Jump to content



2 χ Dual DDR3 σε μητρικη


under

Recommended Posts

Παιδιά καλημερα! θελω να ρωτησω πριν αγορασω... ετοιμαζομαι να παρω μνημες και μητρικη και λεω εγω τωρα... η μητρικη λεει (για ξεκαθαρισμα, για 1156, DDR3 kai i7 860) dual ddr3 up to 16 Gb...

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: μπορω να βαλω δυο dual DDR3 ντιμακια και αν ναι πρεπει να ειναι ακριβως ιδια? Συγνωμη για την noobοερωτηση το ξερω...... :p

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ειμαι σε φαση αγορας μνημης, θα σου πω πως καλυτερα ειναι οι μνημες να ειναι ιδιες αλλιως ακυρωνεται το dual και το dimm με τα καλυτερα χαρ. πεφτει στα χαρ. της χειροτερης. υπαρχει επισης προβλημα με τα timings οταν αυτα δεν ειναι ιδια.

οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι απαραιτητο. εχεις καταληξει σε καποιο σετακι?

Link to comment
Share on other sites

ε εχω υποψην μερικα σετακια... αναλογα πως θα το κουμανταρω.. αν παω για ταχυτητα μαλλον GSKILL PIS series 2x2G @ 2200 7-10-10-28 αλλιως αν παω για χωρητικοτητα: GSKILL ECO 4x2G @ 1600 7-8-7-24-2N

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου 0x13 βασικα παραγγειλα ηδη και πηρα το GSKILL ECO 4x2Gb. το βρηκα πως ηταν καλυτερο σαν σχεση τιμης με μνημη που θα θελω και ταχυτητα.... το καλο μαυτες ηταν και τα timings τους...;)

λογος που δεν παω σε triple ειναι γιατι κανω ενα κουτι με 1156 soket... οποτε παω σε quad και εξου και η ερωτηση που εκανα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου 0x13 βασικα παραγγειλα ηδη και πηρα το GSKILL ECO 4x2Gb. το βρηκα πως ηταν καλυτερο σαν σχεση τιμης με μνημη που θα θελω και ταχυτητα.... το καλο μαυτες ηταν και τα timings τους...;)

λογος που δεν παω σε triple ειναι γιατι κανω ενα κουτι με 1156 soket... οποτε παω σε quad και εξου και η ερωτηση που εκανα...

ελπιζω να προσεηες την ταση λειτουργειας να ειναι μεχρι 1,65 v!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλτατε tsandler το καλο με αυτες τις μνημες ειναι οτι stock τρεχουν με 1,35V ... γιαυτο και τις ονομασανε "ECO" !!! :p οποτε απο αυτο το θεμα ειμαι καλυμενος....

snooze, θα κανω και overclock σε καποια φαση αλλα οχι ακομα.... ας δω πως θα παει το νεο μηχανακι και βλεπω.... ;) και ενταξει αν πας σε μνημες 1800+ ενταξει εκει αναλογα με το setup βλεπεις μια διαφορα...

αλλα γενικα ειπα να επενδυσω σε μια καρτα γραφικων - παρενθεση απο αμερικη τα φερνω ολα...- η οποια ειναι καπως καλυτερη....

θα φτιαξω και την υπογραφη μεχρι τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.