Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ιάσωνα έχεις να προτείνεις κάτι αξιοπρεπέστερο σε FF και ευρυγώνιο?

Οχι , γιατι δε ξερω να σου προτεινω.

Αλλα αυτο το πραγμα δε θα το παιρνα.Απορω γιατι καθομαστε και συζηταμε ακομα για αυτο τον φακο οταν τα αποτελεσματα του ειναι αθλια.1000 φορες να εκανα οικονομιες για εναν καλο φακο παρα να παρω δαυτον

Υ.Γ εξακολουθω να λεω οσα λεω με το αποτελεσμα που ειδα.Αν φταιει το φιλτρο η οχι ΔΕΝ το ξερω.

Θα δω αυριο τις φωτογραφιες τις καινουργιες που ανεβασες και θα δω αν ευθυνεται το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

έκλεισε η αγορά used ήταν από dpgr @240

σύμφωνα και με κάτι διαγράμματα που μου έδειξε ο Άγγελος

στο 11 θα δείξει τα δόντια του.

τώρα μένει να φανώ αντάξιος του...

άμα βγεί κάτι καλύτερο θα ενημερώσω.

αν και θα ενοχλήσω μάλλον :)

το κουράσα...

Αρχικό μήνυμα απο Sakis

Χωρίς φίλτρο είναι πολύ καλύτερες πιστεύω.

Επίσης στό φ8 φτιάχνουν πολύ τά πράγματα,χρώματα καί κοντράστ καί αυτά μού φένονται οκ,επίσης δέν είδα πουθενά flare τό οποίο τό θεωρώ πολύ σημαντικό.

Στά τοπία πιστέύω θά τά φέρεις βόλτα χωρίς προβλήματα,σέ κτίρια δέν ξέρω.....

σέ αυτά τά μμ καί σέ FF όλοι οί φακοί έχουν τά μείονεκτηματά τους άλλος έτσι άλλος αλλιώς,τό θέμα είναι νά τά εντωπίσουμε καί νά προσπαθούμε νά τά βγάλουμε έξω από τό κάδρο μας.

Σέ αυτά τά λεφτά,καί λιγότερα δηλ. μού έρχεται μόνο ένας flec 20μμ φ2.8 ή φ4 μεταχειρισμένος βέβαια αλλά εκεί πάς σέ όλα χειροκίνητα,δέν δέν ξέρω αλλά έχω κολήσει μέ αυτόν τόν φακό...

Μπορείς νά δοκιμάσεις ίσως καί κανα δύο άλλα κομάτια μήπως καί κάτσει κανένα λίγο πιό οξύ στίς άκρες; ή πάει έγινε ή αγορά καί έκλεισε;

πως γράφεται αυτό το flec?

δεν τον βρίσκω πουθενά..

αν και με θεωρείτε πρωτόγονο , από το πως έχω setάρει την μηχανή

για manual Μάλλον δεν είμαι έτοιμος.

μόνο με Live view και zoomαρισμένος θα μπορούσα να πετύχω εστίαση

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

αυτά δεν τα ρωτάνε. το φτιάχνεις και μας λες ορίστε κύριοι, εδώ είναι η δουλειά μου. droolιάστε που πήγατε και τα ακουμπήσατε στο ebay. ;)

(άλλωστε δεν εινα και ιδιαίτερα δύσκολη κατασκευή)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτά δεν τα ρωτάνε. το φτιάχνεις και μας λες ορίστε κύριοι, εδώ είναι η δουλειά μου. droolιάστε που πήγατε και τα ακουμπήσατε στο ebay. ;)

(άλλωστε δεν εινα και ιδιαίτερα δύσκολη κατασκευή)

Ενταξει σιγα κιολας που τα ακουμπησατε(με) στο ebay.

20 dollars κανει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω 40άρη. :p

αλλά΄οπως και να έχει απο την στιγμή που θα του κοστίσει ψίχουλα αξλιζει τον κόπο και μόνο για να μπεις στη διαδικασία ;)

Ουτε γω.

60αρι εχω και το πηρα 13 ή 15 €.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ειχα πει τετοιο πραμα??

hit it..->

http://global.ebay.com/electric_MC_S_35_135mm_135_mm_M42_M_42_Digital_Zeiss_/380151434476/item

παιζουν και asahi takumra 135 f2.5-3.5 (2 φακοι...δεν ματαβαλλεται το διαφραγμα)..αλλα για καποιο λογο 8α πονταριζα στον απο πανω..

εδιτ για τον αποκατω

καλο..ποτε δεν ετοιμαζω:p..ας φυγει πρωτα..και βλεπουμε

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειχες πει ακριβώς αυτόν που λέει ο Sir Diman αλλά κάτι παρόμοιο. ήταν σε μια κουβέντα αν θυμάσαι που είχα αναφέρει τον nikon 135mm f2.0 με το defocus control.

btw, ετοιμάζεις τίποτα καλό και πουλάς τον 70-300 ή απλά δεν τον χρειάζεσαι και πιάνει χώρο;

Link to comment
Share on other sites

το καλιμπρατιρι

before:[ame]http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_4213_01.jpg[/ame]

after:[ame]http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_4214_01.jpg[/ame]

όπως βλέπεται η διαφορά είναι στη φωτεινότητα.η διαφορά που έχει στην πραγματικότητα δεν απεικονίζεται με την καμία στις παραπάνω pics.

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

ebay 60 λίρες μαζί με τον αντάπτορα m42 to EF και τα μεταφορικά :p Ζήλεψα τα skills του Jaco στο ebay snipping και τον πήρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο :D

ΥΓ Αν σε ενδιαφέρει, έχω στη watchlist άλλους 2 ή 3 ίδιους, για να έχω εναλλακτικές

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.