Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Οχι βέβαια, αυτό είπα και εγώ (που έχω τον παλιό).

Αλλά αν είχα σώμα χωρίς μοτέρ και μου έσπαγε τα φρύδιο ο παλιός με manual focus, ισως το σκεφτόμουν.

Γενικά σαν φακός είναι καλή επένδυση αυτός, εκεί πήγαινε το "must" εικάζω.

Όχι στον συγκεριμένο.

Αν μπορείς να πάρεις με 50 ευρώ τον παλιο και με 200 τον καινουργιο σε σωμα με μοτερ δεν έχει κανενα λογο να σκασεις τα 200.

Link to comment
Share on other sites

Φθηνός, οξύς (για τα λεφτά του), φωτινός, και σε μαθαίνει να συνθέτεις με τα πόδια και όχι με το zoom ring.

Για 150 ευρώ δεν έχει κάτι "λάθος" πάνω του...

αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα, γιατί πρέπει να μάθεις να συνθέτεις με σταθερό φακό.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χάνεις την ευκολία σου, και αναζητώντας την διαφορετική οπτική, ανακαλύπτεις και άλλες γωνίες στο θέμα σου.

Δεν είναι το ίδιο με το "αραζω και το φέρνω πιο κοντά"

Για μένα τον κουλό πάντα, αλλά γενικά θεωρώ πως είναι ωραίος φακός για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

με την διαφορα..οτι δεν σε μαθαινει....σε αναγκαζει...

Ειναι η ειδοποιος διαφορα που κανει ολους αυτους που τρεξαν να παρουν το 50αρη να το ξαναπουλανε μετα μιας και ....τελικα δεν βολευει. :p

Αν θες να μαθεις...μαθαινεις με οτιδηποτε..ακομα και με τον "αγαπημενο" μου 18-200

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί χάνεις την ευκολία σου, και αναζητώντας την διαφορετική οπτική, ανακαλύπτεις και άλλες γωνίες στο θέμα σου.

Δεν είναι το ίδιο με το "αραζω και το φέρνω πιο κοντά"

Για μένα τον κουλό πάντα, αλλά γενικά θεωρώ πως είναι ωραίος φακός για τα λεφτά του.

μου θυμιζει τον levelone στο αχλαδι στην θεσουλα του δε κουνιοταν και εβγαζε φωτογραφιες :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά και πάλι μου φαίνεται δύσκολο να το κάνει :p.

από το review της d5100 στο dpreview:

"This behavior is, simply, a bug (albeit a long-standing one) rather than some fundamental limitation of the F-mount; the D3 series bodies can continuously adjust aperture in live view, exactly as you'd expect."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε καμιά τσάντα/θήκη/backpack για σώμα και 3 φακούς (και καμιά παραπάνω θηκούλα δε μας χαλάει :hehe:)

Ταβάνι τα 70€, δεν με πειράζει να παραγγείλω από εξωτερικό :)

Link to comment
Share on other sites

ποιό σώμα και ποιούς 3 φακούς? έχει σημασία... d7000+grip με φορεμένο 18-200, με παιρνει να έχω μαζί τον 35mm f1.8 και έναν ακόμα "μικρό" για 3ο πχ 8mm fisheye ή με το ζόρι sigma 10-20 στην lowepro toploader pro 75 AW (photoagora.gr - Τσάντες - Θήκες :: Τσάντες - Θήκες :: Lowepro :: Θήκες Ώμου-Ζώνης :: Lowepro Toploader Pro 75 AW). στα μεγάλα κέφια έχω κ ένα sb900 στην μπροστινή θήκη... από ebay την είχα πάρει κανα 60ρι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη τσαντα πρακτικη ανοιγει και απο το πλαι για γρηγορη προσβαση ανετη στη μεταφορα

PHOTO ZONE

σύν 1 από εμένα,την έπιασα στά χέρια μου και πραγματικά έχει πολύ καλή ποιότητα,στά σύν ό σκληρός πάτος.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιότερα που είχε γίνει μια κουβέντα για αλλαγή κάποιων από τα λάστιχα της D200 για την οποία ρώταγε ο Chroma.

Αν "ακούει" ας γράψει τι τελικά πήρε, από που, πόσο κλπ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα για 1-2 σημεία. :)

PS: σορρυ για το double post.

Link to comment
Share on other sites

καμμια σχεση ο 80-200 σε d700 το μοτερ του.πολυ πιο αθορυβο.

να ρωτησω.

πως γινεται σε d700 continious εστιαση ;

edit : το βρηκα :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιότερα που είχε γίνει μια κουβέντα για αλλαγή κάποιων από τα λάστιχα της D200 για την οποία ρώταγε ο Chroma.

Αν "ακούει" ας γράψει τι τελικά πήρε, από που, πόσο κλπ γιατί με ενδιαφέρει και εμένα για 1-2 σημεία. :)

PS: σορρυ για το double post.

Το είχα αφήσει αλλά τελευταία κάποια ξεκόλλησαν τελείως και χτύπησα αυτό

NIKON D200 4 PIECE GRIP RUBBER SET NEW REPAIR PARTS OEM on eBay (end time 27-May-11 19:18:06 BST)

Δεν τα έχω παραλάβει ακόμα για να πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.