Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Δηλαδή, για να βγάλεις πορτραίτο, θα μετράει το φως, θα βλέπει ότι είναι σκοτεινά, θα σου βάζει χρόνο έκθεσης 2,5", θα βαράει και το φλας και είναι λογικό; :blink: Με έχει χαλάσει η σχολή μου φαίνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις στο Aperture priority λογικότατο είναι. Το θέμα είναι ότι όταν θες να τραβήξεις έτσι που λες εσύ, ΔΕΝ το βάζεις σε Aperture priority. Βάλτο σε manual ή Program.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Από τις επιλογές της φωτογραφικής για το flash έχω επιλέξει:

shutter curtain sync: 1st curtain sync

E-TTL II έχω δοκιμάσει και με Average και με Evaluative

Επίσης έχω επιλέξει και το high speed sync από το flash, ώστε να μπορώ να βγάλω φωτογραφίες και με μεγαλύτερη ταχύτητα από 1/200s, που είναι ο περιορισμός της φωτογραφικής.

Η βασική μου απορία είναι αν συνεχίζουν το ίδιο βίτσιο και τα μεγαλύτερα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι θα κάνεις για να σου φύγει η απορία. μια μέρα που θα έχεις χρόνο θα μπεις στο τρένο και θα πας Ομόνοια. Θα πάρεις την Πανεπιστημίου προς τα πάνω και μετά από λίγο θα μπεις δεξια. Εκει ειναι ο Παπαδάκης. Παίρνεις μια 7d της βάζεις ένα φακό και το φλας σου και τσουπ όλες οι απαντήσεις θα ξεδιπλωθούν μπροστά σου :p

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι θα κάνεις για να σου φύγει η απορία. μια μέρα που θα έχεις χρόνο θα μπεις στο τρένο και θα πας Ομόνοια. Θα πάρεις την Πανεπιστημίου προς τα πάνω και μετά από λίγο θα μπεις δεξια. Εκει ειναι ο Παπαδάκης. Παίρνεις μια 7d της βάζεις ένα φακό και το φλας σου και τσουπ όλες οι απαντήσεις θα ξεδιπλωθούν μπροστά σου :p

Εν τάξει, δεν βιάζομαι, απλώς μου έχει δημιουργηθεί η απορία, και είπα να την εκφράσω. Να ξέρω αν έχω έναν ακόμη λόγο για να αλλάξω μηχανή :p

@Sakis: η μηχανή μου δεν έχει Matrix φωτομέτρηση. Αλλά σε Center weighted, Evaluative & partial, έχω τα ίδια αποτελέσματα [εννοώ αργή ταχύτητα κλείστρου ανεξάρτητα από το αν έχω το flash. Ανάλογα με την επιλογή, αλλάζει ο χρόνος]

Link to comment
Share on other sites

Διονύση, η μηχανή σου έχει μενού για να ρυθμίζεις ποια θα είναι η χαμηλότερη ταχύτητα που θα ενεργοποιείται όταν θα έχεις το φλας επάνω και τον επιλογέα στο Av; Εμένα αυτή τη στιγμή αυτή η επιλογή είναι στο 1/30. Οπότε αν έχω πολύ περιβάλλοντα φωτισμό, μπορεί να έχω ταχύτητα π.χ. 1/125 για συγκεκριμένο f-stop, ενώ αν ο περιβάλλοντας φωτισμός χαμηλώσει, πέφτει και η ταχύτητα, ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ 1/30 που έχω ορίσει. Μπορώ να ορίσω 1/15, 1/8, 1/4 κλπ μέχρι 30sec.

EDIT: Λευτέρη και εμένα αλλάζουν, αλλά μέχρι την ταχύτητα που έχω επιλέξει στο μενού ως κατώτατη. Δες παραπάνω. Επίσης δε μιλάμε για ρύθμιση του flash TTL, αλλά για τρόπο λειτουργίας του σώματος Aperture priority.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Πας να βγάλεις την κοπέλα/το σκύλο/του συγγενείς από το Σικάγο φωτογραφία, με χαμηλό φωτισμό, σε Av/A mode. Ορίζεις διάφραγμα, πατάς το κουμπί απελευθέρωσης κλείστρου μέχρι τη μέση και βλέπεις ότι υπολογίζει χρόνο 4". Επειδή όσο σταθερό χέρι και να έχεις, 4" δεν μπορείς να κρατήσεις σταθερή τη μηχανή, οπότε βγάζεις το αγαπημένο σου Flash, το κοτσάρεις πάνω στη μηχανή, και με το φως να πέφτει στο θέμα σου [όχι λίγο πιο πάνω, δεξια κλπ που μπορεί να κινηθεί η μηχανή]. Με το ίδιο διάφραγμα, πάλι σε Av/A, πατάς μέχρι τη μέση το κουμπί και σου υπολογίζει ξανά το χρόνο, και πάλι 4". Αυτό είναι το πρόβλημά μου

Η μόνη ρύθμιση που έχω σχετική με χρόνο & Flash, είναι για το Sync speed, που είναι είτε fixed στα 1/200s είτε Auto που σε συνεργασία με το Highspeed sync του Flash, ξεπερνάει το όριο του 1/200s. Έχοντας διαβάσει όλες τις επιλογές των λιγοστών μενού της 400D είμαι πρίτυ σουρ ότι δεν έχει άλλες επιλογές για τη μηχανή

Έχοντας ψάξει το θέμα στο net, είμαι επίσης πρίτυ σουρ ότι είναι θέμα των 400D -τουλάχιστον-. Η απορία μου είναι αν αυτό το πράγμα παρουσιάζεται μόνο στις 400D [δε θα με παραξένευε, δεδομένου ότι ήταν επιλογή μου :p], σε όλες τις Rebel, ή γενικά σε όλες τις consumer Canon

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεκτή η ένστασή σου σχετικά με τη ρύθμιση του μενού, που ίσως και να μην υπάρχει. Αλλά ποιο είναι το κόλλημά σου και δεν χρησιμοποιείς το manual mode σε αυτές τις δύσκολες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.