Jump to content



Πρόβλημα με i7 & Vista 64 Bit


ShadowRunner

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα, ανοίγω εχθές τον Task Manager για να δω κάτι άσχετο και λέω για να δω και το Performance, ανοίγω και τι να δω, 1 core μόνο να δείχνει, λέω μπα τρελάθηκαν τα Windows (Vista 64Bit), λέω για να ανοίξω το CPU-Z το κανονικό και το 64bit μία από τα ίδια, μόνο 1 core και τίποτα άλλο! Ανοίγω Cinebench βλέπω απενεργοποιημένη η επιλογή για (xCPU) και επιλογή μόνο το (1CPU)!!

Παραθέτω 2 εικόνες που τράβηξα μόλις τώρα για να δείτε.

i7.jpg

i72.jpg

Τι να παίζει ρε παιδιά; Δουλεύει κανονικά ο επεξεργαστής και φάγανε κόλλημα τα προγράμματα και μου δείχνουν ότι να 'ναι ή όντως δουλεύει τόσο καιρό μόνο ο ένας πυρήνας και έχουμε πρόβλημα;

Διάβασα κάτι για HAL και κάτι για Advance Boot Settings στο msconfig αλλά δεν δουλεύει τίποτα, ακόμα και εκεί μου δείχνει 1 core. :(

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

μπες στο bios.advanced cpu settings και καπου εκει εχει επιλογη για το ποσοι πυρηνες να δουλευουν.βαλε ολους(4) και ενεργοποιησαι και το hyperthreading αμα θες και θα εχεις 8 πυρηνες μεσα στα windows.στην πραγματικοτητα 8 threads

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό φίλε μου, μόλις τώρα αλλά γιοκ, μια από τα ίδια σε όλα τα προγράμματα. Να πω επίσης ότι στην δική μου mobo δεν έχει επιλογή για 4 αλλά για ALL - 1 - 2, το έβαλα στο 2 τώρα και κάνω ένα restart τώρα που μιλάμε για το ξαναβάλω στο ALL μπας και είχε φάει κάνα κόλλημα. Θα βάλω και να κάνει detect HAL στο Advanced Boot Settings στα Windows μπας και...

Τι άλλο να δοκιμάσω;

EDIT: Μόλις τώρα ξαναμπήκα στο σύστημα και δεν έγινε τίποτα... το έχω στο ALL τώρα και δεν παίζει καμία αλλαγή. Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία τύχη, μάλλον θα ξανακάνω reinstall τα windows :( Κάποια άλλη πρόταση παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

O cpu είναι ολοκαίνουργος, bios update δεν έκανα φίλε όχι.. είπα να δοκιμάσω να κάνω και μια αλλαγή στο λειτουργικό και μετά να δοκιμάσω να κάνω bios update.

Είπα μήπως είναι τίποτα κουλό των Windows γιατί διάβασα στο googly ότι το HAL χαζεύει καμιά φορά και δεν δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου, αλλά βγήκα εκτός εχθές και δεν πρόλαβα να το κάνω...

Το bios update θα ήθελα να το αποφύγω για την ώρα, μια που όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά, ο λόγος είναι και ότι φοβάμαι ότι κάτι άλλο μπορεί να πάει στραβά αλλά και ότι θυμάμαι ότι παλαιότερα έπαιζε μια χαρά και έβλεπε όλους του πυρήνες κανονικά... Αυτό στα 32bit, μόλις έκανα update στα 64 έγινε η ζημιά μάλλον...

Καμιά άλλη ιδέα;

Για την ώρα θα βάλω μία τα 7 μιας που τα έχω έτοιμα αγορασμένα και βλέπω..

Θα ρίξω μια και τα Ubuntu στα 64 χωρίς install για να δω αν τον βλέπουν κανονικά, αν δουλεύει κανονικά στα Ubuntu λογικά είναι οκ ο cpu και χάζεψαν τα windows

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βλακεία και έβαλα όταν τον συναρμολόγησα τα Vista 32bit και "έπαιξα" μαζί του για 2-3 μέρες έτσι περιμένοντας να μου έρθει το κουτί με τα 64ρια, και εκεί είδα κιόλας ότι ήταν οκ ο cpu.. μόλις έκανα update στα 64 δεν κοίταξα καθόλου να δω τι παίζει, θεωρώντας ότι όλα είναι οκ, αλλά.... :hang2: Να φανταστείς είμαι έτσι μαζί του τουλάχιστον κανα 4μηνο και τώρα από περιέργεια έτυχε και το κοίταξα

Link to comment
Share on other sites

ε ναι, καθαρή έγινε η εγκατάσταση μετά... format κανονικά.

Μάλλον δεν έγινε καλά η εγκατάσταση, ποιος ξέρει. Αλλιώς δεν εξηγείται γι' αυτό λέω και εγώ μήπως κάποιος ξέρει καλά από Vista και μας έδινε κάποιο φως.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά :)

Έκανα update το Bios και τους είδε όλους κανονικά, είμαι πολύ χαρούμενος και ήρεμος

Bios update:1639

Έφτιαξε και παραδόξως και ένα άλλο πρόβλημα που είχα με το G11, δεν μου το έβλεπε κάν μέχρι να μπεί Windows, τώρα όλα καλά :)

Δεν άντεχα να περιμένω windows τώρα, σκιάχτηκα και μόνο στην ιδέα του backup και ξανά install όλα τα προγράμματα :happy2:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλος.

Ελπίζω να βοηθηθεί και κάποιος άλλος με παρόμοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ όταν πήρα την Mobo και έβαλα πάνω τις μνήμες, είχα πρόβλημα με την μητρική και την πήγα πίσω για αλλαγή και λέω άσε μην γίνει καμιά στραβή και δεν δουλεύει πάλι κανα dim και ψάχνομαι, αλλά τελικά καλύτερα να μην δούλευε και να εντόπιζα το πρόβλημα, παρά να περνούσε καιρός και να μην γινόταν τίποτα μετά.

Πάντως το μηχάνημα πετάει τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.