Jump to content



GPU Acceleration στα ubuntu


Stef

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Θα στήσω ένα μηχάνημα σαν server για τις προσωπικές μου ανάγκες. Οι οποίες είναι mysql, apache, ftp, ventrilo, proxy, file server και ίσως ένα game hosting bot (μικρές απαιτήσεις.. 1 game την φορά - warcraft3). Το μηχάνημα είναι P4 @ 3.6Ghz, 2gb ram ddr1 @ 400Mhz (ίσως γίνουν 4gb κάποια στιγμή) και μία κάρτα γραφικών RADEON HD4650 σε agp-8x. Λειτουργικό: Ubuntu.

Επειδή το μηχάνημα είναι κάτω από την TV θέλω να μπορεί να πέζει ταινίες 1080p.

Με linux έχω εμπειρία στο να γράφω προγράμματα και όχι να τα χρησιμοποιώ στην καθημερηνότητα.

Η απορία μου είναι αν το cpu θα σηκώνει τα πάντα ταυτόχρονα.

Η λύση που μπορώ να σκεφτώ στην αντίθετη περίπτωση είναι οι ταινίες να πέζουν με την GPU και όχι με την CPU.

Ψάχνω κάποιον player που να μπορεί να το κάνει αυτό, και drivers που να περιέχουν τις κατάλληλες λειτουργίες της κάρτας γραφικών για να γίνει αυτό.

Έχω ψάξει πολύ στο Internet αλλά δεν έχω βρει κάποια αξιόλογη απάντηση..

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα απ'ότι λέει η ATI στο site της, οι Proprietary Linux Drivers υποστηρίζουν και 3D και video acceleration.

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να κάνεις compile το mplayer ή/και το ffmpeg για να

υποστηρίξουν το video acceleration (για την nvidia πάντως χρειάζεται).

Δοκίμασε να παίξεις ένα sample 720p ή 1080p και δες αν έχεις πολύ CPU utilization. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το playback τότε

μάλλον έχεις video acceleration.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει μια καλή επιλογή το VLC σε περίπτωση που σου κολλάνε τα HD.

Ίσως ρίχνει λίγο την εικόνα αλλά.. αξίζει άμα είναι να δουλέψει.

Πας VLC>Tools>Preferences

Show Settings:ALL

Input/Codecs>Other Codecs>FFMpeg

Και βάζεις το Skip the loop filter for h.264 decoding από none σε All

Save

Έτοιμος

Αλλά λογικά θα παίζουν..

εγώ το χρειάστηκα σε λαπτοπ 1.8 core duo με χάλια κάρτα γραφικών και 2gb ραμ...

Δεν έπαιζε ούτε σε win ούτε σε ubu.. κολλάγανε τρελά ακόμα και τα 720p.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το video decoding acceleration της ATi για linux είναι λίγο πίκρα, έχει καιρό που διαφημίζει το XvBA αλλά ποτέ δεν έπαιζε. Για να συνοψίσω, το UVD2 είναι η τεχνολογία που έχουν οι ATi πυρήνες για να επιτάχυνση στο video decoding, το XvBA είναι το API για linux ώστε να χρησιμοποιείς το UVD2 των καρτών, το VDPAU είναι το αντίστοιχο API της nvidia για τις δικές τις κάρτες, και τέλος το VA-API είναι ένα abstraction-layer API που απο πίσω παίζει είτε με XvBA είτε με VDPAU είτε με όποιο άλλο βγεί στο μέλλον. Σύμφωνα με το phoronix το VA-API έχει πλέον backend και για XvBA αλλά μόνο για H.264 και VC1 (WMV9) format, το οποίο σε καλύπτει στις περισσότερες των περιπτώσεων. Φυσικά χρείαζεσαι και το αντίστοιχο player που ξέρει να χρησιμοποιεί VA-API

Ίσως να θέλει λίγο ψάξιμο για το πώς να εγκαταστήσεις το τελευταίο VA-API και mplayer. Τα έγραψα για να σου εξηγήσω την κατάσταση, προσωπικά δεν έχω ATi οπότε δεν μπορώ να σου δώσω σαφή οδηγίες.

Αν βρείς κάτι που δουλέυει, πες μας και εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.