Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ωραια χαρακτηριστικά, όντως. βέβαια στον ίδιο χώρο παίζει και η D300s που νομίζω ότι υποβαθμίζεται με αυτή τη νέα προσθήκη. το μόνο που με χαλάει είναι ότι μπλέξανε τα μπούτια τους κι αυτοί (όπως και η canon) με τις ονομασίες. πιο πολύ προς d95 θα μου κόλλαγε ή d300h ξερω γω..

Link to comment
Share on other sites

ωραια χαρακτηριστικά, όντως. βέβαια στον ίδιο χώρο παίζει και η D300s που νομίζω ότι υποβαθμίζεται με αυτή τη νέα προσθήκη. το μόνο που με χαλάει είναι ότι μπλέξανε τα μπούτια τους κι αυτοί (όπως και η canon) με τις ονομασίες. πιο πολύ προς d95 θα μου κόλλαγε ή d300h ξερω γω..

Α, ναι την είχα ξεχάσει τη D300s. Αλλά τα 16 MP της καινούριας είναι πειρασμός. Για να ονομαστεί με διψήφιο νούμερο, πρέπει να έχει μοτέρ AF. Αυτή δε νομίζω να έχει. Επίσης για να ονομαστεί τριψήφια θα έπρεπε να υποστηρίζει και φωτομέτρηση με τους παλιούς μάνιουαλ φακούς, πράγμα που ούτε αυτό πιστεύω πως έχει.

Πριν ξοδέψεις, έλα να δοκιμάσεις το δικό μου NIKON Reflex 500mm f/8 και άμα σου κάθετε καλά, πάρτον τον 800άρη.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν το είδα πουθενά να γράφεται, το θεώρησα δεδομένο ότι θα έχει μοτέρ από την στιγμή που όπως λέγεται θα κοστολογηθεί στα 1110+ €. για την φωτομέτρηση θα συμφωνήσω

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην ξοδέψω για αυτόν..

τώρα πήρα μτχ έναν 80-200 AF-S

και σειρά προς το καλοκαίρι του '11 έχει κάποιος 24-70 ή 28-70 f2.8..

σκέφτομαι βέβαια ενδιάμεσα κάτι(σοβαρό) να πάρω 50αρη ή 35αρη...

θα δούμε.

σήμερα έκανα ένα μικρό δωράκι στον εαυτό μου, ένα bg για την d300.

->http://cgi.ebay.co.uk/New-Battery-Grip-Nikon-D300-D700-Camera-B8E-/370339305163?pt=UK_Photography_DigitalCamBatt_RL

Link to comment
Share on other sites

Nikon announces AF-S Nikkor 35mm f/1.4G lens

Nikon 35mm 1.4G 1o review

Nikon 35mm 1.4G 2o review

Nikon releases AF-S Nikkor 200mm f/2G ED VR II

Nikon releases Speedlight SB-700 flashgun

Και να το επισημο νεο για d7000 απο την Νικον

και 2 reviews

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D7000/D7000A.HTM

http://www.dpreview.com/news/1009/10091515nikond7000.asp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην δεν έχει μοτόρι ρε, έχει η 90αρα που ουσιαστικά αντικαθιστά, δεν γίνεται να μην έχει.

Πολύ καλή όντως, αλλά μετά αρχίζεις να λες γιατί να μην δώσω 200 ευρώ (ή και πιο λίγο) για μια δ300ς...

Αν έχει βέβαια τρελό high iso η 7000 ίσως αξίζει, αλλά για 200 ευρω πρέπει να σφάζει για να μην πάρει κανείς την d300s...

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεις τις canon με τις nikon.(χωρις πλακα)

Η canon ειχε πατηματα για εκεινη την τιμη.

Αντικαθιστουσε (θεωρητικα) την 5d την παλια (μονοψηφια η 7αρα ενω δεν ειναι ΦΦ) που την εβρισκες ανετα στα μαγαζια στα 1500Ε..και ηταν ο αμεσος αντιπαλος της d300s.

(παντα η canon εχει και ενα καπελακι 50-100Ε).

To μονο που με φοβιζει (οχι και ιδιαιτερα βεβαια.:hehe: )..ειναι οτι ολα θα ανεβουν περι τα 200Ε..-για κανα 400αρη την εκοβα την 3100

Παντως αυτη εχει μοτερακι..φαινεται στις pic.

Εδιτ

Μεσαιο φορματ??Νομιζω εννοεις full ??!!??

Μεσαιο ειναι μεγαλυτερο απο full..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα πάντα έχει, στο Hand on του DP-Review λέει πολλά ωραία πράγματα για το παιδί.

Το θέμα είναι όπως το βλέπω πως αν κάποιον ΔΕΝ τον απασχολεί το βίντεο, και το high iso της 7000 δεν είναι σαν την d3s ( δεν περιμένω να είναι φυσικά για 1000-2 λόγους ) γιατί δεν είναι πως η 90άρα έχει "θέμα" με το ψηλό ISO, τότε μια 90άρα στα ~500-600 ευρώ είναι μια χαρά αγορά όπως είχα πει πιο παλιά τρομαγμένος απο την τιμή της 3100, και αναμένοντας την τιμή της 7000 ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... τί μου άρεσε κυρίως σε σχέση με την D90...

14bit processing (expeed 2)... 16mp... 39 focus points...magnesium alloy body shell...dual sd slots... 1/8000 shutter speed (150.000+ αντοχή tested)... 1/250 (1/320 fp) flash sync... mirror lockup... quiet mode... metering σε non cpu lenses... 20mins 1080p με 24fps (ήθελα 60) (αντί 5mins 720p) και full time af και H.264/MPEG-4 αντί motion jpeg... bracketing +-5... 100% coverage viewfinder... virtual horizon... βελτιωμένο metering ακόμα κ σε σχέση με D300s/D3... μεγαλύτερο iso range... μεγαλύτερο buffer και process speed (6fps για 100jpg αντί 4.5fps για 23jpg της d90)... self timer/internal timer... distortion control (?)...EXEI af fine tune...

voudas is happy...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

d90 απο τοτε που βγηκε ηταν μια χαρα αγορα.

Σαν καινουρια μην περιμενεις να πεσει κατω απο 650Ε.

Μτχ την παιρνεις και τωρα κατω απο 500Ε..αν και πιστευω θα παρουν τα πανω τους οι nikonias και θα την χτυπησουν την τιμη.(οχι ιδιαιτερα βεβαια...αλλα οσο κανει 700+..μπορουν να καβαλησουν ανετα τα 500.)

Πανω κατω τα ιδια και για την d5000.

@voudas ...

παρε και συ μια 700αρα..τι καθεσαι και την χαζευεις αυτην?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... τί μου άρεσε κυρίως σε σχέση με την D90...

14bit processing (expeed 2)... 16mp... 39 focus points...magnesium alloy body shell...dual sd slots... 1/8000 shutter speed (150.000+ αντοχή tested)... 1/250 (1/320 fp) flash sync... mirror lockup... quiet mode... metering σε non cpu lenses... 1080p με 24fps (ήθελα 60) και full time af... 5 frames bracketing... 100% coverage viewfinder... virtual horizon... βελτιωμένο metering ακόμα κ σε σχέση με D300s/D3... μεγαλύτερο iso range... μεγαλύτερο buffer και process speed (6fps για 100jpg αντί 4.5fps για 23jpg της d90)... αν έχει κ focus trimming θα είμαι happy...

Και εμένα όλα τα παραπάνω μου άρεσαν, αλλά περισσότερο το AF motor και το "metering σε non cpu lenses"

Επίσης "•Glass Pentaprism Viewfinder with approx 100% frame coverage and 0.94x magnification" και η μεγέθυνση είναι μια χαρα, θα μπορούσε για παράδειγμα να ήταν 0.8x, οπότε θα τα έβλεπες μικρά μέσα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

έχω προσθέσει μερικά ακόμα...

@voudas ...

παρε και συ μια 700αρα..τι καθεσαι και την χαζευεις αυτην?

καλώς ή κακώς το video το θέλω... ff όταν αντικατασταθεί η D700... και βρω τα λεφτά... κ αντικαταστήσω τους dx φακούς...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

Καλά Πέτρο ειδικά για εσένα με τους φακούς του παππού μαμεί το ότι μπορείς να "φτιάξεις" 8 φακούς στην μηχανή ;)

Νίκο σταμάτα να στέλνεις τους πάντες σε FF! :D

(είναι 2χ η Δ700 τιμολογιακά ακόμα και απο την 7000)

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν; Ποιου παππού! Του μπαμπά είναι οι 2, οι άλλοι δικοί μου :) Έχω τον Fisheye 16mm MF. Πώς να τον αντικαταστήσω αυτόν τη στιγμή που ο ίδιος με AF κάνει 700 ευρώ μεταχειρισμένος; Επίσης 50mm f/1.4, 80-200 f/4, ο reflex ο 500mm f/8 τα 2x teleconverters (TC-201, TC-301) με αναγκάζουν να αναζητώ μηχανή με το μοχλουδάκι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.