Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

πεταω δυο λινκ..για αρχη (δεν ειναι απαραιτητο να τα διαβασεις)

3D Focus Tracking from Nikon

D300 3D tracking - Photo.net Nikon Forum

Δεν ηξερα κατα ποσο θα σε επηρεαζε ..πλεον υποθετω καθολου εφοσον δεν τιθεται θεμα επιλογης στο afs ...

υ.γ

Τα λινκ τα εβαλα επειδη με βαση αυτα ειχα καποιες υποψιες...αλλα δεν...

το θέμα είναι τί θεωρεί η μηχανή confirmed focus... ασχέτως μεθόδου focusing... σε daylight δουλεύουν όλα ρολόι... έχω δοκιμάσει και 3d με πετούμενο και με άνθρωπο... ριπή 7-8 καρέ όσο ερχόταν κοντά μου... άψογο... όλα in focus...

το δικό μου prob είναι ότι ασχέτως mode, σε τεχνητό φως και όσο πάμε πιο θερμά, τόσο πιο πίσω εστιάζει...

Link to comment
Share on other sites

σε τεχνητό φως και όσο πάμε πιο θερμά, τόσο πιο πίσω εστιάζει...

εχει μια λογικη αυτο ...αλλα θα πρεπει να φτασεις στο υπερυρθο (εκει κοντα δλδ ):p

Χωρις να ξερω αν σε βοηθαει δες και αυτο μπας και αλλαζει καθολου συμπεριφορα..

AF Area Modes from Nikon

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Voudas,καταρχην, εγω γιατι δε βλεπω προβλημα στις φωτογραφιες που εβαλες?(ή τουλαχιστον ειναι ελαχιστο...)

(το τεστ που εκανες στο ZIP με τη βιδα ειναι αλλο θεμα...και σαν τεστ δεν ειναι σωστο παντως)

Για το focus που ειπες στην αρχη τωρα, κανε μια δοκιμη με αλλο φακο, σε διαφορα mm ( 24+70mm ειναι αρκετα...)(σταθερο διαφραγμα)και με αλλο θεμα οπωσδηποτε...χωρις χαρακα κτλπ να γεμιζει τουλ το καρε στα ~70mm

Τα ιδια τεστ με Liveview για να δουμε διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

Voudas,καταρχην, εγω γιατι δε βλεπω προβλημα στις φωτογραφιες που εβαλες?(ή τουλαχιστον ειναι ελαχιστο...)

(το τεστ που εκανες στο ZIP με τη βιδα ειναι αλλο θεμα...και σαν τεστ δεν ειναι σωστο παντως)

Για το focus που ειπες στην αρχη τωρα, κανε μια δοκιμη με αλλο φακο, σε διαφορα mm ( 24+70mm ειναι αρκετα...)(σταθερο διαφραγμα)και με αλλο θεμα οπωσδηποτε...χωρις χαρακα κτλπ να γεμιζει τουλ το καρε στα ~70mm

Τα ιδια τεστ με Liveview για να δουμε διαφορες...

τι εννοείς δεν βλέπεις πρόβλημα? τί περίμενες να δεις? (ps στην αρχή από τα copy paste είχα την 5000k_on-10 ξανά αντί την 3000k_on-10 και ίσως γιαυτό το λες) στην πράξη πάντως αυτό που βλεπεις μεταφράζεται στο οτι για να βγάζω φωτογραφίες βράδυ με ανοιχτά διαφράγματα, έχω σε shortcut το af tune για να tweakάρω επιτόπου ανάλογα πόσο της τη βαρέσει... έχω σβήσει άπειρα πορτραίτα που ήταν out of focus...

δεν είπα ότι με τη βίδα είναι το απόλυτο τεστ, ένα από τα 100δες που έχω κάνει ανέβασα γτ ήταν πρόσφατο... σε όλα το ίδιο αποτέλεσμα... ασυνεπές focus αν αλλάζει ο φωτισμός... η D90 δεν είχε τέτοια θέματα...

τώρα γτ το spyder δεν είναι σωστό τεστ και πρέπει να βάλω κάτι χωρίς χάρακα δε σε πιάνω...

και με τον 18-200 πάντως στα 50mm που δοκίμασα, ίδια συμπεριφορά, όχι τόσο κραυγαλαία λόγω διαφορετικού μέγιστου διαφράγματος απλά...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δεν βλέπεις πρόβλημα? τί περίμενες να δεις? (ps στην αρχή από τα copy paste είχα την 5000k_on-10 ξανά αντί την 3000k_on-10 και ίσως γιαυτό το λες) στην πράξη πάντως αυτό που βλεπεις μεταφράζεται στο οτι για να βγάζω φωτογραφίες βράδυ με ανοιχτά διαφράγματα, έχω σε shortcut το af tune για να tweakάρω επιτόπου ανάλογα πόσο της τη βαρέσει... έχω σβήσει άπειρα πορτραίτα που ήταν out of focus...

δεν είπα ότι με τη βίδα είναι το απόλυτο τεστ, ένα από τα 100δες που έχω κάνει ανέβασα γτ ήταν πρόσφατο... σε όλα το ίδιο αποτέλεσμα... ασυνεπές focus αν αλλάζει ο φωτισμός... η D90 δεν είχε τέτοια θέματα...

τώρα γτ το spyder δεν είναι σωστό τεστ και πρέπει να βάλω κάτι χωρίς χάρακα δε σε πιάνω...

και με τον 18-200 πάντως στα 50mm που δοκίμασα, ίδια συμπεριφορά, όχι τόσο κραυγαλαία λόγω διαφορετικού μέγιστου διαφράγματος απλά...

εε ναι μαλλον ειχα δει κατι αλλο γιατι τωρα που τις ξαναειδα, οκ το εντοπισα το προβλημα.(παντως εισαι μεσα στο βαθος πεδιου απλα φευγει πιο πολυ πισω)

κανε παντως ενα τεστ και σε πιο wide mm (στα 18 με τον 18-200 πχ) στα 70+mm υπαρχει παλι το προβλημα?

επισης υπαρχει σε ολες τις αποστασεις? 1 μετρο 2 μετρα 2+ ?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω κάνει εκτεταμένες δοκιμές σε όλα τα mm και όλες τις αποστάσεις, θεωρώ ότι το κάνει παντού, απλά κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες βολεύουν για δοκιμές λόγω βάθος πεδίου... δλδ το f3.5 και τα 18mm του 18-200 συγχωρούν πολύ περισσότερο από το f1.8@35mm...

πάντως η ουσία για μένα (και δεν αναφέρθηκες καθόλου εκεί) είναι η αλλαγή συμπεριφοράς με τη μεταβολή της θερμοκρασίας στο φως, όχι στα mm... θα βοήθαγε να μου πεις τί καταλαβαίνεις από αυτό...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

εσυ καλα ειχες απαντησει αλλα επειδη στη χρηση δεν ξερω πως ειναι

και αν οντως (λογω αποστασης) καταλαβαινομαστε..ειπα να (ξανα)ρωτησω.

υ.γ

με αφορμη αυτο ειπα να ξαναρωτησω πριν...

Lens servo*

• Single-servo AF (AF-S)

• Continuous-servo AF (AF-C)

• Automatic AF-S/AF-C (AF-A)

• Full time AF (AF-F)*

• Manual focus (MF)

AF Area mode

• Single Point AF

• Dynamic Area AF (9, 21 or 39-point)

• Auto Area AF

• 3D Tracking (39 points)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν voudas, έκανα ένα τεστ και εγώ ο ίδιος πριν,δοκίμασα από d40 d80 d90 d300 όλες τα ίδιο πρόβλημα. Δηλαδή, με 3000k λάμπα πυρακτώσεως, το focus ήταν 100% πάντα, με λάμπες led υπήρχε front focus σε όλες και πάντα.

Ο φακός ήταν ο 24-70 2.8 af-s στα 24μμ ήταν πιο εμφανές το πρόβλημα...

Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω πάντως κατι τέτοιο και όντως κάτι δε πάει καλά.να σου πω όμως δεν ανησυχώ γιατί με φως ημέρας δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα...

εγώ σκέφτομαι οτι σε εσένα κάνει γενικά backfocus η μηχανή (δεν είναι και κάτι περίεργο για d7000 όσες ξερω προβληματα εχουν πια...), όποτε με daylight κάνει πιο μπροστά εστίαση και άρα βγαίνει σωστά.τυχαία ίσως δε ξερω...το λέω γιατί όλες είχαν την ίδια συμπεριφορά...

Έγινε επεξεργασία από CmoS
Link to comment
Share on other sites

δλδ λες ότι είναι φυσιολογικό? μου κάνει εντύπωση... 2 χρόνια με d90 ούτε μία φορά να μην το παρατηρήσω? δε σε αμφισβητώ αλλά λες πως σε 3000k είσαι 100% οκ, αλλά και σε daylight 100% ok, άρα δεν είναι το ίδιο πρόβλημα... εσένα χάνει μόνο στα πολύ ψυχρά, πόσο είναι τα led? 7000k? αν εσένα παίζει μια χαρά πες 2500-6000k (βάζω +-500k σε αυτά που έχεις δοκιμάσει) τότε είσαι οκ στο 99% των περιρπτώσεων που θα χρειαστεί κάποιος... οκ αν σε 7000k έχεις frront focus σε όλες τότε ίσως είναι φυσιολογικό εκεί... εγώ όμως είμαι οκ μόνο ~5600 και έχω ~γραμμική μεταβολή πιο κάτω... led δεν έχω δοκιμάσει, θα ψάξω να βρω... το θέμα όμως ρείναι τί κάνει και εκεί που είναι φυσιολογικό να τη δουλεύω... ε και δε λέει να είναι οκ μόνο τη μέρα:fist:

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικό...τι να σου πω για να το κάνουν όλες...:nothing:

Γιατί εγώ το είχα παρατηρήσει νομιζεις? :p τώρα που το είπες το έψαξα και όντως υπάρχει διάφορα.Nα πω την αλήθεια ποτέ δεν ασχολήθηκα και σοβαρά με LED κτλπ...

Λες γι αυτό να μη βάζουν LED λαμπάκια onboard για focus? χαχ..τροφή για σκέψη :p

καπου στα 6000k ειναι btw...και η απόσταση μου ήταν κάτι λιγότερο από 2 μετρά.

Link to comment
Share on other sites

5600k

no φακιν way.... να έχουν βγει κ τέτοια οκ, αλλά κατεξοχήν τα λευκά σχεδόν μπλε φως δε βγαζουν?

@Cmos thx για τις δοκιμές... ελπίζω να βρω άκρη γτ εγώ αυτό που βλέπω δε το θεωρώ αποδεκτό... τη δανείζω σε όποιον θέλει για δοκιμές:p

Έγινε επεξεργασία από Voudas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα 5600 πάντως εγώ μπλεδιαζω τα λευκά γι αυτό ανέβασα 6000...

@voudas τιποτα μαν, βρες τιποτα led άμα μπορείς να δούμε τι κάνει και εκεί...

Έγινε επεξεργασία από CmoS
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.