Jump to content



ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ABIT NF7 ΚΑΙ CPU FSB/DRAM ratio?


JOHNOLE

Recommended Posts

Aγαπητοί φίλοι, προχτές παρέλαβα την καινούργια μου μητρική, μια ABIT NF7 για να βάλω τον καινούργιο μου επεξεργαστή, ενα AMD BARTON 2600+.

Μέσα στις οδηγίες της μητρικής και συγκεκριμένα στις ρυθμίσεις των μνημών αναφέρει οτι το CPU FSB/DRAM RATIO μπορεί να ρυθμιστεί By SPD ή 3/3, 3/4, 3/5, 3,6, 4/3, έως και 6/6. Γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι σημαίνουν όλες αυτές οι ρυθμίσεις και πώς μπορώ, αλλάζοντας κάποιες απο αυτές, να επιτύχω βελτίωση στην απόδοση του υπολογιστή μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!γ :)

Link to comment
Share on other sites

Το FSB (front side bus) είναι ο δίαυλος επικοινωνίας cpu<->northbridge ενώ Dram speed η ταχύτητα της μνήμης.

Με αυτή την ρύθμιση αλλάζεις την αναλογία ανάμεσα στα 2.

Το καλύτερο είναι να δουλεύουν 1/1 δηλαδή σύγχρονα.

3/3 ,4/4 ,5/5 ,6/6 και Auto δίνουν σύγχρονη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JOHNOLE

Οταν λέμε ασύγχρονα εννοούμε οτι ή η cpu ή οι μνήμες θα δουλεύουν σε διαφορετική συχνότητα?

Ναι αυτο ακριβως ειναι.Μπορεις ας πουμε να εχεις το fsb του επεξεργαστη σου χαμηλα και τις μνημες ψηλα η και το αντιθετο.Βεβαια το πιο γρηγορο ειναι το συχρονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JOHNOLE [05-12-2003 και 14:08]

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!!

Οταν λέμε ασύγχρονα εννοούμε οτι ή η cpu ή οι μνήμες θα δουλεύουν σε διαφορετική συχνότητα?

Όπως ακριβώς τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.