Jump to content



Ubisoft και μέτρα κατά της πειρατείας


Hydra

Recommended Posts

http://e-pcmag.gr/files/imagecache/news_fullnode/ubisoft.jpg

Η ελεύθερη κυκλοφορία "σπασμένων" video games μέσω των διαφόρων πρωτοκόλλων διαμοιρασμού αρχείων είναι μια πρακτική που συνηθίζεται εδώ και πολλά χρόνια. Το θέμα έχει προκαλέσει πολλές συζητήσεις, με τις μεν εταιρείες να υποστηρίζουν ότι με αυτό τον τρόπο καταστρέφονται οικονομικά, τους δε υπέρμαχους του διαμοιρασμού να υποστηρίζουν ότι τα torrents [και όχι μόνο] είναι η ιδανική διαφήμιση και οι φανατικοί gamers θα αγοράσουν τελικά το παιχνίδι.

Η Ubisoft είναι μία από τις εταιρείες που έχουν πάρει πολύ ζεστά το θέμα της πειρατείας κι έχει δηλώσει από καιρό ότι θα λάβει αυστηρά μέτρα. Αυτή τη βδομάδα, λοιπόν, η εταιρεία ανακοίνωσε ένα νέο σύστημα DRM [digital rights management] με στόχο να προστατεύσει τα προϊόντα της.

Τα καλά νέα είναι ότι το νέο σύστημα της Ubisoft δεν περιλαμβάνει κλειδώματα τύπου StarForce ή SecuROM, ενώ δεν απαιτείται disc check, ούτε υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εγκαταστάσεων.

Τα κακά νέα είναι ότι για να δουλέψουν τα παιχνίδια της Ubisoft θα απαιτείται συνεχής σύνδεση στο Internet και ο χρήστης θα πρέπει να συνδεθεί στο λογαριασμό του προκειμένου να παίξει το game. Με αυτό τον τρόπο, η Ubisoft ευελπιστεί να βάλει οριστικό τέλος στην πειρατεία.

Το νέο σύστημα θα τεθεί σε ισχύ μέσα στο προσεχές διάστημα.

Θα μας τρελανουν τελειως?Και αν ο αλλος δεν εχει ιντερνετ.. -.-

http://e-pcmag.gr/news/62867

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα αυτο με ενοχλησε,αν και ξερω οτι κατι θα βρουν παλι για να παιξουμε.

Αλλα τωρα ο αλλος που δεν εχει ιντερνετ ,δηλαδη κριμα να χασει το παιχνιδι...

Link to comment
Share on other sites

Π@π@κια μάντολες. Ότι και να κάνει πάντα θα σπάσει και θα τα κρακάρει κάποιος.

Το όλο ζήτημα με την πειρατεία και οτι κλείνει εταιρίες είναι μια μούφα και μισή.

Παράδειγμα η Paradox Interactive, δεν έχει κανενός είδος προστασία και όμως ζει, μεγαλώνει και αγοράζει και άλλες εταιρίες. Και αυτό γίνεται επειδή φτιάχνει ποιοτικά παιχνίδια που αξίζουν τα λεφτά τους και δεν σε κλέβει για πλάκα, για 10 ώρες gaming.

ΣΣ - http://en.wikipedia.org/wiki/Paradox_Interactive

Link to comment
Share on other sites

Eίναι παράλογο κατ' εμέ. Εκτός βέβαια κι αν το ρυθμίσουν ώστε να κάνεις validate τηλεφωνικά ή μέσω κάποιου internet cafee να στέλνεις κάποιο serial number (πάνω στο κουτί) κάποιο στοιχείο για τον υπολογιστή σου και να σου στέλνουν κάποιο οfficial patch ... όπως έχει ξανακάνει στο παρελθόν:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61355&highlight=ubisoft+crack :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα το "σπάσουν" και αυτό...

Πάντως, οι καλές προσπάθειες πρέπει να ανταμείβονται και τα καλά παιχνίδια πρέπει να τα στηρίζουμε/αγοράζουμε(το λέω για να το ακούω και γω)...

Link to comment
Share on other sites

παντως αν τα παιχνιδια τα ειχανε σε ποιο νορμαλ τιμες , ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δε θα εμπαινε τοσο μεγαλο ποσοστο κοσμου στη διαδιακασια σπαμενων exe κλπ.

τα παντα ειναι θεμα τιμης πλεον στο κοσμο !!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι να το αξιζουν,αλλα οτι παιχνιδι και να βγαλει μια εταιρεια,το θεωρω κοροιδεια να δωσει κανεις 50 και 60 ευρω.Ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι που θα σε αποξενωσει για καποιο διαστημα απο τους δικους σου,θα σε κανει να παραμελησεις τα μαθηματα/τις δουλειες σου και αλλα πολλα που ειναι πιο σημαντικα στην ζωη.Ε δε θα το πληρωσουμε κιολας χρυσο!!

Στο τελος δε θα μας εχει προσφερει και τιποτα ουσιωδες περα απο μια καποια ευχαριστηση των 5 ωρων.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

Προσωπικά θεωρώ πως τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά για τα παιδιά, τόσο για την εκπαίδευσή τους όσο και για τη χαρά που μπορουν να προσφέρουν.

Το θέμα είναι να αφιερώνει στα ηλεκτρονικά παιχνίδια τον χρόνο που πρέπει (και είναι διαφορετικός από παιδί σε παιδί, αλλά και από παιχνίδι σε παιχνίδι). Έχω μάθει πολλά από το Αge Of Empires II. Ομολογώ όμως πως έχω αφιερώσει πολύ περισσότερες ώρες από όσο θα έπρεπε. Και δεν μιλώ μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά για τις ώρες μπροστά σε κάποια κονσόλα/υπολογιστή

Μέχρι ένα σημείο, ένα παιχνίδι μπορεί να σου μάθει πολλά αλλά και να σε κάνει να γελάσεις με την ψυχή σου. Το θέμα είναι να μην γίνει το παιχνίδι αυτό η ζωή σου, και γενικότερα το να ασχολείσαι σχεδόν αποκλειστικά με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Πρέπει να υπάρχει μια (δυναμική, όχι στατική) ισορροπία στη ζωή.

Hydra, ένα ΚΑΛΟ παιχνίδι πιστεύω πως αξίζει και τα 70Ε. Ένα καλό παιχνίδι (για μένα, γιατί είναι σε ένα βαθμό υποκειμενικό) ήταν το Age Of Empires II - το παίζω από το Δημοτικό μέχρι τώρα (είμαι 2οετής φοιτητής) και μου έχει μάθει πολλά σχετικά με το να οργανώνω τις σκέψεις μου, να βάζω προτεραιότητες, να λαμβάνω γρήγορα αποφάσεις κτλ αλλά και μου έχει προσφέρει ξεκαρδιστικό γέλιο. Το λάθος μου δεν ήταν που το αγόρασα τότε (ακριβό ήτανε). Το λάθος μου ήτανε που έπαιξα περισσότερο από όσο χρειαζότενε.

Wow... what a post :p

Link to comment
Share on other sites

...το Age Of Empires II - το παίζω από το Δημοτικό μέχρι τώρα (είμαι 2οετής φοιτητής) και μου έχει μάθει πολλά σχετικά με το να οργανώνω τις σκέψεις μου, να βάζω προτεραιότητες, να λαμβάνω γρήγορα αποφάσεις....

Υπερβολικό σε επικίνδυνο σημείο σε βρίσκω. Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος μαθαίνει να τα κάνει αυτά, χωρίς AOE και άλλα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

@Kreach συμφωνω μαζι σου εως ενα σημειο ομως.Ναι μεν τα παιχνιδια και μαλιστα συγκεκριμενα οπως το AOE που ανεφερες,προσφερον τη δυνατοτητα αναπτυξης της σκεψης,αλλα να σου πω και το αλλο?Απο την πρωτη δημοτικου με ενα παλιο tv ηλεκτρονικο μεχρι περσυ ξεσκιζομουν στα παιχνιδια.Φετος που τα κοψα ναι νιωθω πολυ καλυτερα!!Θα παιξω 5 ωρες το μηνα και μερικες φορες το διμηνο.Ολα αυτα τα χρονια που επαιζα παιχνιδια τα οποια υποτιθεται οτι καλο κανουν,ειχε ως αποτελεσμα να με παιρνει ο υπνος και να χανω τις εξετασει,να γραφω ολο 5αρια και το καλυτερο? Να μη μπορω τωρα που εβαλα μυαλο και εθεσα στοχους,να ασχοληθω με αυτο που παντα ονειρευομουν απο τοτε που πιασα το πρωτο μου pc στη δευτερα δημοτικου.Να κανω το χομπυ μου επαγκελμα!Γιατι? Γιατι πολυ απλα οταν επρεπε να διαβασω Φυσικη,Μαθηματικα,Γεωμετρια εγω επαιζα Doom 3 και Quake 4 και το χαιρομουν ναι,αλλα τωρα... ?Χιλιες φορες να διαβαζα βιβλια ισως τωρα ημουν ικανος για πολυ περισσοτερα πραγματα.

Anyway θελω να καταληξω στο γεγονος οτι ναι μεν κανουν καλο,αλλα ας μην ξεχναμε και αυτον τον ερμο τον Σωκρατη,κατι ηξερε οταν ειπε "παν μετρον αριστον".

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

Προσωπικά θεωρώ πως τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά για τα παιδιά, τόσο για την εκπαίδευσή τους όσο και για τη χαρά που μπορουν να προσφέρουν.

Το θέμα είναι να αφιερώνει στα ηλεκτρονικά παιχνίδια τον χρόνο που πρέπει (και είναι διαφορετικός από παιδί σε παιδί, αλλά και από παιχνίδι σε παιχνίδι). Έχω μάθει πολλά από το Αge Of Empires II. :p

αυτος που θα μαθει πολλα απο ενα παιχνιδια θα ειναι αυτος που θα μαθει πολλα και απο μια ταινια,απο ενα βιβλιο,απο οτιδηποτε γενικα στη ζωη του.

αλλα υπαρχουν και αυτοι που θα παιζουν το παιχνιδι και θα βλεπουν μονο τα ξεκοιλιασματα και τους πυροβολισμους και μολις το κλεισουν θα τους εχει μεινει στον εγκεφαλο ποσα frags κανανε και οχι ιστορικες λεπτομερειες και λοιπες πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

παντως το AOE Collectors edition που τα εχει ολα μεσα , ετρεξα και το πηρα απο το χαρτζιλικι μου που πηγαινα σχολειο.Τα παιχνιδια που αξιζουν παω και τα παιρνω original γιατι πραγματικα οι ωρες που εχω φαει μπροστα απο την οθονη δεν ειναι τπτ τα 70Ε που εκανε η εκδοση αυτη.Πιο πολλα καταναλωσα σε ρευμα παρα τα λεφτα που μου φυγαν απο τον κουμπαρα..

Παντως και 20Ε να καναν τα παιχνιδια κακα τα ψεμματα , παλι τα ιδια θα λεγαμε τωρα και παλι τα ιδια θα καναμε....Παντα το τσαμπα θα κυνηγαμε.Αυτο ειναι αληθεια.Εδω προσφορες με 15Ε και δεν παει κοσμος να τα παρει , θα παει κοσμος που θεωρειται gamer να σκασει μια περιουσια για 3-4 παιχνιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Just for the story, τα παιχνίδια της Ubisoft ήταν ανέκαθεν τα πιο δύσκολα στο σπάσιμο. Τουλάχιστον αυτοί παίρνουν πραγματικά μέτρα και όχι μπούρδες του στυλ IW.NET..

Αν θυμάμαι καλά κάποιο από τα Splinter Cell πήρε μήνες μέχρι να βγάλει cracked exe, αυτό που είχε "σπάσει" ήταν το ίδιο το σύστημα με virtual fake iso και πάλι υπό προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

@Snips

Ντάξει όταν ήμουν Δημοτικό, το ΑΟΕ ήταν το μόνο challenge για μένα -δυστυχώς ή ευτυχώς. Το σχολείο -τότε- δεν με δυσκόλευε ιδιαίτερα (μόνο στη Γραμματική έτρωγα fail :p )

@Hydra

Δεν κατάλαβες το ποστ μου... Δεν μίλησα εγώ για μέτρο???

self quote:

"Μέχρι ένα σημείο, ένα παιχνίδι μπορεί να σου μάθει πολλά αλλά και να σε κάνει να γελάσεις με την ψυχή σου. Το θέμα είναι να μην γίνει το παιχνίδι αυτό η ζωή σου, και γενικότερα το να ασχολείσαι σχεδόν αποκλειστικά με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Πρέπει να υπάρχει μια (δυναμική, όχι στατική) ισορροπία στη ζωή. "

Link to comment
Share on other sites

@Snips

@Hydra

Δεν κατάλαβες το ποστ μου... Δεν μίλησα εγώ για μέτρο???

self quote:

"Μέχρι ένα σημείο, ένα παιχνίδι μπορεί να σου μάθει πολλά αλλά και να σε κάνει να γελάσεις με την ψυχή σου. Το θέμα είναι να μην γίνει το παιχνίδι αυτό η ζωή σου, και γενικότερα το να ασχολείσαι σχεδόν αποκλειστικά με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Πρέπει να υπάρχει μια (δυναμική, όχι στατική) ισορροπία στη ζωή. "

Ναι,εγω δε το εθεσα σωστα.Επρεπε να τονισω οτι λιγα παιχνιδια εχουν να προσφερουν κατι καλο οπως λες(like AOE).Οποτε δεν ειναι αναγκη και να καιγομαστε,αν διαλεγουμε λιγα και καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.