Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ευχαριστώ Ζαννή, τέρμα οι δικαιολογίες τώρα και να βγάλω καμιά φωτογραφία.

Ο 12-24 είναι ακόμα εδώ δυστυχώς αλλά τον έχω προς πώληση, πιθανόν στο τέλος του μήνα με χαιρετάει.

Πέτρο το 800 δεν υπήρχε πουθενά, ούτε ζωγραφιστό. Επειδή το 600 έκανε τον κύκλο του και βαριόμουν να περιμένω για το 700, πήγα στο 900.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά το 800 ούτε και εδώ δεν το βρίσκεις πλέον (μτχ εννοείται).

Κάνε μου μια χάρη αν μπορείς. Τσέκαρε όταν το κουμπώνεις πάνω στο hot shoe της d200 αν παίζει ελαφρά ή αν κλειδώνει 100% σταθερά.

Έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικά sb-900 σε δύο διαφορετικές d300 (την δική μου και ενός φίλου) και εχω παρατηρήσει οτι παίζει λίγο σε όλες τις περιπτώσεις. Θέλω να δω αν είναι θέμα του hot-shoe της D300 ή της βάσης του φλας (γιατί σκαλίζοντας το ίντερνετ δεν βρήκα καμιά σχετική αναφορά).

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ Ελλάδα μια από τα ίδια, 800 ούτε ζωγραφιστό...Τώρα θυμήθηκα και εγώ ότι θέλω φλας, με 2 χρόνια καθυστέρηση... Είναι που έχω άλλα 3-4 παλιά σπίτι...

Το 800 σε D2X πάντως παίζει λίγο. Βέβαια έχει γράψει πολλές εργατοώρες (και καμιά 200.000 φωτογραφίες) οι οποίες δεν ξέρω αν ευθύνονται.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Kαλά το 800 ούτε και εδώ δεν το βρίσκεις πλέον (μτχ εννοείται).

Κάνε μου μια χάρη αν μπορείς. Τσέκαρε όταν το κουμπώνεις πάνω στο hot shoe της d200 αν παίζει ελαφρά ή αν κλειδώνει 100% σταθερά.

Έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικά sb-900 σε δύο διαφορετικές d300 (την δική μου και ενός φίλου) και εχω παρατηρήσει οτι παίζει λίγο σε όλες τις περιπτώσεις. Θέλω να δω αν είναι θέμα του hot-shoe της D300 ή της βάσης του φλας (γιατί σκαλίζοντας το ίντερνετ δεν βρήκα καμιά σχετική αναφορά).

Θα το κοιτάξω ξανά όταν είμαι σπίτι αλλά γενικά η αίσθηση είναι βράχος. O Thom στο review του τόνισε οτι το σημείο που κλειδώνει πάνω στο hot shoe είναι ελαφρά πιο χοντρό από το 800 με αποτέλεσμα να έχει λιγότερο 'παίξιμο'.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sb900 σε d300 που ειχα σε μια φωτογραφιση μερικες φορες δεν εστελνε το κοκκινο AF light

edit: να ναι καλα ο βουδας που με ενημερωσε για το "δε βγαζω νοημα ποστ" :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

told you so

έτσι για αντιπαραβολή, αμα πας σε κανένα μαγαζί πιάσε ένα sb-600 και δοκιμασε να το βάλεις σε slave mode. απλά για να δεις την διαφορά, όχι τίποτα άλλο ;)

edit: μήπως τσέκαρες το θέμα του ποστ #1943 ;

Link to comment
Share on other sites

αν κ δε μπορει καποιος να καταλαβει το μεγεθος της δουλειας που εριξες και ποσο σημαντικο μπορει να ειναι για σενα , ενα μεγαλο μπραβο που το καταφερες και που θα σου λυσει τα χερια πολλες φορες στην πραξη

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.