Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Δεν ρώτησα..γιατί σκέφτηκα ότι θα μου πουν τιμή χώμα.. οπότε λέω άστο καλύτερα.

Υπάρχει κάποιο προς βόρεια προάστια να ρωτήσω? Ή κέντρο μόνο ?

Απο την εμπειρια μου, μαλλον αδικος κοπος θα ειναι. Εδω τον 17-55 2.8 ο Παπαδακης ηθελε να τον παρει 250-300€ και προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι και φοβερη τιμη.

Αν αξιζει κατι στα μαγαζια του κεντρου ειναι να αγορασεις μτχ και οχι να πουλησεις.

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έ όπως στα αυτοκίνητα είναι σχεδόν.

Αφού μπαίνει και άλλος στη μέση , με το μερίδιό του, ο αρχικός πωλητής δεν μπορεί να επιτύχει τόσο καλή τιμή, όσο μόνος του ίσως.

Για τον sigma τπτ κανείς ?? !!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγο σκεπτικος με φακους με τοσο τεραστιο εστιακο ευρος... δεν ξερω.

Εκτός αν πεις, πως τα ακρα δεν τα παιζεις πχ.

επειδή έχουν μεγαλύτερο βάρος, μπορεί να αντέχουν περισσότερο σε πτώσεις...δεν ξέρεις :p

Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγο σκεπτικος με φακους με τοσο τεραστιο εστιακο ευρος... δεν ξερω.

Εκτός αν πεις, πως τα ακρα δεν τα παιζεις πχ.

τεραστιο ευρος εχει ο βιγμα...ο canon ενα απλο 4χ εχει :p

(καταλαβα τι εννοεις παντως)

O canon δεν εχει ιδιαιτερο προβλημα να τον δουλεψεις οπουδηποτε αν και δεν ειναι τερας οξυτητας ..Στην 5δ2 δεν προκειται να σε χαλασει παντως.(γενικα μιλωντας).

O bigma ειναι bigma:p

Mεγαλο ευρος (οντως) αλλα μπορει σε FF να βολεψει ελεω wide-end(αν και παλι θες μετρα) και να τον εχεις και για το 500αρη του.

(οχι οτι ειναι το super καλο ..απλα ειναι μεγαλο).

Canon Digital Photography Forums - View Single Post - Bigma vs 70-200 4L (non-IS) for 7D

IMG_1683copyresize.jpg

IMG_1683copycrop.jpg

Link to comment
Share on other sites

bonus του δινει το 50αρη..αλλα αν δε τον θες για το 500αρη του τι να τον κανεις??:p

first Bigma outing - Canon Digital Photography Forums

(me 40d τραβηγμενες...με αλλον αισθητηρα(λεγε με 5δ2:p) θα ειχε σαφως καλυτερα αποτελεσματα.)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια κάπου εκεί ανάμεσα είναι ...

Δεν ξέρω τι να κάνω ...μάλλον θα περιμένω μήπως ο άλλος πουλήσει τον 50-500.. οπότε να παίξουμε με cash..έχει και έναν 50mm 1.4 για πουλημα...

αρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

Link to comment
Share on other sites

τετοιους φακους τους θεωρω αρκετα δυσχρηστους.

ειδικα με τετοια διαφραγματα και τετοια μμ

δλδ φ6.3 (που οκ κλεινεις 1-2 στοπ για να παιξει καλυτερα ο φακος) και στα 500μ με φ8 / φ11

θες τερμα ηλιο για να βγαλεις σωστη φωτογραφια

δλδ πολυ ειδικες συνθηκες για να χρησιμοποιεις τετοιους τηλεφακους

δε θελω να φανταστω να εισαι απογευμα (να εχει πεσει ο ηλιος) στα >400μμ και να θες να τραβηξεις ενα αντικειμενο αρκετα μακρια

ανεβαζεις ισο στο θεο >6400 και 6.3 διαφραγμα για να μπορεις να εχεις ~1/400 ταχυτητα

το αποτελεσμα δε θα ειναι καθολου ωραιο παντως

Link to comment
Share on other sites

τετοιους φακους τους θεωρω αρκετα δυσχρηστους.

ειδικα με τετοια διαφραγματα και τετοια μμ

δλδ φ6.3 (που οκ κλεινεις 1-2 στοπ για να παιξει καλυτερα ο φακος) και στα 500μ με φ8 / φ11

θες τερμα ηλιο για να βγαλεις σωστη φωτογραφια

δλδ πολυ ειδικες συνθηκες για να χρησιμοποιεις τετοιους τηλεφακους

δε θελω να φανταστω να εισαι απογευμα (να εχει πεσει ο ηλιος) στα >400μμ και να θες να τραβηξεις ενα αντικειμενο αρκετα μακρια

ανεβαζεις ισο στο θεο >6400 και 6.3 διαφραγμα για να μπορεις να εχεις ~1/400 ταχυτητα

το αποτελεσμα δε θα ειναι καθολου ωραιο παντως

Δεν ειναι δυσχρηστια οι φακοι...απλα οπως ειπες εχουν ειδικη χρηση.

Δεν ειναι για να τους παρει ο average joe να τραβαει τους φιλους του σε μπαρακια/σπιτια κλπ.

Το τσονι πανω ειναι με f9, 1/640, 400iso .

Eν ολιγοις ..και με αλλα λογια και μενα οι νταλικες μου ειναι δυσχρηστες ιδιως στο παρκαρισμα αλλα σε αλλους τους λυνει τα χερια και δινουν το ποσο που ζητανε ενω μπορουν να παρουν supercar.

Link to comment
Share on other sites

ειδικη χρηση ~-> wildlife

Δεν ειναι ουτε για walk around oυτε για all around

Ακομα και με 300αρηδες φ2.8...συνηθως εχουν teleconverters οποτε παλι με φ4-5,6 παιζουν σαν μεγιστο διαφραγμα.(και παλι παιζουν πιο περα ομως)

Οριακο με φ9 και ισο 400..δε το λες.

Μπορει και 2 στοπ φωτεινοτητα (απο πλευρας ηλιου) κατω ανετα..(φ7.1 και 800).

Ακομα και η δικη μου μηχανη που κλεινει 7 χρονια το 800αρη το εχει χωρις ιδιαιτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε η λέξη teleconverter, έχω τις τελευταίες ημέρες μόνιμα πάνω στη μηχανή τον NIKON 80-200 2.8 παρέα με το KENKO 2x. Τραβάω στα 400mm με ένα ή 2 στοπ κλειστότερα (δηλαδή 8 ή 11 διάφραγμα) από το μέγιστο και έχω πάρα-πάρα πολύ καλά αποτελέσματα, ακόμα και με λιγοστό φως.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι κυκλοφορούν μηχανές που κρατάνε επειδόσεις με iso 1600-2000-2500.

ειδικά άμα βγάλεις raw και διώξεις το θόρυβο μετά στο φωτομάγαζο.

και με τον 100-400 απο 7.1 και πάνω τραβάω (από τα 5.6 που είναι ο φακός στα 400mm)..

μου ανάψατε την περιέργεια όταν πάω σπίτι να δω, σε μια μέρα όπως σήμερα που έχει συννεφιά, τι κάνω με f8 και iso 1600 πχ.

θα βγάλω ένα κτήριο στο χιλιόμετρο που είναι, και με resize από 21 στα 15Mp ή 13 (δεν θυμάμαι τι επιλογή έχει η μηχανή).

Κοίταξα από google earth το ΚΑΤ το νοσοκομείο, που έχω οπτική επαφή είναι 707μ από εμένα ..

Για να κάνω τεστ με τον τρίποδα !

Link to comment
Share on other sites

Καλα το οτι κρατανε κρατανε, εχω και εγω κατι φωτο στο μυαλο μου με 12800 που ειναι τρελες ([MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]) αλλα το θεμα ειναι να μην "πρεπει" η "πιεστεις" να παιξεις εκει ειδικα σε τηλεφακο.

Αν και νομιζω πως και ο Νικος και το Γομαρι τα ιδια λενε πανω κατω οπως και εγω, ειναι "ειδικών συνθηκών".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.