Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Κάνε ένα report σε ανωτέρους - Sigma. (υποθέτω ο Τσακναρίδης είναι επίσημος αντιπρόσωπος ή service της Sigma)

κοιτα , δε μιλησε ασχημα για να κανω report, αλλα ειναι το ειδος του υπαλληλου.Μονος του τωρα σε εναν οροφο με 200 φακους ανοιγμενους.

Απλως με ενοχλει που αντι να ειναι ανοιχτος προς τον πελατη , νιωθεις οτι μη του μιλατε το πρωι του αντρα του πολαβαρη

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαι κακός, ίσως είμαι παράξενος, αλλά από τη στιγμή που η δουλειά του έχει να κάνει με εξυπηρέτηση πελατών, είναι υποχρεωμένος να είναι ομιλητικός, να δείχνει ευδιάθετος και να μη σου δίνει την εντύπωση ότι σκέφτεται "ρε δεν απαυτώνεσαι πρωί πρωί".

Αν συνεχίσει έτσι, κάνε αναφορά στους από πάνω στον Τσακναρίδη, κι αν δεν, αναφορά στη Σίγμα για απαράδεκτη εξυπηρέτηση [ναι, στο εξωτερικό αυτό είναι απαράδεκτη εξυπηρέτηση]

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πολύ μεγάλες και άβολες για τα γούστα μου. Άσε που θέλω 1-2 κλικ, δεν έχω καμία όρεξη να μπαίνω στο τρυπάκι με τις 133109274328 ρυθμίσεις, οπότε ψάχνω κάτι με αξιοπρεπή φακούς που να βγάζουν οκ φώτος με τις αυτόματες ρυθμίσεις.

Υ.Γ. Το ποδήλατο είναι μέσα στην μπίχλα #@$%#@!% Η κασέτα πίσω έχει σκουριάσει!!! Έλα στο ποδηλατοthread να στα χώσω :p

επισης τωρα το ειδα..(διακοπες γαρ:p)

Aφεντικο κριμα ειναι να αποφυγεις dlsr λογω πολλων ρυθμισεων.Μια χαρα δουλευουν και στο αυτοματο.

Και θα σε ξελασπωνουν σε δυσκολες καταστασεις οταν και αμα βρεθεις.(και ασχοληθεις λιγακι παραπανω περα απο το "auto")

Εναλλακτικα δες 4/3 ή ακομα καλύτερα micro 4/3 ..Με ενα pancake φακο την βαζεις και σε τσεπη.

Στην ακομα χειροτερα περιορισου στην canon s90 να την παιρνεις και οταν τρεχεις αγωνες:p

edit.

Mιας και ελειπα σε διακοπες..δεν ειδα οτι βγηκε και s95 ...καθως επισης και απο πανασονικ η LX5 .Αξιζουν προσοχης.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

ultra zoom σε compact δεν το εχω για καλο.

Περα απο καποια θεματακια που εχω γενικα με τετοιου ειδους φακους και την αποδοση

τους γενικα, αλλα και την χρηστικοτητα τους απο καποια mm και μετα ,τα οποιο το

προσπερναω asap..εχει μεγεθος που δεν βολευει.

Σιγουρα μικροτερη απο καποια nikon με 18-55 ..αλλα σε τσεπη δεν χωραει.Ενα τσαντακι θα το χεις .."δωρο".

Mεχρι canon sx210/panasonic tz10 για καμποσο ζοομ αν καποιος το επιζητει.

(λογικα θα εχουν βγει και αλλες ultra zoom ultra compact...αλλα αυτες ξερω μονο)

Αν ειναι να παρει bulky dslr-like compact ..ας παρει micro-4/3.

Κυκολοφορουν διαμαντια φακοι απο παλια σε τιμη ξεφτιλα μιας και δεν εχει την τρελλη απηχηση που εχουν φακοι για μεγαλυτερο αισθητηρα.

Ο dellman κυνηγαει καμποσους..καλους κακους τους παιρνει ολους.:p

Link to comment
Share on other sites

Τιμή Ευρώπης είδα σε ένα review 480e για την Powershot S95, πολύ υψηλό ποσό. Μη κοιτάς μόνο με το μάτι του χομπίστα, κάποιες από τις λεπτομέρειες που συζητάμε άλλοι δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τιμή Ευρώπης είδα σε ένα review 480e για την Powershot S95, πολύ υψηλό ποσό. Μη κοιτάς μόνο με το μάτι του χομπίστα, κάποιες από τις λεπτομέρειες που συζητάμε άλλοι δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχουν.

ε δε λέει να δώσεις σχεδόν 500€ για κομπακτ. την στιγμή που με 350 παίρνεις την d3000 με φακό και θήκη (και 6 άτοκες δόσεις :p). Για μεταχειρισμένη φυσικά πάει ακομα πιο φτηνά, στα 250.

Link to comment
Share on other sites

μπα μη το λες..

Αποτελει την πρωτη λυση για καποιον που εχει δσλρ και θελει κατι να κουβαλαει συνεχεια μαζι του.

Εξαλλου λεφτα δεν ανεφερε το αφεντικο..μεγεθος/ευχρηστια εθιξε μονο.

Αν βρεις αλλη (ultra)-sompact μηχανη με τετοιον αισθητηρα-φακο-apperture/shutter priority-raw τα οποια ολα συνδραμουν για ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα...let me know.

Mια εναλλακτικη g11 ειναι χωρις να εχει το μεγεθος και τα dial controls της.

Link to comment
Share on other sites

εγώ και από την nikon s710 ,δεν την συγκρίνω άμεσα,

ευχαριστημένος είμαι.

σαν δεύτερη για μένα

αλλά και σαν πρώτη για τους λοιπούς στο σπίτι

βγήκε αστεράκι

έχει πολύ πιο έξυπνη λογική από τις compact που είχα συνηθίσει.

δεν καίει ουρανούς δεν αστοχεί εύκολα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω τα ιδια ειναι ..Στην ιδια φιλοσοφια.

Ιδιος αισθητηρας (μεγεθος) ,περιπου ιδιο ευρος στον φακο..πιο φωτεινος βεβαια στην canon ..ολα το ιδιο καλομαγειρεμενα με firmware απο canon/nikon.

Ωραια επιλογη ..μπραβο σου :p

Link to comment
Share on other sites

μη σας κάνει εντύπωση αν σε λίγη ώρα ο Gomar ποστάρει καινούργιους φακούς και φλας. Πέρασε πριν από λίγο και έκανε τράκα :p

μη σας κανει εντυπωση αν ο Ζαννης κανει ποστ με θεμα "ζητειται φακος μπλα μπλα" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.