαρα ;

Οι φωτογραφιες δεν εχουν καθολου ευκρινια , εχουν εντονο βιγνιεταρισμα , απιστευτο soft στις ακρες , περιεργα χρωματα.

(ναι οκ CAS δεν εχει σαν τους L :p) και αυτο το αποκαλουμε μια χαρα ;

Αυτο το marumi η πως το πατε - φιλτρο τι ακριβως κανει ; Μπορεις σε παρακαλω να δοκιμασεις χωρις το φιλτρο ;

Δεν ξερω τι φακος ειναι και γιατι γινετια αυτη η κουβεντα..Εννοω ειναι για FF μηχανη ; ειναι ακριβος ; ειναι παναρχαιος ; εχει καποια ιδιαιτεροτητα ρε παιδι μου ; Να καταλαβω μηπως ειμαι τελειως εκτος..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλα οτι εισαι εκτος εισαι εκτος...

Prime βαζεις σε ff και εχιες vignettarisma και σε νορμαλ χιλιοστα ποσο μαλλον σε ευργωνιο ζουμαριστο.

Με το φιλτρακι πανω εχει το ιδιο εφε οταν βαζω -απο λαθος ,βιασυνη - 2 φιλτρακια.

Αν κρινω και απο την γκρινια του αγγελου (:p) για τα χρωματα που επαιρνε με κατι ακριβα φιλτρακια δεν θα εκπλαγω αν το φιλτρο ευθυνεται και για τα χρωματα.

Το μονο μειον γενικα (οχι του συγκεκριμενου μονο..της σειρας) ειναι το σοφτ στις ακρες αλλα ο επομενος φακος εχει τα διπλα λεφτα ..και παλι θαυματα δεν κανει.

Ευχη ολων να δουμε φωτος χωρις φιλτρο.Αλλα το κοβω να αργει λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα , εκτος γιατι ειμαι ομως ;

edit : εγω βλεπω οτι το αποτελεσμα σαν αποτελεσμα,ειναι αθλιο.(χωρις να ξερω τι κρυβεται απο πισω γιαυτο και ρωταω)

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον φακό τον αγόρασα

και ήθελα τα σχόλια σας Ιάσωνα

παρατήρησα κάποια απο αυτά που λες κι εσύ

αλλά ήθελα ευρυγώνιο ντε και καλά

και ήταν best value for my money

είπα να ανεβάσω μερικά δείγματα απλά για να υπάρχει στο datababase

σαν info για τους υπόλοιπους.

Αν πρέπει να συμπληρώσω καμια αίτηση

που να δικαιολόγεί γιατί πόσταρα,προκαταβολικά, σαν statement of purpose , να το κάνω ρε :p no prob

Ο φακός ήταν σχεδιασμένος για φιλμάτες μηχανές

είναι full frame και με την προσθήκη του DI

έγιναν και καλά όλες οι σχεδιαστικές αλλαγές,προσθήκες που έπρεπε για να ψηφιοποιηθεί.

το μοτεράκι του είναι πολύ γρήγορο

αλλα όχι αθόρυβο.

δεν ξεσηκώνει τον κόσμο απλά δεν είναι hyper sonic

επίσης ο φακός είναι διαθέσιμος ,όποτε θέλετε αρκεί να είμαι Αθήνα, για δοκιμές και Α/Β testing

με όποιον άλλο ευρυγώνιο έχετε στα χέρια σας ή κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

τον φακό τον αγόρασα

και ήθελα τα σχόλια σας Ιάσωνα

παρατήρησα κάποια απο αυτά που λες κι εσύ

αλλά ήθελα ευρυγώνιο ντε και καλά

και ήταν best value for my money

είπα να ανεβάσω μερικά δείγματα απλά για να υπάρχει στο datababase

σαν info για τους υπόλοιπους.

Αν πρέπει να συμπληρώσω καμια αίτηση

που να δικαιολόγεί γιατί πόσταρα,προκαταβολικά, σαν statement of purpose , να το κάνω ρε :p no prob

Ο φακός ήταν σχεδιασμένος για φιλμάτες μηχανές

είναι full frame και με την προσθήκη του DI

έγιναν και καλά όλες οι σχεδιαστικές αλλαγές,προσθήκες που έπρεπε για να ψηφιοποιηθεί.

το μοτεράκι του είναι πολύ γρήγορο

αλλα όχι αθόρυβο.

δεν ξεσηκώνει τον κόσμο απλά δεν είναι hyper sonic

επίσης ο φακός είναι διαθέσιμος ,όποτε θέλετε αρκεί να είμαι Αθήνα, για δοκιμές και Α/Β testing

με όποιον άλλο ευρυγώνιο έχετε στα χέρια σας ή κατα νου.

θα με στεναχωρουσε πολυ αν καταλαβες κατι τετοιο η αν πιστευεις οτι εννοουσα κατι τετοιο.

Τωρα ,

για 350Ε το αποτελεσμα του ειναι πολυ αθλιο..Και δεν ειναι μονο το σοφτ στις ακρες(ποιες ακρες...απο την μεση κ επειτα αρχιζει και χαλαει) αλλα ειναι και το contrast του τετοιο που ειναι σα να του εχεις δωσει 50% unsharp mask απο PS.

και παλι ολα αυτα τα λεω βασει του αποτελεσματος που βλεπω.Αν οφειλεται το φιλτρο πισω απο ολα αυτα τοτε καλα θα κανεις να το βγαλεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

D700

Tamron 17-35 f 2.8-4

marumi filter m lc 370(δεν είχα προσέξει οτι το φόραγα) uV σαν να ναι

http://www.megaupload.com/?d=AVOQOBV8

ανέβασα ένα μικρό δείγμα

πως σας φαίνεται?

εγω δεν ξετρελάθηκα κιόλας

Το αρχείο δεν είναι διαθέσιμο για κατέβασμα και δεν πρόλαβα να το κατεβάσω. Μπορώ να το έχω κι εγώ; Για να καταλάβω γιατί ωρύεται ο Ιάσονας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.megafileupload.com/en/file/218927/test2-zip.html

χωρίς φίλτρο f 8 Νομίζω στις περισσότερες

http://galaiosphoto.gr/product_info.php?products_id=792

αυτός είναι cropped και κάνει σχεδόν τα διπλά

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φίλτρο είναι πολύ καλύτερες πιστεύω.

Επίσης στό φ8 φτιάχνουν πολύ τά πράγματα,χρώματα καί κοντράστ καί αυτά μού φένονται οκ,επίσης δέν είδα πουθενά flare τό οποίο τό θεωρώ πολύ σημαντικό.

Στά τοπία πιστέύω θά τά φέρεις βόλτα χωρίς προβλήματα,σέ κτίρια δέν ξέρω.....

σέ αυτά τά μμ καί σέ FF όλοι οί φακοί έχουν τά μείονεκτηματά τους άλλος έτσι άλλος αλλιώς,τό θέμα είναι νά τά εντωπίσουμε καί νά προσπαθούμε νά τά βγάλουμε έξω από τό κάδρο μας.

Σέ αυτά τά λεφτά,καί λιγότερα δηλ. μού έρχεται μόνο ένας flec 20μμ φ2.8 ή φ4 μεταχειρισμένος βέβαια αλλά εκεί πάς σέ όλα χειροκίνητα,δέν δέν ξέρω αλλά έχω κολήσει μέ αυτόν τόν φακό...

Μπορείς νά δοκιμάσεις ίσως καί κανα δύο άλλα κομάτια μήπως καί κάτσει κανένα λίγο πιό οξύ στίς άκρες; ή πάει έγινε ή αγορά καί έκλεισε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.