Jump to content



Skroutz.gr tips and tricks


JaguarOne

Recommended Posts

Σκέφτηκα να έχουμε ένα threadaki με tips and tricks για την πολύ χρήσιμη αυτή μηχανή αναζήτησης....

Θα προτιμούσα να μπουν πράγματα που δεν τα διαφημίζει το ίδιο το skroutz (γιατί άραγε?) ή δεν εμφανίζονται στο UΙ

Έχω ανακαλύψει λοιπόν ότι βάζοντας το '-' μπροστα από κάποια παράμετρο την παραλείπει από την αναζήτηση.

Έτσι βάζοντας στο πεδίο

atx -akasa πχ στην κατηγορία Κουτιά, θα έψαχνε για την λέξη atx σε όσα αποτελέσματα δεν έχουν την λέξη akasa

Υπ'όψιν ότι μπορείτε να βάλετε όσα '-' θέλετε δηλαδή atx -akasa -coolermaster -arctic πχ στην κατηγορία Κουτιά, θα έψαχνε για την λέξη atx σε όσα αποτελέσματα δεν έχουν καμία από τις λέξεις [akasa,coolermaster,arctic]

Δεύτερο trick που ανακάλυψα είναι η δυνατότητα για OR αν και δυστυχώς είναι περιορισμένο.

Έτσι βάζοντας στο πεδίο

matx || microatx πχ στην κατηγορία Κουτιά, θα έψαχνε για όσα αποτελέσματα έχουν την λέξη 'matx' ή 'microatx'. Αυτο το φίλτρο συνδυάζεται με τα αρνητικά '-':

Βάζοντας στο πεδίο

-tower matx || microatx πχ στην κατηγορία Κουτιά θα έψαχνε για εκείνα τα κουτιά που δεν έχουν την λέξη 'tower' αλλά έχουν κάποια μεταξύ των 'matx' ή 'microatx'

Δυστυχώς το ΟR δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει με παραπάνω απο 2 τεκμήρια

τίποτε άλλο καλό;;

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι ότι το skroutz δεν υποστηρίζει επίσημα αυτές τις λειτουργίες.... και χαρακτηριστικά το "foo bar" δεν δουλευει (και οτιδήποτε με διπλά αυτάκια που έχω δοκιμάσει).

Αυτό κάνει ιδιαίτερα προβληματική την αναζήτηση του

micro-atx διότι επειδή δεν το υποστηρίζει ο parser πιστεύει ότι θέλεις να αναζητήσεις micro χωρίς το atx

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.