Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Λες να ειρθε η ωρα για Nikon σωμα?? :whistling

Πάλι θά τά λέμε;

D800=2500

24-70=2000

70-200=2000 άντε α πάρεις τόν tokinaf/4 1000

χονδρικά τά βάζω ε;

σύνολο 5500-6500 χιλιάδες

άντε νά καταφέρεις νά δώσεις τά δικάς σου 3000χιλ πού δέν τό νομίζω

μένουν περίπου 3000 χιλάδες.....έχεις διανοηθεί τί ταξίδια μπορείς νά κάνεις; μέ αυτά τά λεφτά;

workshop καί τί εικόνες μπορείς νά φέρεις πίσω;

γιά κάτσε καλά:)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για έναν μεταχειρισμένο macro, f2.8 φακό με MD mount (Minolta). Λογικά απο ebay, αλλά δεν έχω ιδέα απο εταιρίες. Καμιά γνώμη για αυτούς; Im on a tight budget :hm:

Minolta Mc W. Rokkor-Hg 35mm F2.8 Has Fungus Serial #4550912 | eBay

Minolta Sigma 28mm f2.8 MD manual focus Macro lens for X700 XD XG - Nice Mint-! | eBay

Κανείς; :magic:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς; :magic:

Ιδέα δεν έχω αλλά ο 1ος λέει

Minolta Mc W. Rokkor-Hg 35mm F2.8 Has Fungus Serial #4550912 | eBay

οπότε δεν θα το πρότεινα :p

Κοίτα και το magnification ratio, πχ ο δεύτερος λέει 1:4.5 όχι 1:1

Επίσης μπορείς να δείς για περισσότερα mm, για να έχει μια απόσταση ο φακός

από το θέμα σου, έτσι ώστε πχ να μην εμποδίζεις και το φωτισμό του

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εσυ θα το θεωρεις λογικο και αυτονοητο...αλλα πες μια τι μηχανη εχεις και τι φακο/ους...

haha έχεις δίκιο :)

Panasonic DMC G1

Έχω τον kit 14-45, Minolta AF 35-105, Minolta AF 100-300, Super Paragon PMC 135mm f2.8 συν τους απαραίτητους αντάπτορες. Οι Minolta είχαν μείνει από μια παλιά Minolta Dynax του πατέρα μου και δεν μου πήγαινε καρδιά να τους παρατήσω...

Οι καινούργιοι φακοί της Panasonic είναι απλησίαστοι για εμένα, αν σκεφτείς οτι η αγορά ενός καινούργιου φακού θα μου κοστίσει περισσότερο από οτι είχε κοστίσει το σώμα της μηχανής..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει τι παίζει με τους φακούς, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται να δώσω 300€ για τον φακό της Panasonic όταν πήρα το σώμα στα 249€ εφόσον δεν υπάρχει πιθανότητα να τον "κληροδωτήσει" στο επόμενο σώμα που θα είναι κάτι πιο σοβαρό από άλλη εταιρία.

Προς το παρόν με ικανοποιεί αυτό το setup, αργότερα που θα αποκτήσω μια πιο ποιοτική μηχανή θα αρχίσω να "χτίζω" την δική μου συλλογή με φακούς :D

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να δωσεις λεφτα ..παρα μονο για να πειραματιστεις..παρε δαχτυλιδια.(extension tubes)

ΚΑπου στις 10 λιρες παιζουν η τριαδα.(θα καταλαβεις)...και μπορεις να κουμπωσεις τους υπαρχον φακους.

Εναλλακτικα..ψαξε σε olympus om φακους που ειναι καλοι εως πολυ καλοι gia value for money αναλογα τα λεφτα που θα δωσεις.(προφανως χρειαζεσαι και αντιστοιχο αdaptora)

Link to comment
Share on other sites

hmmm, τι λέτε για κάτι τέτοιο;

49mm, 1:2 και έχω ήδη MD adaptor

MINOLTA MD 50mm f2 LENS Excellent condition! | eBay

ή

MINOLTA MD 50mm f1.7 LENS with caps (0043325400308) | eBay

Αυτά είναι τα tubes;

Macro Extension Tube for Konica Minolta MD mount Camera | eBay

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.