Jump to content



Αποριες ενος ασχετου !!


Thenomad_Dc

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,μολις μπηκα και εγω στην κοινοτητα του lab.gr.Λοιπον ακουστε πως εχουν τα πραγματα.Ο φιλος μου ο low-rider με επεισε να βαλω υδροψυξη,αλλα εγω δεν ξερω τιποτα από αυτά.Απλα μου ειπε ότι ο eleven κανει καλα blocks αλλα θελω λιγακι να το ψαξω το θεμα.Καθηστε να γραψω τι συστημα εχω:

Α)amd 2500+

Β)abit nf7-s εκδοση 2(η κοκκινη)

Γ)radeon 9600 pro

Δ) κουτι εχω αυτό της tharmaltake το X

Λοιπον οποιος μπορει να βοηθησει ας γραψει στο θεμα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Lab.gr. Βασικοτατος κανονας του site ειναι η γραφη με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτηρες και ΜΟΝΟ με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτηρες. Οσον αφορα για το water cooling διαβασε τον αναλυτικο οδηγο και παλι εδω ειμαστε.

Οδηγος Υδροψυξης

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες :)

διαβασε το, και ξεκινησε, δινοντας μονος σου απαντησεις σε 2 βασικα ερωτηματα:

1) ποσα λεφτα θελω να δωσω;

2) θελω ενα ησυχο πισι ή θελω να κρυωσω το συμπαν;

κι οτι χρειαστεις, εδω :D

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα τον οδηγο και καταλαβα αρκετα πραγματα οσον αφορα στα εξαρτηματα τουλαχιστον.Ομως,εξακολουθω να εχω αποριες.Μια απο αυτες ειναι πως θα ξερω ποια εξαρτηματα ειναι καταλληλα για το συστημα μου.Επισης ο οδηγος ελεγε ενδεικτικα οτι αυτο ειναι φθηνο 'η ακριβο αλλα δεν ξερω τις τιμες τους.Επισης το ποσα λεφτα θελω να δωσω δεν μπορω να το ξερω αν δεν δω καποιες ενδεικτικες τιμες.Μπορει να πω ενα ποσο στην τυχη οπως 300 ευρω αλλα δεν ξερω αν ειναι πολλα 'η αν ειναι λιγα.Αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

με 300 ευρώ στήνεις πάρα πολύ καλή υδρόψυξη...

πχ 60 ευρώ αντλία hydor l30 1200l/h

2 mplocks (cpu/gpu) κάπου 100 ευρώ

τανκ κάπου 30-35 ευρώ

ψυγείο κάπου 60 ευρώ (καινούριο για ford transit)

2 φανς 120μμ 30ευρώ

λάστιχα tygon, 2 μέτρα κάπου 25 ευρώ....

με φτηνότερες επιλογές μειώνεις εως και πάρα πολύ το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Λαστιχα εννοει τους σωληνες ο βουδας :) Με 300 ευρω στηνεις αψογο συστημα υδροψυξης.Σκεψου κατι μονο,θελεις να τα εχεις ολα μεσα στο κουτι,η κ εξωτερικα?Πχ αν παρεις ενα μεγαλο ψυγειο,ναι μεν θα εχει καλυτερες επιδοσεις,αλλα δεν θα χωραει μεσα στο κουτι.Η μπορεις κ να μην βαλεις καθολου ψυγειο αν εχεις κατω απο το γραφειο σου μια λεκανη με 40 λιτρα νερο κ εννοειται το ολο κυκλωμα να περναει απο την λεκανη αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LoWRiDeR

Η μπορεις κ να μην βαλεις καθολου ψυγειο αν εχεις κατω απο το γραφειο σου μια λεκανη με 40 λιτρα νερο κ εννοειται το ολο κυκλωμα να περναει απο την λεκανη αυτη.

Αυτό δεν είναι λεκάνη.. δεξαμενή είναι... 40 λίτρα;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν με πειραζει να ειναι το ψυγειο εκτος του κουτιου και δεν νομιζω να με βολευει η λεκανη-δεξαμενη :) οποτε θα καταφυγω στο ψυγειο.τα τανκς τι ειναι;δεν θυμαμαι να τα ειδα στον οδηγο.οπως και τα φανς νομιζω.Και γιατι χρειαζομαι 2 μπλοκς?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,δεν σημαινει οτι αν βαλεις ψυγειο πρεπει να ειναι εξω απο το κουτι,υπαρχουν κ ψυγεια μικροτερα που χωρανε σε midi cases.Οι ανεμιστηρες χρειαζονται για το ψυγειο,το ψυγειο δεν ειναι σαν αυτο που βαζεις τα φαγητα μεσα χεχε,δεν το βαζεις στο ρευμα κ ψυχεται,ειναι σαν τα ψυγεια των αυτοκινητων τα οποια ψυχονται με τον αερα,αρα χρειαζεσαι ανεμιστηρες που κανουν τον αερα να περναει μεσα απο τις εγκοπες του ψυγειου κ ετσι μειωνεται η θερμοκρασια του η οποια ανεβαινει με το ζεστο (απο τον επεξεργαστη) νερο που περναει μεσα του.2 μπλοκ χρειαζεσαι αν θελεις να βαλεις υδροψυξη και στην καρτα γραφικων.Το μπλοκ αν δεν καταλαβες απο τον οδηγο τοποθετειται οπως ακριβως μια κοινη ψυχτρα με αερα,σαν αυτην που εχεις τωρα στην καρτα γραφικων κ στον επεξεργαστη,μονο που δεν του βαζεις ανεμιστηρα,αλλα σωληνες για να περναει το νερο απο μεσα κ να το ψυχει.Τα μπλοκ συνηθως εχουν μια εισοδο κ μια εξοδο για το νερο.Ελπιζω να ημουν κατανοητος χεχε.Α οσο για το τανκ,ειναι το δοχειο στο οποιο βαζεις νερο,μπορεις να κανεις κ κυκλωμα χωρις καθολου τανκ,αλλα εγω θα στο συνηστουσα.Δεν χρειαζεται να ειναι πολυ μεγαλο,μπορεις κ το τανκ να το κανεις σε τετοιο μεγεθος που να χωραει μεσα στο κουτι.Πολλοι κανουν ενα τανκ αρκετα μεγαλο ωστε να βυθισουν την waterpump μεσα του.Εννοειται οτι μετα πρεπει να σφραγιστει πολυ καλα το τανκ για να μην υπαρχουν κινδυνοι διαρροων.

Link to comment
Share on other sites

τανκ εννοώ μια αρκέτά μικρή δεξαμενή που θα παρεμβάλεται στο κύκλωμα για εύκολη εξαέρωση... είναι προαιρετική αλλά βοηθάει πολύ. πχ http://www.pclincs.co.uk/acatalog/cp179.html

φανς=fans=οι ανεμιστήρες που θα ψύχουν το ψυγείο...

ψυγείο όχι αυτοκινήτου, αλλά καλοριφέρ αυτοκινήτου (ένα δοκιμασμένο είναι από ford transit). επίσης υπάρχουν και λύσεις μέσω νετ ειδικά για υδρόψυξη, όχι απαραίτητα καλύτερες

μπορείς να φτιάξεις κάποια κατασκευή να μπει το ψυγείο εξωτερικά...

image6.jpg

:devil: :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,αρχιζω να καταλαβαινω σιγα σιγα χεχεχ.Αρα θα χρειαστω 2 διαφορετικα μπλοκς για τον επεξεργαστη και για τα γραφικα μου ε...Τωρα στην εικονα που βλεπω αυτο το διαφανες πλαστικο ειναι η δεξαμενη που μου λετε,μεσα εχει το ψυγειο που πρεπει να ειναι κυψελοειδες απο οτι ειδα στον οδηγο,εχει 2 φανς για να το ψυχουνε και βλεπω και ενα σωληνα που συνδεεται με το ψυγειο και την αντλια.Καλα τα λεω?Τωρα δεν καταλαβαινω,πως περναει νερο μεσα απο το κουτι?Απο την αντλια φευγει και αλλη σωληνας που καταληγει στα μπλοκς μεσα στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου σαν κατι το κυκλικο,μια αλυσιδα,η αρχη ειναι η αντλια ,απο εκει φευγει το νερο,περναει πχ απο επεξεργαστη,μπαινει στο μπλοκ το νερο,βγαινει απο το μπλοκ,μετα παει στην καρτα γραφικων,μπαινει,βγαινει παει στο ψυγειο,μπαινει βγαινει κ επιστρεφει στην εισοδο της αντλιας κ εννοειται αν βαλεις τανκ μπαινει κ βγαινει απο το τανκ σε οποιο σημειο αποφασισεις εσυ,συνηθως στο τελος το βαζουν το τανκ.Αυτο το setup λεγεται σε σειρα,αλλα αν θελεις μπορεις να κανεις κ παραλληλο συστημα,δηλαδη στην εξοδο της αντλιας βαζεις ενα Υ διαχωριστικο που χωριζει σε 2 ρευματα την ροη,αλλα ειναι καπως πιο πολυπλοκο ετσι.το πλαστικο που βλεπεις δεν ειναι ακριβως η δεξαμενη,ειναι ενα κουτι μεσα στο οποιο εβαλε το ψυγειο αυτο το παιδι κ την αντλια,αλλα δεν εχει νερο εκει μεσα,δηλαδη δεν ειναι βυθισμενα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Και το νερο που υπαρχει σε αυτην την εικονα?(μπερδευτηκα) χεχ...η αντλια απο καπου πρεπει να παιρνει νερο.απο που περνει στην εικονα?δεν θα επρεπε να υπηρχε νερο στο κουτι αυτο το διαφανες?'η σε καποιο αλλο δοχειο και εκει να ηταν η ανλτια τελοσπαντων.(ασε τα ποστςκαι μπες γουρ για κανα ατ :D)

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια εχει δυο σωληνες,εναν στην εισοδο κ εναν στην εξοδο,απο τον σωληνα της εισοδου παιρνει το νερο απο το τανκ,τωρα στο συστημα που βλεπεις δεν καταλαβαινω ακριβως που βρισκεται το τανκ.Δεν εχει Warcraft για σημερα εχω ξεμονταρει το PC κ ειμαι στο 450mhz :D Aυριο βαζω νερο κ γω κ το εκανα κομματια απο αυριο οσα ΑΤ θελεις χεχε

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και εγω ενταξει δεν ξερω απο αυτα αλλα κατι δεν πηγαινε καλα,,,Αυτα που μου προτεινε ο βουδας ειναι οκ?εχει κανενας αλλος να προτεινει τιποτα καλυτερο?Ασε τις δικαιολογιες δεν μου γλιτωνεις low :D...

Link to comment
Share on other sites

"πχ 60 ευρώ αντλία hydor l30 1200l/h

2 mplocks (cpu/gpu) κάπου 100 ευρώ

τανκ κάπου 30-35 ευρώ

ψυγείο κάπου 60 ευρώ (καινούριο για ford transit)

2 φανς 120μμ 30ευρώ

λάστιχα tygon, 2 μέτρα κάπου 25 ευρώ...."

εγω θα προτιμουσα για αντλια μια EHEIM 1048

Μπλοκς διαλεξε 11 κ πας στα σιγουρα

Τανκ 35 ευρω??Αν το φτιαξεις μονος θα σου στοιχισει λιγοτερο πιστευω

Ψυγειο αυτο που ειπε ο βουδας ειναι πολυ καλο,αλλα αν θες μια λυση που να χωραει στο κουτι μεσα μπορεις να διαλεξεις BLACK ICE EXTREME η κατι σε αυτες τις διαστασεις τελοσπανων

Σωληνες tygon = the best of the best :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα αποκλειω το ψυγειο για μεσα στο κουτι μιας και γινεται χαμος απο καλωδια(αφου χωραει και το χερι μου καλα ειμαστε),οποτε μαλλον αυτο που ειπε ο βουδας?Τι ειναι το 11 για τα μπλοκς?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.