Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

1 τριποδάκι απλό 15-20€

1 κάρτα SDHC 8GB άλλα τόσα.

Ένα remote από ebay κανά 2-3€.

Γενικά μην ανοίγεσαι με πολλά πολλά, πριν καλά καλά μάθεις τα βασικά.

Μάθε τη φωτογραφία πρώτα και τη μηχανή σου και μετά άνοιξε ορίζοντες.

Όσο για τον τόσο περίφημο πια 50άρη, λίγοι από όσους τους τρέχουν τα σάλια ξέρουν να τον χρησιμοποιήσουν και ακόμα πιο λίγοι τον χρειάζονται.

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα. Δε νομίζω ο 50άρης να σου λύσει ως δια μαγείας τα χέρια (αν και με το δικό μου έχω βγάλει πολύ όμορφες νυχτερινές, με τρίποδο και μεγάλη έκθεση, οπότε δεν έχει νόημα το f=1.4 με 2.8-4.0 βγάζω).

Πάρε λοιπόν ένα χειριστηριάκι, και μια κάρτα μνήμης και περίμενε. Δεν ξέρω αν έχεις κάποιο τρίποδο αλλά τα καλά κάνουν καμιά 200άρα. Οπότε πάρε τώρα ένα φτηνιάρικο να δεις πόσο σε βολεύει να το κουβαλάς στις εξορμήσεις σου και όταν ξαναμαζέψεις χρήμα, πάρε ένα καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα πολύ απλά τρίποδα των 10-15ευρώ δε νομίζω να μου κάνουν....θα γούσταρα να χωράει βέβαια στην lowenpro topload zoom 2 έστω και αν θα εξέχει λιγάκι αλλα τουλάχιστον να ασφαλίζει στη θέση του με κλειστό φερμουάρ.

Από την άλλη θα ήθελα να σηκώνεται κάνα 40άρι πόντους η μηχανή αλλά ίσως και να λέω αρλούμπες. Τα πολύ μεγάλα όμως τρίποδα (~60-80-100cm) νομίζω οτι είναι too much για μένα.

Link to comment
Share on other sites

τα πολύ απλά τρίποδα των 10-15ευρώ δε νομίζω να μου κάνουν....θα γούσταρα να χωράει βέβαια στην lowenpro topload zoom 2 έστω και αν θα εξέχει λιγάκι αλλα τουλάχιστον να ασφαλίζει στη θέση του με κλειστό φερμουάρ.

Από την άλλη θα ήθελα να σηκώνεται κάνα 40άρι πόντους η μηχανή αλλά ίσως και να λέω αρλούμπες. Τα πολύ μεγάλα όμως τρίποδα (~60-80-100cm) νομίζω οτι είναι too much για μένα.

40cm τρίποδο τι θα το κάνεις; Παπούτσια θα τραβάς ή upskirts?

Ένα νορμάλ πάρε, να είναι 1,00-1,20m. Άμα του έχεις τα πόδια μαζεμένα, είναι συνήθως γύρω στα 50cm. Τα μικρά είναι για να τα βάζεις σε κανά τραπέζι κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το Πασχα ειχα ενα τριποδο περιπου των 60-70Ε.

περιττο να σας πω οτι δεν κραταγε την μηχανη μου και φοβομουν σε καθετα καδρα.Τελικα μαλλον δε θα αποφυγω την αγορα ενος μανφροτο 055 πχ..

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσω 100 ευρα για τον Sigma 18-200 DC ??

Τον ειχα για κάποιες μέρες οταν ήμουν noob, αλλα έχει vignetting στο tele και μερικό barrel distortion.

Αυτα φτιάχνονται με το photoshop-ptlens.

Το κακο ειναι το λιγο αργο του focus

Τωρα εχω εναν 50αρη και 135mm, οποτε θα με βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.